fbpx
Таг: ДДВ

таг: ДДВ

Цената на бензинот од ноќеска се намалува за 6,5, а на дизелот за девет денари, одлучи РКЕ

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска заседаваше и донесе одлука со која од вечерва на полноќ се намалуваат цените на горивата. Одлуката следува по законските измени на Законот за додадена вредност и Законот за акцизите за намалување на ДДВ-то и акцизата на горивата кои синоќа ги изгласа Собранието. Регулаторната комисија одлучи цената на бензинот да ја намали за 6,5...

Основните прехранбени продукти ослободени од ДДВ, намалена и акцизата за горивата

Собранието на С. Македонија доцна синоќа ги усвои измените на Законот за додадена вредност и Законот за акцизите. Со оваа одлука од  данок на додадена вредност се ослободуваат лебот, шеќерот, белото брашно, маслото за јадење, јајцата и оризот, додека за горивата ДДВ-то се намалува од 18 на 10 отсто. Пратениците ја намалија и акцизата на сите видови горива од...

(Видео) Се укинува ДДВ-то за основните прехрамбени продукти

Премиерот Димитар Ковачевски на прес конференција презентираше 26 мерки кои се поделени во две категории меѓу кои е предвидено намалување на ДДВ-то, се воведува маржа, се намалува акцизата за поевтини горива. Владата предвидува и субвенции за струја, како и ваучери за загрозени категории граѓани и пензионери. Има и кредити за инвестирање на компаниите во проекти кои се за енергетска...

Вистиномер: Не е точно дека цената на струјата „нема мрднато“ 4 години

Изјавата на премиерот, дека во Македонија четири години не мрднала цената на струјата, е неточна. Имено, цената на струјата во последните две години двапати се зголеми со одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), при што едно од овие поскапувања беше нивелирано со намалување на даноците, но второто покачување е реално, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Зборувајќи за...

АНАЛИЗА: Новите градоначалници ќе имаат повеќе пари за трошење – дали ќе имаат и поголема одговорност пред граѓаните?

Повеќе пари преку дотации по основа на персонален данок на доход и ДДВ од следната година ќе се слеваат во општинските каси. Владата предизборно стокми законски измени на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа со кои локалните власти ќе имаат на располагање повеќе финансии, пишува „Порталб“. Владата тврди дека на ваков начин општините ќе стекнат финансиска стaбилност но...

Намалениот ДДВ за струја стапи во сила, но сметките за јули ќе бидат повисоки за 12,3 отсто

Законските измени за намалување на ДДВ-то на електричната енергија од 18 на 5 проценти стапи на сила. Во Службен весник се објавени усвоените измени на Законот за ДДВ кои пратениците ги изгласаа во петокот. Ова значи дека граѓаните за потрошена електрична енергија отсега ќе плаќаат намален ДДВ на 5 проценти, одлука што ќе важи до 1 јули 2022 година....

Изгласани законските измени за намалување на ДДВ за струја, од 18 на 5 отсто

По речиси две неделна неизвесност, парламентарното мозинство вчера попладне ги усвои измените во Законот за додадена вредност. Со нив, ДДВ за струјата, од 18, се намалува на 5 отсто, со што сметките на граѓаните нема да бидат зголемени, и покрај покачувањето на цената на струјата од 1 јули, за 12,3 отсто. Намалената стапка ќе важи од денот на влегување...

ДДВ-то за струјата падна од 18 на 5 отсто, колку ќе паднат и сметките за струја, ќе покажат пресметките на РКЕ

Ценовниот шок од зголемените сметки за електрична енергија што ќе важат од 1 август за домаќинствата треба значително да се ублажи поради намалувањето на стапката на данокот на додадена вредност, од 18 на 5 отсто, барем за една година. Оваа одлука ја донесе Владата на синоќешната седница, на која го утврди Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за...

Од први јули зелена агенда преку еколошка такса од 3,5 денари по литар за сите горива

Премиерот Зоран Заев денеска соопшти дека од 1 јули годинава ќе се воведе еколошка такса со која за 3,5 денари ќе поскапат сите горива во земјава. Ќе поскапи нафтата, бензините, дизелот и сите останати нафтени деривати, при што олеснување за граѓаните ќе биде намалувањето на ДДВ-то на електричната енергија од 18 на 5 отсто. „Согласно обврските што ги имаме кон...

МФ: На фирмите вратени 397,4 милиони евра од ДДВ во 2020 година

Минатата година во стопанството се слеале 397,4 милиони евра врз основа на враќање на данок на додадена вредност (ДДВ) кон фирмите. „И покрај тоа што 2020 беше кризна година, минатата година има најголем поврат на ДДВ како процент од бруто наплатениот данок во споредба со изминатите години, додека исплатата се одвиваше редовно и без застои“, соопшти Министерството за финансии (МФ). Според...

Општините ќе добијат повеќе пари од ДДВ за справување со Ковид-19

Општините да добијат повеќе пари од данокот на додадена вредност за полесно да се справат со пандемијата од Ковид-19, предвидува предлог-законот за дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа. Во предлог-законот се предвидува во 2021 година, висината на приходите од данокот на додадена вредност да се обезбедат во висина од 4,5 отсто од просекот на наплатениот данок...

Владата предвиде 170 милиони евра промет, но граѓаните потрошија само 9 милиони евра за викендот без ДДВ

Во деновите 10, 11 и 12 октомври 2020 година, вкупно 204.088 граѓани купиле македонски производи и услуги како и компјутерска опрема и издадените фискални сметки ги скенирале преку апликацијата МојДДВ, информираат од Управата за јавни проходи (УЈП). Од таму додаваат дека во Викендот без ДДВ остварен е промет од 558.176.715 денари (9.120.534 евра) со што граѓаните ќе остварат враќање на ДДВ...

Инспекторите по вчерашните контроли со 12 кривични пријави и четири прекршочни постапки против угостители

Во текот на вчерашниот ден Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во повеќе градови во државaта извршил вкупно 36 надзори и 488 контроли во угостителски објекти согласно Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето и здравствените протоколи (дозволено растојание, распоред и број на маси, итн) за отворање и работа на угостителски објекти. Притоа, во дел од угостителските објекти се утврдени...

Инспекциските служби ќе вршат интензивни контроли за време на овој викенд без ДДВ, како за протоколите така и за цените

Инспекциските служби за време на викендот без ДДВ, ќе продолжат со интензивни контроли на терен, во делот на почитување на здравствените протоколи, како и на цените на производите, информираат од Влада. Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) ќе спроведува контроли со цел да се спречат можни манипулации со цените на производите. Конкретно ДПИ ќе врши контрола дали цените на производите воведени во...

Со изгласаните законски измени, Собранието овозможи „Викенд без ДДВ“

Собранието со 71 глас „за“, девет „воздражни“ и без ниту еден „против“ го донесе Законот за изменување и дополнувањe на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица, по скратена постапка. На овој начин се овозможува да се реализира мерката „Викенд без ДДВ“, која е дел од четвртиот сет на економски мерки на Владата за...

Владата ќе ја разгледа препораката на ЕЕЗ за намалување на ДДВ-то на струјата

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција со помошникот државен секретар за енергетика и ресурси на САД, Франсис Фенон рече дека намалувањето на ДДВ-то на цената на струјата од 18 на пет проценти Владата ќе го разгледа, за да се види каков ќе биде импактот врз економијата. „Сè што е добро за граѓаните е прифатливо. Но треба да пресметаме што тоа...

Фирмите добиле 206 милиони евра поврат на ДДВ во првото полугодие од годинава

Во првото полугодие од 2020 година извршен е поврат на ДДВ кон фирмите од 12,7 милијарди денари или 206,5 милиони евра, што е за шест проценти повеќе во однос на лани или за 660 милиони денари повеќе, информираат од Министерство за финансии. Од таму соопштуваат дека ова е највисок поврат на ДДВ за овој период во изминатите години, што е...

Поради ковид-19, јавниот превоз до мај изгубил 11,6 милиони патници и околу 4,5 милиони евра (инфографик)

Пандемијата на корона вирусот има големо негативно влијание врз функционирањето на скопскиот јавен превоз и на ЈСП-Скопје. Долгите полициски часови, затворените школи и факултети, работењето од дома на вработени во голем број компани, ограничениот капацитет за превоз на патници во автобусите и стравот на граѓаните да користат јавен превоз за период од околу три месеци предизвикаа загуби на ЈСП-Скопје...

Државата извршила поврат на ДДВ од 145 милиони евра кон фирмите од почетокот на годинава

Од почетокот на годинава, заклучно со април, фирмите добиле поврат на ДДВ од 145 милиони евра, информираат од Министерството за финансии. Тоа е за 16,7 отсто повеќе во однос на претходната година. Само за месец април 2020 година, повратот на ДДВ кон компаниите е 38 милиони евра или за 23 отсто повеќе во однос на истиот месец лани. „Во однос...

Повратот на ДДВ ќе може да се донира преку апликацијата „Мој ДДВ“

Дел од фондот МојДДВ #МојаНаграда ќе се насочи кон борбата против Covid-19, така што дневните награди ќе се сведат на 10 награди по 500 денари, додека месечните извлекувања од по 100.000 денари за мај и јуни нема да се одржат. Граѓаните ќе можат и да донираат средства од својот поврат на ДДВ преку апликацијата МојДДВ, соопшти Министерството за финансии. Фондот...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...