fbpx
Таг: делта сој

таг: делта сој

Вистиномер: Поради печатна грешка, книга за омикрон-варијантата влезе во барабанот на теории на заговор

„Вистиномер“ не најде ниту еден доказ дека книгата постоела пред декември 2021 година. Таа ексклузивно се појавува на Амазон за продажба на 5 декември 2021 и има уникатен код за издаваштво познат како интернационален стандарден број на книга од 13 цифри кој се користи за идентификација на книги. Бројот на книгата открива дека станува збор за книга што авторката...

Вистиномер: Не е точно дека 80 отсто од вакцинираните се на интензивна нега

Последната анализа на Министерството за здравство за периодот од 6 август до 4 ноември, покажува дека 72 отсто од заболените и 78 отсто од хоспитализираните со ковид-19 се невакцинирани, пишува „Вистиномер“ во својата анализа на една дезинформација. Текстот го пренесуваме во целост подолу: Во пост на Фејсбук, авторот со антиваксерски тонови вакцинираните лица ги нарекува измамени и со повеќе прашања-тврдења повикува...

Вистиномер: Со податоци извадени од контекст се шират дезинформации за ефикасноста на вакцините

Во овој пост е споделен текст кој пренесува истражување направено од Лансет, кое, пак, погрешно се цитира без соодветен контекст. Самата студија, всушност, вели дека вакцините се ефикасни во спречување на хоспитализација и смртен исход, што е спротивно од она што се тврди во објавата на Фејсбук. Секое лице кое е вакцинирано, со која било вакцина, статистички може да...

Вистиномер: Вакцините против ковид не се експериментални, а децата може да се заразат со делта варијантата

Подолу интегрално пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на видео објавено на Фејсбук со неточни тврдења дека вакцините против ковид-19 се експериментални и штетни: Во вирално видео на Фејсбук во непознато лице шири неточни информации. Иако ова лице тврди дека вакцините се експериментални, според истражувањето на Порталб, ова не е вистина. Лицето додава дека младите не треба да се вакцинираат против ковид-19 бидејќи...

Вистиномер: Првичните сознанија за ламбда сојот се загрижувачки

Ламбда сојот на корона вирусот се уште не е детектиран во Северна Македонија, но го има и во Британија, и во Австрија, и во Италија. Првите сознанија, иако неревидирани од научната заедница, упатуваат на загриженост, пишува „Вистиномер“ во новата анализа, што подолу ја пренесуваме во целост: Во лабораториите на МАНУ и на Институтот за јавно здравје досега не е детектиран...

Вистиномер: Целосно вакцинираните не одат во изолација, иако биле во контакт со позитивен на ковид

Во изолација одат сите позитивни граѓани, како и невакцинираните и непрележаните нивни контакти. Вакцинираните со две дози, како и прележаните пред максимум 45 дена, не одат во изолација, иако имале контакт, велат од Центарот за јавно здравје – Скопје. Според протоколите на СЗО, во изолација не оди вакциниран со две дози, ако поминале 14 дена од втората доза. Во...

Нов Зеланд поради еден нов случај на ковид-19 спроведе целосен тридневен карантин

Поради само еден нов случај на ковид-19, прв во последните половина година, од полноќ цел Нов Зеланд ќе биде во строг локдаун, односно карантин, јавија новозеландските медиуми. Случајот е откриен во најголемиот новозеландски град, Окленд, кој ќе биде „затворен“ цели седум дена. Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн рече оти случајот е откриен претпладнево, а засега не може да се каже дали станува...

Даниловски: Потврдата за примени две дози не е гаранција дека лицето не е заразено

Откако Владата завчеравечер ги објави новите мерки за сузбивање на бранот нa ковид-19, имаше многу реакции во јавноста. Епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски, дава свое видување за потврдата за извршена имунизација, која ќе се бара во простории и објекти со повеќе од 30 лица. „Од 16 август се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска...

Филипче: Мерките не го делат народот, туку се нужни

Јавното здравје и колективната заштита се приоритет, а мерките кои се донесени се исклучиво во таа насока. Тие не го „делат народот“ како што изненадувачки изјави лидерот на опозицијата, туку се нужни за заштита на граѓаните, здравствените работници и самиот здравствен систем. Овие мерки се применуваат во многу држави и веќе даваат резултат. Ова е ставот на министерот за...

Вистиномер: Делта варијантата на коронавирусот е научно докажана реалност

Објава на Фејсбук опасно дезинформира дека делта варијантата не постои и дека вакцината е штетна. Според Светската здравствена организација, делта варијантата на коронавирусот е официјално идентификувана во 124 земји. Здравствените авторитети постојано укажуваат дека бенефитите од ковид вакцината се поголеми отколку ризиците од неа. И покрај тоа што е можно вакцинирано лице да се зарази со коронавирусот, сепак, вакцината...

Даниловски: Во зелена зона сме, но во август влегуваме во прво ниво на ризици од ковид-19

Цел јули имаме експоненцијално ширење на бројот на ковид-случаи и тоа зборува дека имаме тренд на постепен пораст. Бранот на некој начин се наговестува дека почнува зашто четиринаесетдневната инциденца на 100.000 жители е 13. Иако сме во зелена зона, во средината на август ќе влеземе во прво ниво на ризици, предупредува епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски. - Во моментов имаме...

Вистиномер: Делта варијантата е позаразна, може да стане доминантна, но вакцините штитат од тешки форми на болеста

Делта варијантата на корона вирусот, која за првпат се појави во Индија, се заканува од есен да стане доминантен сој, предупредуваат здравствените власти. Овој сој се шири низ целиот свет, предизвикувајќи наплив на нови случаи во некои земји, а одредени држави почнаа да воведуваат и нови рестрикции и ограничувања, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Д-р Ентони Фаучи, водечки експерт...

МЗ: Во болниците хоспитализирани 16 пациенти, вакцинацијата е начинот да се избегне нов бран

Министерството за здравство информира дека 16 пациенти заболени од ковид-19 се хоспитализирани на територија на целава држава. Болниците во земјава се празни, а 4 пациенти во моментов се наоѓаат на кислородна поддршка. Сегашната епидемиолошка состојба во земјата е стабилна, велат од Министерството за здравство. Сепак, тие додаваат дека единствениот начин на превенција за да не дојде до нов силен...

Вистиномер: Не е вистина дека Делта сојот „опасно“ се шири во Грција

Иако се очекува Делта сојот да стане доминантен, затоа што оваа варијанта е позаразна, сепак тоа сè уште не се случува и нема никаква потреба предвреме и со неточни податоци да се прави паника и да се подгрева страв како во медиумите, така и на социјалните мрежи. Вистината е дека Делта сојот, односно варијантата на вирусот којашто првпат е...

Засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, рече Филипче

Засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите, рече министерот за здравство Венко Филипче. Тој додаде дека на Комисијата за заразни болести ќе се разговара за тоа, евентуално дали нешто треба да се препорача за критериуми за влез на границите иако, како што потенцираше, гледаме дека многу земји во регионот иако имаат некакви рестриктивни мерки, како Грција на пример, има...

Четири нови случаи на заразени лица со делта сојот на корона вирусот во земјава

Четири нови случаи на заразени лица со делта сојот на корона вирусот се регистрирани во земјава. Со ова, бројот на заболени лица со ковид-19 од индискиот сој се искачи на осум лица. Вчерашните четири сомнителни случаи на лица кои се лечат во Скопје се потврди дека го имаат делта сојот. „Вчера разговаравме, немале премногу контакти, тоа се членови на семејства,...

Ниту еден од регистрираните заболени со делта сојот во земјава не бил вакциниран

Министерството за здравство информира дека ниту еден од ковид позитивните пациенти кај кои е изолиран делта сојот на SarsCov2 не бил вакциниран против ковид-19. Утрово министерот за здравство Венко Филипче потврди дека четврти случај на заболено лице со делта сојот е регистрирано во земјава во Велес, а постојат и четири други сомнителни случаи од Скопје за кои се чекаат...

Четврти потврден случај на делта сојот во земјава, има и четири сомнителни случаи

Кај нас досега имаше потврдени три случаи на новиот делта сој на корона вирусот, а вчера е потврден уште еден случај. Пациентот се лекува во Велес и има лесна клиничка слика. Чекаме и резултати за уште други четворица пациенти, кои се лечат во Скопје. Од нив, еден е на респиратор, другите се со стабилна клиничка слика, информираше пред малку...

Вистиномер: Изјава на експерт за делта варијантата на ковид-19 вирусот не е „психопандемија“

Научни вистини и актуелни статистички показатели, кои укажуваат за опасноста од т.н. индиски сој или делта варијанта на корона вирусот, искажани од професор и признат медицински експерт, во објава на Фејсбук се претставени како ширење страв, паника и „психопандемија“, што е очигледна дезинформација, пишува „Вистиномер“ во анализа, што подолу ја пренесуваме во целост.   Објава на профил на Фејсбук на македонски...

МЗШВ: Активно се работи за подигнување на електронскиот систем, базата на министерството е сигурна и етапно се враќа во функција

Електронскиот систем на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 12-ти овој месец беше цел на хакерски напад од меѓународна хакерска група Black Byte. Нападот предизвика блокирање на редовниот работен...