fbpx
Таг: дебати

таг: дебати

ДУИ со претставка до ААВМУ, Агенцијата бара баланс во дебатните емисии на медиумите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) вчера добила претставка од политичката партија ДУИ, во која таа реагира на организирањето дебатни емисии на програмите на медиумите. Агенцијата веднаш направила увид во податоците од мониторингот на досегашното изборно медиумско претставување, при што упати апел до медиумите за баланс при организирањето дебатни емисии. „Радиодифузерите, доколку одлучат да емитуваат дебати и други...

НБРМ: Не постојат причини да се отвораат дебати за евентуална девалвација на денарот

Народната банка, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на ставот околу оптималноста на постојниот режим на девизниот курс, се вели во реакцијата на НБРМ на изјавата на претседателот на Советот на странски инвеститори, Штефан Петер дека ако државата остане надвор од ЕУ, тоа би можело да значи девалвација на денарот. „Стабилноста на домашната валута...

Заев: Административците нема да ги отпуштаме, туку ќе ги прераспределуваме

Пратенички прашања еднаш неделно наместо еднаш месечно, отчетност на сите буџетски и јавни претпријатија за своите трошоци на нивните веб-страници, во одреден рок да се пријават сите сопственици на офшор-компании, се дел од мерките што СДСМ ги предвидува во својата програма, а која во следните пет недели ќе биде отворена за сугестии од граѓаните. Според претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ако тие...

ТВ-дебати: Ги немаше, а сега нè заковаа пред екраните

Дебатите, по неколкугодишно затишје, се вратија во полна сила на телевизиите. Вчеравечер, на пример, речиси истовремено на дури пет телевизии имаше дебатни емисии - сите на иста тема: Заев, Груевски, „бомбите“, судството, кризата, образованието... На „24 Вести“ во „Вин-вин“ беше Владимир Лазаревик, на „Телма“ во „Топ-тема“ гостуваа професорите Кирил Барбареев, Енвер Aјдини, Елизабета Секирарска и Камелија Бушљетиќ, на „Алсат-М“ Саше Димовски и...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...