fbpx
Таг: дебата

таг: дебата

СДСМ напладне со централна дебата „Градиме едно општество за сите“

СДСМ денеска во 12 часот на Скопски саем ќе одржи централна дебата на тема „Градиме едно општество за сите“, на која ќе се презентира петиот столб од „Визијата за Македонија“, кој предвидува едно општество за сите, без поделби по етничка основа. На дебатата, програмата „Визијата за Македонија“ ќе ја споделат членот на извршниот одбор на СДСМ, Едмонд Адеми, носителот на столбот...

Флекенштајн: Промените треба да доаѓаат од граѓаните и од граѓанскиот сектор

СДСМ може да понуди политики што ќе ја однесат земјава во вистински правец и доколку Заев успее да издејствува да се имплементира Договорот од Пржино од 2 јуни и од 15 јули, социјалистите и демократите во Европскиот парламент целосно би го поддржале во неговата кампања и сакаат да го видат како премиер на оваа држава. Ова го рече потпретседателот на групата на...

Камбовски: Силно експертско тело за ревизија на законите за судството

Формирање на силно експертско тело, кое во соработка со Министерството за правда и со судовите, ќе направи ревизија на повеќе закони од областа на судството, предложи претседателот на Македонската академија на науките и на уметностите (МАНУ), Владо Камбовски, на денешната научна и стручна дебата посветена на независноста на судството. Камбовски посочи дека прашањето за независноста на судството не е прашање...

СДСМ: Имаме конкретни мерки за здрава средина и за здрав живот

Според извештајот „Зелен пораст“ на Светска банка за 2014 година, Македонија е на прво место на листата за изложеност на граѓаните на загаден воздух со цврсти честички. Дополнително, Светка банка наведува дека Македонија е на петто место според годишните смртни случаи предизвикани од загаден воздух, односно од честичките ПМ10, соопштија од СДСМ. „Сознанијата на Светска банка упатуваат на тоа дека...

На битолчани им недостига повисока свест за да се спротистават на загадувањето

Загадениот воздух во Битола и поразителните податоци што директно се одразуваат врз здравјето на битолчани, со еден новозаболен од рак секој ден, не ја издигнаа свеста кај граѓаните под Пелистер на повисоко ниво за да можат и поодговорно да побараат справување со проблемите. Ова е еден од заклучоците на синоќешната трибина во Битола на тема „Здравата животна средина е основно...

СДСМ: Ние знаеме како да го подигнеме срушеното здравство

Македонија е на последното место во Европа по здравствени услуги, според Европската служба за здравствена заштита, обвини СДСМ. Од партијата велат дека системските проблеми и нефункционирањето на здравствениот систем во Македонија резултираат со трагични последици врз животите на граѓаните. „Здравството тоне. Нема доволен лекарски кадар, нема соодветна опрема, недостига медицински материјал. Граѓаните сè повеќе плаќаат, а добиваат сè помалку и...

„Балкански форум за безбедност“ во Охрид организира дебата за бегалската криза

„Балкански форум за безбедност“ денеска во Охрид организира дебата за бегалската криза, насловена „Европската бегалска криза- причини за нејзината појава и можни последици по безбедноста на Република Македонија“. Во фокусот на вниманието ќе се најде и Македонија како главна рута на бегалскиот бран. Теми за дискусија ќе бидат геостратегиските и геополитичките аспекти на причините за појава на бегалската криза, меѓународно-правните стандарди...

Хилари Клинтон за поцврст став кон Путин

Поранешната државна секретарка Хилари Клинтон изјави дека „од лидерска позиција би презела многу повеќе чекори“ и оти би имала потврд став против рускиот претседател Владимир Путин во поглед на Сирија. За време на претседателската дебата на Демократската партија во Лас Вегас, за сè поголемото учество на Русија во сириската граѓанска војна, Клинтон рече дека би зазела поцврста линија против Путин. -...

Шекеринска: Ќе покренеме барање за намалување на бројот на пратеници

Да се воведе втора смена во институциите за граѓаните да можат да добијат информација во кое било време во денот, а за добивање информација од институција да се чека 15 наместо 30 дена, седница на пратенички прашања во Собрание да се одржува еднаш неделно, наместо еднаш месечно, задолжителни дебати на МРТВ, а на овие дебати задолжително да се кани и...

Дебата на СДСМ за проектот „Визијата за Македонија“

Со почеток во 11.55 часот, на Скопски саем, СДСМ ќе ја одржи централната дебата од проектот „Визијата за Македонија“. Воведно обраќање ќе има претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по што на темата ќе се обратат претседателот на комисијата за економија, Драган Тевдовски, а потоа и заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска. Темата е дел од првиот столб од проектот „Визијата за Македонија“, а...

Денеска во Собранието, продолжение на дебатата за законот за основно образование

Расправата по предлог-измените на Законот за основно образование, поднесени од опозицијата, денеска треба да продолжи во Собранието. Укинување на екстерното тестирање е првиот предлог-закон што опозицијата го достави по едногодишниот бојкот на Собранието. Незадоволни од моделот на екстерното тестирање, минатата учебна година средношколците излегоа на масовни протести и ја бојкотираа наставата во второто полугодие.

Предизборната дебата во Грција без јасен победник

Првата тет-а-тет телевизиска изборна дебата меѓу лидерите на двете најпопуларни партии, СИРИЗА и Нова демократија, заврши без јасен победник. Пред шест години, кога за последен пат Грција имаше предизборно соочување на Јоргос Папандреу и на Костас Караманлис, Папандреу излезе како јасен победник, најавувајќи ја на овој начин смената на владата на Нова демократија. Вчерашната телевизиска дебата меѓу Алексис Ципрас...

Јалова дебата на грчките политички лидери на телевизија, но плодна на „Твитер“

Грчките граѓани не се поблиску до одлука за кого да гласаат на претстојните парламентарни избори по синоќешната телевизиска дебата меѓу седумте клучни политички лидери. Првото телевизиско соочување на првите луѓе на СИРИЗА, Нова Демократија, ПАСОК, Народно единство, Река, Независни Грци и Комунистичката партија, наместо како сочна дискусија што ќе даде одговор на прашањето што секоја од партиите планира за да...

Калајџиев: Да не влеземе во стапицата дека сè мора да заврши до 15 септември

„Мислам дека целава приказна лошо ја води опозицијата - и понатаму да ги држи на страна професионалните здруженија и НВО-секторот. Ние сме доведени во ситуација да се одлучува за еден суштински закон, кој ќе има влијание на историјата на Македонија - дали ќе успее да почне одново да се создава правната држава. Јавноста не треба да влезе во стапица дека рокот...

„Охрид СОС“ повикува за спас на Националниот парк „Галичица“

Активисти на Граѓанска иницијатива „Охрид СОС“ повикуваат на спас на Националниот парк „Галичица“, апелирајќи до сите граѓани да земат активно учество на јавната расправа за измени во планот за управување со паркот и да го искажат своето мислење за планираните градежни активности. Јавната расправа ќе се одржи на 11 септември, со почеток во 12 часот, во просториите на ЈУНП „Галичица“...

Денеска ќе се одржи дебата за јавниот дифузен сервис

Денеска во 12 часот, во Агенцијата за електронски комуникации ќе се одржи јавна дебата на тема „Потребни реформи во јавниот радиодифузен сервис“. Дебатата ја организира Министерството за информатичко општество и администрација.

Саморегулација во медиумите за професионално известување

Граѓани и организации до Советот за етика во медиумите поднеле 38 жалби, поради непрофесионално известување во медиумите, беше истакнато на денешната дебата, која се одржа во Тетово под наслов „Совет за етика во медиумите - формириање и перспективи“. Најчесто граѓаните, но и организациите се жалеле на клевети и на навреди, говор на омраза, нарушување на угледот на поединци, но и...

Економскиот тим на СДСМ: На Македонија ѝ е потребен правичен даночен систем

„Рамниот данок што го воведе актуелната власт дополнително ги осиромашува сиромашните, а ги богати богатите“, истакнале потпреседателот на СДСМ, Ванчо Узунов, и претседателот на Комисијата за економија на партијата, Драган Тевдовски, на денешната експертска дебата, осврнувајќи се на потребата од правичен даночен систем во земјата и давајќи акцент на прогросевниот данок, односно „оној кој има повеќе да плаќа повеќе...

Заев: Сега е моментот да ги тргнеме сите предрасуди на страна

Неколку стотини граѓани ја проследија дебатата „Каква Македонија сакаме по излезот од политичката криза“ во „Кампот на слободата“ пред Владата, во која учествуваа претставници на граѓанските организации и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Во првиот циклус говореа Наталија Поповска од „Транспарентност Македонија“, која истакна ставови за трошењето јавни пари, а уредникот на „Алсат М“, Мухамед Зекири, кој зборуваше за медиумите, јавниот сервис,...

Дебата во кампот пред Владата: Каква Македонија сакаме по излезот од политичката криза?

Во „Кампот на слободата“ пред Владата, денеска во 18 часот ќе се одржи дебата на тема „Каква Македонија сакаме по излезот од политичката криза? Визии, позици и политики“. На оваа тема ќе дебатираат претставници на граѓанските организации и претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Говорници од граѓанскиот сектор ќе бидат Наталија Поповска од „Транспарентност Македонија“, Мухамед Зекири – новинар, Дона Костуранова од Национален младински...

Во време на војна на европско тло, системот за тревожење во земјава не е функционален

Системот за известување и тревожење во државата не е функционален. Нема сознанија кога сирените за тревога последен пат биле вклучени, а според одговорните лица, тоа се случило пред повеќе...