fbpx
Таг: Дарко Каевски

таг: Дарко Каевски

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ спинува дека Заев, Ковачевски и Каевски биле голтари пред да влезат во политиката

Пејоративниот збор „голтар“ искористен за опишување на овие јавни личности, освен што е навредлив, не ја отсликува реалната состојба. ВМРО-ДПМНЕ со своето соопштение ги спинува реалните факти и со тоа ја манипулира јавноста да поверува во нешто што не е вистина, пишува „Вистиномер“ во својот нов Контраспин. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до медиуми изнесе...

Со серија настани се одбележува Меѓународниот ден на младите

Меѓународниот ден на младите, 12 август, денеска ќе биде одбележан со серија на настани. Со две панел дискусии што ќе се одржат во „Јавна соба“, со почеток од 18 часот, Агенцијата за млади и спорт (АМС) денеска ќе го одбележи овој датум. На првата панел дискусија на тема „Младински центри“, ќе говорат директорот на АМС, Дарко Каевски и Драган Атанасов...

Суспендиран раководителот на сектор Mлади во АМС, Комисијата треба да ја плати штетата

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски денеска на прес-конференција соопшти дека Агенцијата ќе поведе дисциплинска постапка и ќе го суспендира раководителот на секторот Mлади поради објавувањето на збирката поезија, која содржи сексизам и дискриминацијата. Тој истакна дека одговорност за објавувањето на збирката ќе сносат и членовите на Комисијата којашто го вршела изборот на песните, бидејќи според него...

Претставници од АМС ја одобрија збирката пред печатењето, велат од „Арс ламина“

Издавачката куќа „Арс ламина“ тврди дека настанало недоразбирање при печатењето на контроверзната збирка „Млади поети“ при што како уредник е наведен директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски. Агенцијата не ги испратила потребните податоци за печатење на публикацијата, па во понатамошната комуникација настанало и недоразбирање, поради кое како уредник е наведен директорот Дарко Каевски, за што очигледно тој...

Заев: Каевски не е должен да чита сѐ, тој е добар директор со добри резултати

За скандалот со објавената збирка поезија од Агенцијата за млади и спорт, директорот на оваа институција Дарко Каевски денеска ќе има средба со премиерот, Зоран Заев. Каевски вчера се извини како покровител и потпишувач на проект за млади поети, рече Заев. - Тој навистина не е должен да чита сѐ што има во материјалот, ниту, пак, е должен да го провери...

Агенцијата за млади и спорт ја повлече збирката со дискриминаторски содржини

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски и се извини на јавноста и рече дека ќе биде повлечен тиражот на збирката „Млади поети“ кој се уште не е дистрибуиран, а во која се објавени две песни со контроверзна содржина. -Во овие две песни има недолична содржина. Според мене, содржината дискриминира и шири говор на омраза и јас како...

Повеќе средства за поддршка и партнерски односи со младите во институциите

Со младинските организации дискутиравме за напредокот на спроведувањето на младинските политики во рамките на ресорните институции, информираше денеска премиерот Зоран Заев по завршувањето на тематската владина седница посветена на младинските политики. Тој додаде дека ќе се организираат јавни дискусии за новиот Закон за млади, но и се донеле одлуки за формирање на важни работни групи. - Со 16,5 милиони евра, Владата...

Се подготвува нов Закон за спорт и десетгодишна национална стратегија за спорт

Нов Закон за спорт и десетгодишна национална стратегија за спорт најави денеска премиерот Зоран Заев по дебатата во Владата со спортски работници, претставници на спортски федерации, здруженија и поддржувачи на развојот на спортот, за стратешките основи за развојот на спортот во Македонија. - Ве уверувам дека во мене имате спортски партнер, а во Владата поддршка. Целта е спортистите да го...

СДСМ ветува дека ќе го укине екстерното тестирање

Доколку победат на избори, од СДСМ ветуваат дека во интерес на учениците, професорите и на родителите ќе го укинат екстерното тестирање, кое, според партијата, е неуспешен проект што предизвикува стрес кај децата и фрустрации кај наставниците. - Екстерното тестирање е еден од најнеуспешните проекти на Никола Груевски во образованието. Ниту нешто мери, ниту нешто подобрува. Само ги зголемува фрустрациите кај наставниците,...

Приведено лице што се јавувало преку телефон со лажни информации за сообраќајќи на блиски

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска во 9 часот на Граничниот премин Деве Баир го лиши од слобода Н.П.С. (34) од Плевен, Република Бугарија. Тој им се јавувал на...