fbpx
Таг: Делчево

таг: Делчево

Судир на македонски камион со автомобил по исклучување од автопатот „Струма“ однесе човечки живот

Речиси два месеца по тешката трагедија на автопатот „Струма“ во Бугарија, кога во пожарот на автобусот на скопската агенција „Беса Транс“ загинаа 45 патници, овој автопат повторно е во вестите поради тешка сообраќајка во која згасна еден човечки живот. Како што јави Бугарската национална телевизија (БНТ), синоќа околу 20 часот во непосредна близина на клучка на овој автопат кај Благоевград,...

Обвинителството проверува изборен поткуп во Делчево

Основното јавно обвинителство информира дека постапува по дојава за изборен поткуп во Македонска Каменица. „Основното јавно обвинителство Делчево постапува по примено известување дека на 29.10.2021, во штаб на политичка партија во Македонска Каменица, кандитат за советник дал 1000 денари на лице со избирачко право за да гласа за определена политичка партија“, наведно е во соопштението. Јавен обвинител даде насоки и се...

ЦУК: Пожарот кај Делчево доби нови жаришта, гори и кај Велес, Берово и во село Буковиќ

Пожарот во делчевскиот регион од синоќа доби нов интензитет и се прошири на две нови жаришта, селата Разловци и Тработивиште. Денеска таму ќе дејствуваат силите на Армијата, МВР, вработени во јавното комунално претпријатие од Делчево, информираат во Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму додаваат дека пожарот во село Будинарци е активен и се проширува кон општина Берово. - Таму...

Пожарите зафатија илјадници хектари, речиси 700 лица ги гасат, ЕУ испраќа дополнителна помош

Ветерот којшто засилено дува во моментов во земјава, пропратен со високите температури и сушното време, продолжува да прави проблеми во гаснењето на пожарите низ земјава. Центарот за управување со кризи, според податоците заклучно со 13 часот денеска, информира дека актуелните пожари во Штипскиот, Струмичкиот, Битолскиот, Охридскиот, Тетовскиот и Кумановскиот регион досега уништиле над 4.000 хектари површина на шума, стрништа,...

Хеликоптери на Армијата го гасат пожарот над Пасјак, граничниот премин „Богородица“ по пожарот повторно во функција

Со хеликоптери од АРСМ од утрово се гаси пожарот на најкритичната точка над Пасјак во село Нов Истевник во Делчевско. Воздушната поддршка во гаснењето на големиот пожар, кој е активен 48 часа на планината Средна. „Активно во гаснењето на пожарот се вклучени 90 припадници на АРСМ, припадници на Граничната полиција, просторните сили на Општина Делчево заедно со екипи на ЈКП...

Тесна победа на ВМРО-ДПМНЕ во Штип, СДСМ победи во Кочани

Првичните неофицијални партиски резултати од предвремените парламентарни избори во источниот дел на земјава покажуваат тесна победа на коалицијата „Обнова на Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Штип. Според актуелниот распоред на гласовите во Штип, Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освоила 10.122 гласови, СДСМ – 10.010, Левица – 1.204, ГДУ – 601, Интегра – 346, ДУИ – 187, МОРО – Работничка партија – 125,...

Македонија има град именуван по Гоце Делчев, само бугарскиот националист Валери Симеонов не знае

Валери Симеонов е  политичар во Бугарија, претседател на „Национален фронт за спас на Бугарија“ (НФСБ) и претседател на националистичката коалиција „Обединети патриоти“ во бугарскиот парламент. По ставовите кон Македонија е ист или дури и поагресивен од Красимир Каракачанов. Го негира постоењето на македонската нација и сегменти на историјата на македонскиот народ. Во изјава за бугарската приватна новинска агенција „Фокус“ во...

Економските миграции како погодна тема за медиумски манипулации

Една од темите која е чест предмет на медиумски манипулации на Балканот, а особено во Северна Македонија е степенот на иселување кон земјите на Европска Унија. Проверките на факти на „КриТинк“ откриваат низа примери за тоа како непрофесионалното известување за оваа тема се користи за создавање лажна и претерано негативна слика, чија последица е слабеење на довербата во институциите. На...

Владината помош не ги одблокира Берово и Делчево

Се бројат деновите до 30 јуни, до кога општините треба да се раздолжат со парите што ги добија од владата од државниот Буџет. Двете општини на крајниот македонски исток, Берово и Делчево, со години се блокирани и работат со месечен лимит определен од судот. Меѓутоа, овие две општини, се чини и натаму ќе останат блокирани и покрај тоа што...

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ во Делчево остана без уште еден советник

Советникот од ГРОМ, Вице Стоиловски, дел од локалната коалиција на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на Советот на Општината Делчево, соопшти дека ја напушта коалицијата. Стоиловски поднесе и изјава до претседателот на делчевскиот Совет, Драган Маневски, во која наведува дека во иднина во Советот ќе делува како независен советник. Стоиловски е втор советник од делчевскиот Совет кој ја напушта опозициската коалиција...

УСАИД превенира урбани поплави во Делчево

Мисијата на УСАИД во Делчево го одбележа завршувањето на мерката за намалување на ризикот од урбани поплави во Милково Брдо. Оваа мерка беше завршена како дел од учеството на општината во Проектот на УСАИД за општински стратегии за климатски промени, спроведен од „Милиеуконтакт Македонија“. Од мисијата на УСАИД информираат дека пилот проектот вклучувал изградба на нова атмосферска канализација во урбаната...

Народот ќе каже „не“ на сценариото на Заев, порача Груевски

„Сите ние поминавме еден тежок период и сценарио од страна на СДСМ, а сега веќе сè е јасно, народот ќе каже „не“ на сценариото на Заев кое предвидува промена на уставноста, јазикот, федерализација и кантонизација на државата,“ изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на митингот на Коалицијата за подобра Македонија вечерва од Делчево. Тој додаде дека „секој што сака да гласа за...

Дождот го отсече делчевско Разловци од светот

Наjголемото делчевското село Разловци остана без единствениот премин што води кон градот и околните места. Интензивните дождови изминатата ноќ го однесоа привремениот премин по кој поминуваа жителите. Во водите останаа заглавени два автомобила, а во калта остана и еден трактор. Претпладнето се влечеа возилата од реката. Мостот кон Разловци не се употребува од февруари годинава, кога го однесе надојдената река Брегалница....

Изградбата на експресниот пат Кочани – Штип ќе почне во јуни

Изградбата на новиот експресен пат Кочани - Штип ќе почне во јуни. Должината на патот ќе изнесува 26 километри, а вредноста на проектот е 53,4 милиони евра. Ова денеска го најави техничкиот премиер Емил Димитриев, кој беше во работна посета на Кочанско. Освен експресниот пат до Штип, од Кочани до Македонска Каменица и до Делчево ќе се изврши рехабилитацијата на патната делница во...

Загина тракторист од Делчево

Дваесет и едногодишниот Дарко Т. од Делчево вчера загина во тракторска несреќа. Како што соопшти МВР, возејќи низ шумски пат кај месноста Киселица, на планината Огражден, од лежиштето на тракторот со кој управувал Дарко Т., а чиј сопатник било 16-годишно момче од село Василево, излегло предното лево тркало. Момчињата го информирале сопственикот на тракторот за инцидентот, по што тој ги советувал...

Груевски: Македонија има пораст од 223 проценти по бројот на новоотворени работни места

Македонија е на прво место со пораст од 223 проценти според бројот на новоотворени работни места по жител во Европа, а втора е Словачка со пораст од 128 проценти или речиси двојно помалку, изјави премиерот Никола Груевски, прашан за коментар за последниот извештај на „Ернст енд Јунг“ во кој се анализираат 43 земји во Европа во поглед на тоа колкав пораст имаат во...

Реконструирано киното во Делчево

Во Делчево повторно ќе биде ставено во функција киното кое со финансиска поддршка на Министерството за култура, од околу два милиони денари, лани беше реконструирано и доби нова фасада, нова покривна конструкција и уредени санитарни јазли. Министерката Елизабета Канческа-Милевска вчера ја посети Општина Делчево и кино-салата, која е во надлежност на Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров“. Рече дека од 1933...

Вработените во делчевската гимназија се без плата – нема кој да потпише

Училишниот одбор на делчевската гимназијата „Методи Митевски - Брицо“ синоќа не успеа да го реши проблемот со разрешувањето на претходниот директор и со назначувањето нов в.д. директор. Вработените во гимназијата, поради овој проблем, сè уште ја немаат примено септемвриската плата. Училишниот одбор вчера ја завршил седницата без да постигне договор. Според Ванчо Новоселски, член на УО, дел од членовите не...

Научниците Бертоци, Мелдал и Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија

Керолин Р. Бертоци, Мортен Мелдал и К. Бери Шарплес се овогодишните добитници на Нобеловата награда за хемија, објави Нобеловиот комитет, пренесува Гардијан. Со олеснување на комплицираните хемиски процеси, тие овозможиле овозможиле употреба...