fbpx
Таг: Дебарско Езеро

таг: Дебарско Езеро

Развивањето еко-туризам во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Можностите за еколошки туризам во земјава се огромни. Во новата епизода на „Шорткат“ зборуваме за развивањето бизнис во националните паркови и заштитените подрачја со што се придонесува за економски развој на локалните заедници, но и за уште поголема заштита на природата и биодиверзитетот. Ве носиме во хостелот „Китка“ во селото Вратница во подножјето на врвот Љуботен на Шара. Во новата...

Порталб: Туристичката сезона започна, отпадоци пливаат во Дебарското езеро (ВИДЕО)

Лежалките се поставени, дебарчани се подготвуваат за летната сезона. Но, убавиот впечаток на оваа туристичка атракција се расипува од отпадот во дивите депонии близу селата покрај реката Радика. Граѓаните бараат решавање на овој проблем, бидејќи предизвикува еколошка катастрофа на Дебарското езеро, пишува Порталб.мк. Пластични шишиња и друг отпад може да се видат во Дебарското езеро, додека се очекува туристи да...

Поднесени кривични пријави за излевањето моторно масло во Дебарското езеро

дебарско езеро
Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека дебарска фирма е обвинета оти го истурила употребеното моторно масло во градската канализација на Дебар, коешто во март годинава заврши во Дебарското езеро и предизвика угинување на живиот свет и жестоки реакции на граѓаните и еколошките организации. „ОВР Дебар поднесе кривична пријава против правно лице од Дебар поради постоење основи на сомнение за...

ДИЖС бара истрага за „темната супстанца“ поради која угина живиот свет во Дебарското Езеро

дебарско езеро
Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) на својата Фејсбук страница објави дека, на 20 март до надлежниот инспектор во Гостивар доставил информација од полицијата за излевање на темна супстанца во Дебарско Езеро, која предизвикала угинување на живиот свет во езерските води. Додаваат дека, со цел навремено да се обезбеди доказен материјал, инспекторот дал насоки на полицијата за правилно земање...

Денот на реката Дрим ќе се одбележи со еколошка акција

Со еколошка акција утре по шести пат ќе се одбележи Денот на реката Дрим. Регионалниот „Зелен центар“ аплицираше со проектот „Дрим без пластика“ и истиот беше одобрен од Глобалниот еколошки фонд- ГЕФ. Овој проект ги опфаќа реката Сатеска, Глобочичко Езеро и Дебарско Езеро, кои сите заедно се дел од Дримскиот басен. Еколошката акција „Да го исчистиме Дебарското Езеро од пластичен отпад“...

Еколошка катастрофа: Пластични шишиња и отпад го покрија Дебарско Езеро

На Дебарско Езеро му се заканува еколошка катастрофа. Целата површина е покриена со пластични шишиња и отпад, барем според она што може да се види од фотографиите што ги испрати активистот за заштита на животната средина, Гоце Љубиноски. - Фотографијата од загаденоста на Дебарско Езеро е направена денеска. Утре ќе имаме состанок во нашето друштво, а во наредните денови за ова...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...