fbpx
Таг: Ден на независноста

таг: Ден на независноста

Францускиот претседател Макрон ни го честиташе Денот на независноста

Францускиот претседател Емануел Макрон, до македонскиот претседател Стево Пендаровски, упати честитка по повод Денот на независноста – 8. Септември, информираат од француската амбасада во Скопје. „По повод националниот празник на Република Северна Македонија, во име на Франција и во мое лично име, Ви ги упатувам моите најискрени честитки. Сакам и да Ви го пренесам моето воодушевување за патот кој го...

Денеска се одбележуваат 30 години независна и самостојна македонска држава

Три децении од независноста на земјава денеска ќе се одбележат во Скопје и ширум целата држава. На 8 септември 1991 година се одржа референдумот за независност, на кој над 96 отсто од населението во тогашна Социјалистичка Република Македонија одговори со „ЗА“ на референдумското прашање „Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право на влез во иден сојуз...

Затворени повеќе улици во центарот на Скопје поради одбележување на независноста и протести

Голем дел од улиците во центарот на Скопје денеска ќе бидат времено затворени за сообраќај поради двата најавени протести и одбележувањето на Денот на независноста - 8 Септември, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Од МВР соопштија дека за денеска најавен е мото-пешачки протестен марш од Скопски саем кон Влада на РСМ. За таа цел, од 10:30 часот до...

Утре изменет режим на сообраќај во центарот на Скопје поради подготовки за прослава на 8. Септември

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека утре и задутре во центарот на Скопје ќе биде воведен изменет режим на сообраќај поради подготовки за настанот по повод Денот на независноста 8.Септември. На 7 септември (вторник), почнувајќи од 11 часот затворени за сообраќај ќе бидат улиците "11-ти Октомври" и "Димитрие Чупоски" во правец на движење од ул. "Васил Главинов" до ул....

САД го одбележуваат Денот на независноста, во Скопје огномет од 21 часот

САД денеска го одбележуваат државниот празник 4 јули - Денот на независноста, а по тој повод Амбасадата на САД во Скопје организира виртуелна прослава и огномет во Скопје. Второто виртуелно одбележување на 245-тиот роденден на американската нација ќе започне во 20:40 часот во живо на Фејсбук и на телевизија Канал 5, информираат од Амбасадата на САД во Скопје. Американската амбасада...

Македонија слави 29 години независност-Пендаровски: Заеднички императив е во следните години да живееме многу подобро отколку досега

Република Северна Македонија денеска го одбележува Денот на независноста, 8 Септември. Годинава се означуваат 29 години, откако на овој ден, во 1991 година, мнозинството македонски граѓани на референдум се изјаснија за суверена држава, надвор од рамките на поранешна Југославија. Претседателот на државата Стево Пендаровски во своето обраќање по повод државниот празник, потсети дека се изминати речиси три децении откако мнозинството...

Трамп: Честит 8 Септември, САД се горди што се ваш сојузник

Соединетите Американски Држави (САД) се горди што се ваш сојузник и ги поддржуваат аспирациите на Северна Македонија за понатамошна европска интеграција и за вашиот пат кон членство во Европската Унија, напишал американскиот претседател Доналд Трамп во честитката до претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, Денот на независноста. „Оваа година одбележувањето е во околности кога сме соочени со глобалната пандемија....

Заев на Денот на независноста: Успеавме да го фатиме, веројатно, последниот воз

На централната прослава на 28 години независност на Република Северна Македонија, која годинава беше организирана на поинаков начин, премиерот Зоран Заев од школката во Градскиот парк посочи дека „успеавме да го фатиме, веројатно, последниот воз што може да ја обезбеди нашата стабилна и просперитетна иднина“. Тој во својот говор рече дека „има некаква симболика“ во школката во паркот додавајќи дека...

Брнабиќ: Србија ќе даде сѐ од себе за да има најдобри односи со Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчеравечер на приемот организиран во Белград по повод Денот на независноста на Република Македонија. порача дека Србија ќе даде сѐ од себе за со Македонија да има само најдобри односи. Таа рече дека не разговарала со својот македонски колега Зоран Заев, ниту со амбасадорката на Македонија во Белград, Вера Јовановска-Типко околу можноста Македонија да го...

Тилерсон: Работиме 26 години заедно во поддршка на аспирациите на Македонија

Државниот секретар на САД,  Рекс Тилерсон, ја честиташе 26-годишнината од независноста на Република Македонија. Tој во име на Владата на САД изрази најдобри желби за луѓето во Македонија. „Работиме заедно 26 години во поддршка на аспирациите на Македонија за влез во Европската Унија и во НАТО. Ја поздравуваме акцијата што ја презеде новата Влада да ја демонстрира посветеноста кон демократските...

Заев: Реални се шансите да добиеме чиста препорака од ЕК

„Иднината наша, како граѓани, иднината на Република Македонија, е во ЕУ и во НАТО. Реални се шансите наесен Македонија да добие чиста препорака од ЕК.  Реални се шансите Македонија да стане 30. земја членка на НАТО. Реалност се економските перспективи, спокој во семејствата, децата дома, нови вработувања, успешни претпријатија, европско образование, современо здравство“, порача премиерот и претседател на СДСМ,...

Шилегов: Ќе ставиме крај на градежното дивеење во Скопје

Граѓаните на Скопје не заслужуваат арогантни градоначалници кои не мислат на потребите на граѓаните. По промените на локалните избори, новата градска власт заедно со граѓаните ќе работи напорно за Скопје да стане гордост за идните генерации, порача потпретседателот на СДСМ, Петре Шилегов, во своето обраќање по повод 8 Септември, на одбележувањето на големиот државен празник што во местото Три...

Македонија одбележува 26 години независност

Република Македонија денеска одбележува 26 години од референдумот на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство, повеќе од 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 Септември 1991 година позитивно одговорија на референдумското прашање „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“. На референдумот му...

Претседателот Иванов и Груевски го честитаа Денот на независноста

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод 8 Септември – Денот на независноста на Република Македонија, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. „По многувековни борби, незапирливиот македонски стремеж за слобода го остваривме на 8 Септември 1991 година. На 8 Септември ние не гласавме за различни партии, туку за една и единствена заедничка Република Македонија. Гласавме за држава во...

Распоред на настани, свечености и прослави за Денот на независноста

Денеска и утре во Скопје ќе се одржат централните свечености по повод прославата на 8 Септември - Денот на незавиноста, кој годинава се одбележува под мотото „Македонија слободна, слободно живее“. Денеска: 13 часот:  Свечено менувањето на државното знаме пред кабинетот на претседателот на државата во Вила Водно;  17.30 часот:  Централната прослава почнува пред Владата, со изложби, театарски претстави и со настапи на гудачкиот...

Делегација на СДСМ оддаде почит на првиот претседател на државата, Киро Глигоров

Делегација на СДСМ денеска, во чест на 8 Септември - Денот на независноста, оддаде почит и положи свежо цвеќе на гробот на првиот претседател на независна Македонија, Киро Глигоров. Во состав на делегацијата беа членовите на извршниот одбор на партијата, Љупчо Николовски, Аднан Џаферовски и Рената Јајоска. „Претседателот Глигоров со мудрите и обединувачки политики ги постави темелите на слободна, независна и...

Груевски: Покажавме дека имаме луѓе кои можат да изградат демократско општество

„За овие 25 години покажавме дека иако не сме огромна држава со неброени ресурси, имаме многу луѓе со големо срце и со нескршлива волја кои се способни да изградат силно демократско општество во своја сопствена држава“, се вели во честитката на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по повод 8 Септември - Денот на независноста. Груевски во честитката посочува дека нашата држава во...

Честитка од британската кралица Елизабета Втора за Денот на независноста

Кралицата на Велика Британија, Елизабета Втора, денеска упати честитка до претседателот на државата, Ѓорге Иванов, по повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија. ­„Ми причинува огромно задоволство да Ви испратам најтопли честитки за прославата на вашиот Ден на независноста, заедно со моите најдобри желби за среќа и за напредок на народот на Македонија во годината што следува“, се...

Иванов: Не важно кој ќе победи на изборите, важно е тоа што следува по нив

За разлика од пред пет години, кога граѓаните сплотени и единствени ја прославуваа 20-годишнината од независноста на државата, овој јубилеј (25-годишнината од независноста) нè затекна раскарани и поделени, со меѓусебна недовреба и со омраза, истакна синоќа претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во својот говор на свечената академија во Македонскиот народен театар по повод Денот на независноста. Иванов, правејќи осврт на предизвиците...

Македонија слави 25 години независност

Република Македонија денеска го одбележува 8 Септември - Денот на независноста. На денешен ден во 1991 година, се одржа референдумот на кој граѓаните со убедливо мнозинство, кое надминуваше 95 отсто, се изјаснија за самостојна и независна држава, одговарајќи позитивно на референдумското прашање „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“. Претходно, на...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...