fbpx
Таг: декларација

таг: декларација

Папата Франциск и патријархот Кирил потпишаа декларација за верско единство

Поглаварот на Римокатоличката црка, папата Франциск, и поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, синоќа во Хавана потпишаа заедничка декларација за верско единство и повикаа на итна акција за помош на христијаните во Ирак и во Сирија. „Ја повикуваме меѓународната заедница на итно дејствување за да се спречи протерувањето на христијаните од Блискиот Исток... Насилството во Сирија и во Ирак...

Република Македонија слави 24 години независност

По повод 8 Септември - Денот на независноста на Република Македонија, собраниска делегација предводена од Силвана Бонева, во состав Светлана Јакимовска, Авдија Пепиќ и Соња Мираковска, денеска ќе положи цвеќе на споменикот „Паднати херои за Македонија“ во паркот „Жена-борец“. За државната награда, која оваа година ќе се додели четврти пат, а е поделена во две категории - за животно дело...

Царината заплени 326 литри шверцуван „ред бул“

Царински инспектори од одделението за истраги, во магацини на две скопски фирми откриле 326 литри шверцуван енегретски пијалок „ред бул“, соопшти Царинската управа. Како што информираат оттаму, инспекторите при контрола на магацин на Кванташки пазар во Скопје, откриле 1.140 лименки „ред бул“, без декларации на македонски јазик, на кои составот на производот бил напишан на бугарски и на романски јазик,...

Светската лимнолошка организација со поддршка за иницијативата за спас на Студенчишко блато

Светската лимнолошка организација, преку својата фејсбук-страница, објави поддршка за Декларацијата за заштита на природното и културното наследство на Охрид и за спас на Студенчишко блато, на „Охрид СОС“. „Древното Охридско Езеро се соочува со разорна дестабилизација на екосистемот. Властите одобрија урбанистички планови кои ќе го прекријат со бетон едно од последните мочуришта за патишта и за хотели, што ќе ја...

Претставници на ЕПП го осудија обидот на СДСМ за недемократско преземање на власта

Четириесет и девет претставници на Еворпската народна партија (ЕПП) потпишаа декларација со која се осудува обидот за недемократско преземање на власта во Македонија. „Ја изразуваме нашата загриженост за најновите случувања за политичката ситуација во Македонија, особено за неодговорното однесување на опозицијата“, стои во декларацијата, чиј автор е претседателот на ЕПП во Советот на Европа, Шпанецот Педро Аграмунт. Претставниците на ЕПП истакнуваат...

Министрите потпишаа декларација за зајакнување на енергетската соработка

Министрите за надворешни работи на Македонија, Турција, Србија, Грција, Унгарија и министерот за европски прашања на Турција денеска во Будимпешта одржаа состанок за енергетска безбедност во Централна и во Југоисточна Европа, на кој усвоија заедничка декларација за зајакнување на енергетската соработка, пишува „24 Вести“. Во декларацијата министрите истакнуваат дека оваа соработка ќе придонесе за добрососедски односи меѓу земјите и за...

И Македонија се изјасни за „Турски тек“

Македонија, Грција, Унгарија, Србија и Турција изразија согласност со идејата за гасовод кој преку Турција ќе пренесува гас кон Југоисточна и кон Централна Европа. Во заедничката декларација од денешниот состанок на министрите за надворешни работи на Македонија, Грција и на Србија, премиерот на Унгарија и на министерот за европски прашања на Турција се наведува дека петте држави ја поддржуваат идејата за комерцијално...

Декларација за зачувување на светското природно и културно наследство на Охрид

Неколку крајезерски месни заедници, еколошки здруженија и манастирот „Св. Наум“ на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ, изработија Декларација за зачувување на светското природно и културно наследство на Охрид, во областите со висока еколошка вредност од меѓународен карактер, признаен од УНЕСКО и од суштинско значење и приоритет за Република Македонија. Декларацијата е иницирна од месната заедница Лагадин, Еколошкото друштво „Лагадин“ и од...

ЗНМ со декларација побара ослободување од вина на новинарот Томислав Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), на денешното редовно изборно собрание, едногласно усвои Декларација за Томислав Кежаровски, со која побара негово ослободување од вина. - Ние, македонските новинари, и денеска и одовде од изборното собрание на ЗНМ, упатуваме уште еднаш силна поддршка за нашиот неправедно осуден и притворен колега, Томислав Кежаровски. Бараме од Апелацискиот суд во Скопје, додека сè уште...

Второ претседателство на Трамп е закана за демократијата, предупреди Бајден

Американската демократија е загрозена од одмаздољубивиот Доналд Трамп, предупреди вчера американскиот претседател Џо Бајден пред неговите поддржувачи и пред претстојната кампања за претседателските избори во САД. Трамп е негов веројатен...