fbpx
Таг: демолирање

таг: демолирање

[ФОТО] По три месеци повторно демолирана куќичката за размена на книги во скопскиот Градски парк

Малата улична библиотека што во февруари беше реобновена и повторно поставена во Градскиот парк во Скопје уште еднаш се најде на мета на уништување на несовесните минувачи и посетители на паркот. Не помина ни половина година отатко беше поставена таа повторно е демолирана, исчкртана со написи, а една од вратичките недостасува додека другата го чува сѐ уште сега празниот горен...

Шилегов објави видео од лицето кое го демолираше „Зелениот покрив“ на ГТЦ

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов објави видео од демолирање на „Зелениот покрив“ на Градскиот трговски центар. „Демолиран зелениот кров на ГТЦ! Но, ние нема да застанеме заради вакви „луѓе”. Скопје ќе го биде, сакал некој или не!“, напиша Шилегов на неговиот фејсбук-профил. Проектот за „Зелениот покрив“ ќе зафати површина од 1.600 квадратни метри, што е дел од површината на целиот...

Повторно одложено судењето на Савески и на Куновски од Левица

Поради болест на Владимир Куновски, кој заедно со Здравко Савески се обвинети за демолирање на народната канцеларија на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска повторно беше одложено рочиштето од судењето на двајцата членови на Левица, пренесува „24 Вести“. Судењето е презакажано за 18 јануари следната година. Инаку, Савески и Куновски се товарат дека на 13 април учествувале во демолирањето на народната...

Бесни роднини демолирале во ГОБ „8 Септември“

Триесетина лица вечерва ја искршиле влезната врата и внатрешни простории во Градската општа болница „8 Септември“ поради смрт на близок роднина и пријател. МВР го потврди случајот. Оттаму велат дека околу 19 часот во болницата е донесено непознато лице кое лекарите се обиделе да го реанимираат, но по неуспешните обиди лицето починало. Тие го зеле со себе телото на починатиот. Во инцидентот, за...

Одложено судење на Савески и на Куновски, судот чека податоци од МВР

Судијката Весна Петровска-Тагасовска денеска го одложи судењето на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, обвинети дека учестувале во демолирањето на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов на 13 април, за време на протестите, ден по неговата одлука за аболиција на 56 лица, политичари и нивни соработници. Рочиштето е одложено бидејќи, како што пренесува „Академик“, судот ги чека податоците...

Судот им го укина куќниот притвор на Савески и на Куновски

Кривичниот суд им го укина куќниот притвор на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, кои се обвинети дека учествувале во демолирањето на Народната канцеларија на претседателот Ѓорги Иванов на протестите против аболицијата од 13 април. Куновски, кој од судот излезе видно возбуден, во име на Левица се заблагодари на, како што ја нарече, „партијата во стечај ВМРО-ДПМНЕ“, затоа...

Судот им го продолжи куќниот притвор на Савески и Куновски од Левица

Кривичниот суд денеска им го продолжи куќниот притвор за уште 30 дена на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, кои се обвинети за демолирање на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, на протестите против аболицијата од 13 април. Судскиот процес против Савески и Куновски на два пати беше одложуван, а следното рочиште е закажано за 31 мај. Тројца демонстранти,...

Условни казни за уште двајца демонстранти за демолирањето на канцеларијата на Иванов

Кривичниот суд на денешното рочиште им одреди условни казни на Никола Аризанов и Филип Наковски, кои беа обвинети дека учествувале во демолирањето на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, за време на протестите против аболицијата на 13 април, оваа година. Аризанов и Наковски ја признаа вината за делото учество во толпа која ќе стори кривично дело. Тие додадоа дека на...

Судењето на Савески и Куновски одложено, адвокатите сè уште не го добиле вештачењето

Судењето на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, кои се товарат дека учествувале во демолирањето на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, на протестот од 13 април, е повторно одложено, бидејќи адвокатите на обвинетите не го добиле вештачењето за висината на штетата, кое е одамна изготвено. Недоставеното вештачење, како што пренесува „Академик.мк“, е една од причините за одложување....

Условна казна за демонстрант поради демолирањето на канцеларијата на Иванов

Кривичниот суд денеска на студентот Борјан Ефтимов, кој е еден од демонстрантите обвинети за демолирањето на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, му изрече условна казна од три месеци доколку во рок од една година не стори друго кривично дело. Пресудата, како што пренесува „Академик.мк“, е донесена откако Ефтимов ја признал вината за кривичното дело учество во толпа што ќе...

Вкупната штета од демолирањето на канцеларијата на Иванов е 8.500 евра

Околу 8.500 евра е вкупната штета од демолирањето на Народната канцеларија на Претседателот на Република Македонија на протестите на 13 април. Оваа сума е утврдена со вештиот наод и мислење што ги изработи Бирото за судски вештачења, а изнесува 522.000 денари или 8.487 евра. Застапникот на Државното правобранителство на денешното рочиште на Филип Наковски и на Никола Аризанов, првите демонстранти обвинети за демолирање...

Биро за судски вештачења ќе ја утврдува штетата од демолирањето на канцеларијата на Иванов

Колкав е износот на штетата што ја направиле демонстрантите при демолирањето на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов во Скопје на протестите против аболицијата од 13 април, ќе утврдува Биро за судски вештачења. Ова, како што пренесува „Телма“, било одлучено на денешното рочиште од судскиот процес против демонстрантите Никола Аризанов и Филип Наковски, чиј почеток третпат е одложен. Претходно судијката што...

Одложено судењето на двајца демонстранти за кршењето на канцеларијата на Иванов

Судењето на Никола Аризанов и на Филип Наковски, кои се товарат дека учестувале во демолирањето на народната канцеларија на претседателот, Ѓорге Иванов, денеска повторно е одложено на барање на Основното јавно обвинителство. Причината за одложувањето на рочишето, како што пренесува „Телма“, е недоволното време за да се изврши проценка кој демонстрант колкава штета предзивикал при демолирањето на канцеларијата. Вчера судијката што го води...

МВР: Кривична пријава против Савески поради демолирањето на канцеларијата на Иванов

Членот на партијата Левица, Здравко Савески, кој утрово беше повикан и задржан во полициската станица Пролет во населбата Кисела Вода, се товари дека за време на протестот на 13 април, со дел од толпата демонстранти влегол во народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, каде запалил фотографија со ликот на претседателот и фрлил предмет кон канацеларијата, соопшти попладнево МВР. Против Савески...

Куќен притвор за две лица поради демолирањето на канцеларијата на Иванов

Единицата за насилен криминал на скопската полиција поднела кривична пријава против две лица, осомничени дека учестувале во демолирањето на народната канцеларија на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за време на протестот што се одржа во средата против одлуката на претседателот да аболира 56 лица против кои се водат кривични постапки поврзани со незаконското прислушување. Како што соопшти МВР, станува збор...

МВР го истражува демолирањето на верскиот објект во Крива Паланка

По протестот против градење џамија во Крива Паланка и „исламизација на градот“, демолирана била приватната куќа наменета за верски обреди, за што СВР Куманово покрена постапка за истражување на случајот. „Околу 18.30 часот, кога во објектот немало никој, од засега непознати сторители, било извршено оштетување на објектот. Полицијата излезе на местото на настанот и по овластување на јавниот обвинител, извршен...

Вистиномер: Не е точно дека вакцинираните против ковид може да се детектираат со блутут апликација

Не е можно вакцинираните лица да се пронајдат со блутут, бидејќи вакцините против ковид-19 не содржат ниту една состојка која би можела да се детектира преку блутут. Станува збор...