fbpx
Таг: Дарко Димовски

таг: Дарко Димовски

Контраспин: Пресуда за тепачка од 1993 година не може да е основa за оставка

Претседателот на ССМ, Дарко Димовски, со пресуда од 1993 година за кривично дело со кое била нанесена тешка телесна повреда не може да бара основа за разрешување на актуелниот в.д. директор на Ј.П. Водовод и канализација – Скопје, затоа што таа наводна пресуда и да постоела, одамна е избришана од казнената евиденција. Можеби има други синдикално оправдани причини да...

Синдикатите со одговор на поскапувањето на струјата – ако не се зголемат платите, во протести и штрајкови

Рекордното зголемување на цената на електричната енергија за домаќинствата во Северна Македонија за 7,42 отсто, предизвика реакции на граѓаните, но не и само од нив. Претседателството на највисоките тела на Сојузот на синдикати на Македонја, коешто се состои од 18 синдикати, ќе се состане во петок за да дискутира и да заземе став за мерките што ќе им ги...

Дарко Димовски избран за претседател на ССМ на вонреден конгрес

Сојузот на синдикати на Македонија денеска на вонреден конгрес го избра досегашниот в.д претседател Дарко Димовски за нов претседател на ССМ. Тој беше избран преку јавно гласање со мнозинство гласови. Неговиот противкандидат, Пецо Грујовски од УПОЗ, изјави дека ова бил најконтроверзниот конгрес. – Во оваа пригода немам што да изјавам освен дека изгубија Сојузот на синдикати на Македонија и работниците - изјави...

Прекинат конгресот на ССМ – делегатите не гласаа за нов претседател

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска на вонредниот конгрес во Охрид не избра нов лидер. Дел од присутните делегати остро реагираа и упатија бурни критики поради тоа што за новата лидерска функција беше предложен само еден кандидат, односно претседателот на гранковиот синдикат СУТКОЗ, Дарко Димовски. Конгресот, кој се одржуваше зад затворени врати беше прекинат. Сега Верификационата комисија...

ССМ избира нов претседател – Димовски е единствен кандидат

Сојузот на синдикати на Македонија денеска на вонреден конгрес во Охрид ќе избере нов претседател, а единствен кандидат за оваа функција е актуелниот в.д. претседател Дарко Димовски, кој доаѓа од Синдикатот на СУТКОЗ. Советот и Претседателство на ССМ ја прифатија кандидатурата на Димовски, а ги одбија кандидатурите на Пецо Грујовски, кој е претседател на УПОЗ, како и на претседателот на...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ го окупираше синдикатот

СДСМ стави рака врз синдикатот кој треба да ги штити интересите на вработените. Додека граѓаните чекаат просечна плата од 30.000 денари и минимална плата од 16.000 денари, СДСМ наместо да го испорача ветувањето, го презема синдикатот за да се осигура дека ќе биде задушен секој револт од катастрофалните економски политики, обвини ВМРО-ДПМНЕ претпладнево. „Партиската полиција на Оливер Спасовски, даде асистенција за...

Искршена врата и полиција во ССМ – Живко Митревски ја напушта функцијата

Вистинска драма се случувала пред влезот на Сојузот на синдикатите (ССМ), кога новиот директор на ССМ, Дарко Димовски со своите соработници дошол да ја презеде новата функција од досегашниот лидер на синдикатите, Живко Митревски, јави Нова ТВ. Иако го имал в рака решението, Димовски бил спречен да влезе во седиштето на ССМ. Во настанатата турканица, биле искршени стаклата на влезната врата,...

Советот на ССМ го смени Митревски и на негово место избра в.д. претседател

Живко Митревски повеќе не е претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), а за вршител на должноста синдикален лидер е избран Дарко Димовски, соопшти денеска ССМ. Митревски, како што појаснуваат од ССМ, бил разрешен од функцијата на седница на советот, која била одржана пред точно десет дена, односно на 13 ноември. Според соопштението од ССМ, на кое стои потписот на...