fbpx
Таг: Дебар Маало

таг: Дебар Маало

Бел коњ кој бил врзан на балкон во Дебар Маало спасен и однесен во зоолошка (Фото)

Акција за спасување на бел коњ кој бил оставен на балкон во напуштена куќа била спроведена синоќа во скопската населба Дебар Маало. Како што соопштија од ЗОО Скопје, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од коњот како стои на балкон во центарот на главниот град, екипи од Зоолошката градина, Агенцијата за храна и ветерина и полицијата почнале акција за...

Вистиномер: Снимката од прославата во кафеана во Дебар Маало не е направена на 8 март годинава

Сопственикот на кафеаната во Дебар Маало прикажана на видеото, тврди дека снимката е стара. Инспекторката Александра Котели, која заедно со уште 7 инспектори била на терен во Дебар Маало, исто така, тврди дека состојбата прикажана на видеото не се случила на 8 Март во посочената кафеана. Имајќи ги предвид овие изјави, информацијата пласирана и на порталот и на социјалната...

„Во одбрана на Дебар Маало“: Изградба на монтажни паркинзи не е решение

Граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“ го поздравува напорот на градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски да го решава проблемот со блокираните тротоари на Дебар Маало со изградба на монтажни паркинзи и поставување на заштитни столпчиња на улиците, но, смета дека ова решение е како ставање „ханзапласт на отворена фрактура на потколеница“. „Инсистираме дека мора да се изработат научни...

Дебармаалци попладнево ќе протестираат за безбедни улици

Граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“ денеска во 18 часот на протест пред Министерството за култура ќе ги повикаат Општина Центар и Град Скопје да ги применат постоечките закони за да ги заштитат пешаците од, како што велат „опасноста предизвикана од тротоари окупирани од возила и кафеани, опасно неорганизиран сообраќај и неконтролирано градење“. Протестот кој се одржува под слоганите...

Жителите на Дебар Маало утре ќе протестираат за безбедни улици и тротоари

Жителите на Дебар Маало во Скопје, утре ќе протестираат за безбедни улици и тротоари за пешаци пред Министерство за култура, во 18 часот. „Окупираните тротоари, неконтролираното градење, нерешениот паркинг-простор и лошиот режим за дотур на роба, го направија маалото небезбедно за живеење“, се вели на фејсбук-страницата „Вратете ни ги тротоарите“. Настанот е во организација на иницијативата „Во одбрана на Дебар Маало“ која...

Прегазена жена кај „Буњаковец“, дебармаалци бараат средување на сообраќајниот хаос

Повозрасна жена била прегазена и усмртена утринава од комби што се движело наназад кај основното училиште „Коле Неделковски“ во близина на Министерството за култура. Уличките во тој дел се полни со паркирани автомобили, а има и големо движење бидејќи тоа е еден од пристапите до пазарот „Буњаковец“. Крајно време е да се среди хаосот во тој дел, реагираат од иницијативата „Во...

Од денеска низ Дебар-маало ќе се вози со максимални 30 километри на час

Од денеска низ улиците на населбата Дебар-маало во општина Центар автомобилите ќе смеат да се движат со максимална брзина од 30 километри на час. Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, денеска го промовираше проектот „Зона 30 - за безбеден Центар“, чија цел е да се подигне нивото на безбедност во еден од најфреквентните делови од општината и од градот. - Овој проект добива...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...