fbpx
Таг: Дејвид Гир

таг: Дејвид Гир

Гир: Над 2 милиони ученици заминале од Украина без можност да го завршат образованието

Со руските ракети се оштетени над 2.700 училишта во Украина, комплетно се срамнети со земја над 100 образовни институции, а над два милиони украински ученици заминале од земјата без можност соодветно да го завршат образованието. Ова на денешната панел дискусија по повод годишнината од руската инвазија во Украина, го посочи евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир, зборувајќи за штетите од војната...

Државниот врв и амбасадорите со пораки за поддршка на Украина

Денес, изминува точно една година од почетокот на бруталната руска воена агресија врз Украина, која го втурна украински народ во невидени страдања, загуба на човечки животи и ужасна деструкција. А, сите нас останатите нè соочи со фактот дека во Европа повторно се води крвав конфликт кој предизвикува хуманитарна, економска, енергетска и безбедносна криза. Станува збор за трагедија која влезе...

Над 80.000 лица од земјава се вклучија во програмите за вработување преку „Гаранција за млади“

Северна Македонија е предводник меѓу државите од Западен Балкан во спроведувањето на рамката на политики „Гаранција за млади“, која им овозможува на младите лица до 29 години кои не се вработени, да се вклучат во некоја од активните програми за вработување. Ова беше истакнато на конференцијата посветена на гаранциите за млади во земјите од Западен Балкан што се одржа...

Дебата: Какви вештини им се неопходни на младите за да бидат конкурентни на пазарот на труд?

Што им е неопходно на младите за да бидат конкурентни на пазарот, што прави државата на ова поле и какви податоци од терен носат невладините организации и граѓанскиот сектор, беа дел од прашањата што се најдоа во фокус на дебатата „Способностите на младите луѓе и потребите на пазарот: Какви вештини се неопходни?“ што се одржа во Europe House Скопје,...

Евроамбасадорот Гир со осуда за изјавите на Ангел Џамбаски

Евроамбасадорот Дејвид Гир ја осуди вчерашната изјава на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, велејќи дека таквите изјави се неприфатливи и не ги одразуваат вредностите на ЕУ. „Тоа не ги одразува вредностите на кои е основана ЕУ. Неприфатливо е јавна личност да дава вакви забелешки за било кој, а камоли за демократски избран шеф на држава на суверена држава“, порачува Гир. На предлогот...

Да се усогласиме со медиумската директива на ЕУ за да не изгубиме пристап до програмата Креативна Европа

До 31 мај годинава Македонија ќе треба да се усогласи со медиумската директива на Европската Унија (ЕУ) за да не го изгуби пристапот до програмите за финансирање на продукција на содржини, меѓу кои е и програмата Креативна Европа. На ова денеска предупреди амбасадорот на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир на денешното јавно претставување на проектот на ЕУ „ЕУ...

Годинава е значајна за напредокот на евопскиот пат, заклучиле Ковачевски и Гир

Оваа година е значајна за Р. С. Македонија во однос на напредокот по европскиот пат, поради што е неопходна и кохезија околу реализацијата на оваа државна стратешка цел. Ова било истакнато на средбата меѓу премиерот Димитар Ковачевски и Дејвид Гир, шефот на делегацијата на ЕУ во нашата држава. Тие разговарале за актуелни прашања од значење за Македонија, регионот и пошироко. „Оценето...

Гир порачува политичарите и општеството годинава да се фокусираат на реформите

Амбасадорот на ЕУ во Скопје, Дејвид Гир им порача на граѓаните и на политичарите во новата година да се фокусираат на исполнување на реформите кои се неопходни за влез на земјава во ЕУ. Евроамбасадорот Гир порача дека ваквата цел бара обединување на политичарите од целиот политички спектар и општеството. „Главната порака до политичарите, а не само до Владата, се реформите...

„Младински дијалог“, Гир со порака за младите: Бидете генерацијата што ќе донесе промени

„Бидете генерацијата што ќе донесе промени“ беше пораката на евро-амбасадорот Дејвид Гир, во Скопје, на отворањето на „Младинскиот дијалог“ во средата. Од друга страна пак, претставниците на Владата на РСМ се заложија дека со финализирање на Националната стратегија за младите ќе има позитивни резултати за младите, пишува Порталб.мк. Делегацијата на ЕУ во Скопје ја започна серијата на дискусии „Младински дијалог“....

Попладнево во Дебар Маало ќе се одбележат 70 години од раѓањето на Горан Стефановски

Денес во 17 часот покрај клупата на Горан Стефановски во Дебар Маало, проследено со тивка акустична музика од бендот „Amniotic Fluid“ ќе се одржи настан на кој ќе бидат вклучени сијаличките во паркот и симболично ќе се одбележат 70 години од раѓањето на еден од најголемите македонски драматурзи и писатели. Настанот кој ќе биде повод низ дружење и неформален разговор...

Гир: Убавите зборови не се доволни во борбата против корупцијата

Евроамбасадорот Дејвид Гир на отворањето на Регионалната конференција за борба против корупцијата порача дека убавите зборови не се доволни во борбата против корупцијата, додека граѓаните очекуваат резултати и нагласи дека во поширок регионален контекст е заеднички предизвик што најдобро може да се решава преку соработка и размена на добри практики „Државните институции мора заеднички да работат да го намалат обемот...

Гир: Да се бориме против корупцијата преку државните институции

Северна Македонија мора да избере дали ќе се движи напред, одлучно да се справува со корупцијата или ќе дозволи шемите на корупција да се вкоренуваат уште повеќе. Ова денеска го истакна евроамбасадорот Дејвид Гир, на прес-конференција пред состанокот со институциите кои имаат надлежност за справување со корупцијата. На овој состанок ќе се разгледаат забелешките од Извештајот за реформскиот напредок...

Отворена конференцијата е-Општество.мк, во фокусот кибер отпорноста за слобода и безбедност

Фондацијата Метаморфозис по 18-ти пат ја организира меѓународната конференција е-Општество.мк, која што денеска започна во хотелот „Мериот“ во Скопје. Со исклучително актуелната тема „Кибер отпорност за слобода и безбедност“ што ја третира, конференцијата започна пред преполна сала со обраќања на амбасадорите на ЕУ, Дејвид Гир, на Кралството Холандија, Дирк Јан Коп, како и на Обединетото Кралство, Метју Лосон. Како...

Власта во Собрание ќе турка законски измени за враќање на владините реклами

Пратеници од владејачкото мнозинство во Собранието на РСМ доставија предлог-измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, којшто е закажан како точка на дневен ред на денешната 91-ва седница на парламентот. Законските измени се предложени од пет пратеници од власта, а со нив се бара бришење на членот 102 од Законот, со кој беше запрено одливањето државни пари...

Фестивал за инклузија: Лицата со попреченост заслужуваат многу повеќе

Оваа седмица започна со многу емоции и многу љубов. Присутните на Фестивалот за инклузија кој се одржа во понеделникот не можеа да ги задржат солзите. Тие плачеа од воодушевување кога по работилниците за креативно изразување за лица со и без попреченост и работилницата за развивање на комуникациски вештини низ дружење со лица со оштетен вид и слух, сцената се...

Амбасадорот Гир и министерот Сали ја презентираа донацијата со опрема за транспорт и складирање на вакцини против ковид-19

Шефот на делегацијата на Европската унија, амбасадорот Дејвид Гир и министерот за здравство Беким Сали во средата ја презентираа опремата за транспорт и складирање на вакцини против ковид-19 и други вакцини. Евроамбасадорот Гир изјави дека пандемијата на ковид-19 имаше големо влијание врз цела Европа. Тој и министерот Сали ја искористија приликата да се заблагодарат на здравствените работници кои неуморно работеа...

Јарослав Лудва: Чешка останува принципиелен поддржувач на политиката на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан

Aмбасадорот на Чешка во Северна Македонија, Јарослав Лудва денеска на 41-вата седница на Комисијата за европски прашања ги претстави Програмата и Приоритетите за работата на Чешкото претседателство со Советот на Европската унија за втората половина на 2022 година. Тој нагласи дека Чешка останува принципиелен поддржувач на политиката на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан и ја потврди...

Загрижувачки податоци за опресија и дискриминација презентирани на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата

Коалиција Маргини на дебатата за одбележување на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата (IDAHOT) што вчера се одржа во резиденцијата на ЕУ на која во присуство на шефот на Делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, првата дама, г-ѓа Елизабета Ѓорѓиевска и амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз го презентираше извештајот „Секојдневниот и емоционалниот живот на...

Ковачевски – Гир: Северна Македонија е на линија на Европската Унија за Украина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски придружуван од заменик на претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ, се сретна со Дејвид Гир, амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во земјава, соопштија од владината прес-служба. На состанокот беше поздравено лидерството на Владата и брзата реакција за ситуацијата во Украина. „Премиерот Ковачевски ја потврди позицијата на Република Северна...

Кардиохирургот Сашко Јовев е прогласен за „Маж на годината 2021“

Вчера во хотелот DoubleTree by Hilton во Скопје по четврти пат се одржа настанот „Мажи на годината“ во присуство на голем број претставници од бизнис секторот, политиката и јавниот живот. Беа избрани 13 најуспешни мажи во 13 категории кои ја одбележале 2021 година. Според официјалниот избор на жири комисијата во чиј состав се членови од институции, новинари, претставници на бизнис...

Палевски бил уапсен пред да лета за Москва, ама во 2019 година

Во овие објави кои се шират на Фејсбук во време кога Љупчо Палевски беше меѓународно баран како првоосомничен за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, се...