fbpx
Таг: демократски фронт

таг: демократски фронт

Тесно водство на партијата на Ѓукановиќ на изборите во Црна Гора, неизвесно кој ќе формира влада

Неизвесна битка меѓу власта и опозицијата на парламентарните избори што денеска се одржаа во Црна Гора. Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ има тесно водство со освоени 34,9 отсто од гласовите, додека опозициската коалиција „За иднината на Црна Гора“ освоила 32,7 отсто од избројаните гласови, покажуваат податоците што ги објави подгоричкиот весник „Побједа“ на преброени 82,4% од гласовите. Преброените...

Црна Гора со инциденти во парламентот го усвои Законот за верските заедници

Црногорскиот парламент изминатава ноќ го усвои Законот за верските заедници. Ноќеска во Подгорица беше тензично, просрпските опозициски партии во парламентот поднесоа амандмани на законот, кои откако им беа одбиени, започнаа кавга со останатите пратеници и почнаа да ја кршат техниката во собраниската сала. Членовите на црногорската влада ја напуштија седницата пред инцидентот, додека полицијата интервенираше и ги отстрани од салата...

ДС бара широк демократски фронт за мирен трансфер на власта

Демократскиот сојуз денеска соопшти оти смета дека треба да профункционира широк народен демократски фронт, кој ќе овозможи мирен трансфер на власта и ќе се „справи со новопечените богаташи, нарко-босови и олигарси, кои ја срушија државата и надежта на младите генерации“. Од партијата на поранешниот пратеник во Собранието на Република Македонија, Павле Трајанов, велат дека високиот степен на криминализација ги разори...

Опозицијата во Црна Гора повторно ќе организира протести

Претседателството на Демократскиот фронт одлучи дека опозициските партии во Црна Гора повторно ќе организираат протести на 24 и на 25 јануари. Тие ја бојкотираат работата на парламентот во кој на 25 јануари ќе се гласа доверба во Владата на премиерот Мило Ѓукановиќ. Демократскиот фронт досега организираше повеќе демонстрации, на кои се бараше оставка на актуелната влада и формирање преодна влада која ќе...

Европската унија апелира на дијалог во Црна Гора

Делегацијата на Европската унија во Црна Гора изрази загриженост поради судирите меѓу полицијата и демонстрантите, за време на протестите во Подгорица и апелираше на враќање на политичкиот дијалог. - Очекуваме од надлежните органи ефикасно да ги истражат сите инциденти во согласност со принципите на владеење на правото. И додека демонстрациите претставуваат легитимен и легален начин на изразување на политички и...

Жена од кочанско Оризари пронајдена удавена во канал за наводнување

Осумдесет и деветгодишна жена од селото Оризари, Кочанско, утрово била пронајдена удавена во канал за наводнување во близина на селото, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Удавената жена ја пронашол...