fbpx
Таг: Данијела Баришиќ

таг: Данијела Баришиќ

Поддршка за Димитров од Хрватска и од Словенија

Првата средба со дипломати, новиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, ја имаше вчера, на разговорот со амбасадорите на Хрватска и на Словенија, Данијела Баришиќ и д-р Милан Јазбец, соопшти МНР. На средбата во МНР, во својство на коорганизатори, амбасадорите Јазбец и Баришиќ му врачиле на министерот Димитров покана за учество на министерскиот состанок што ќе се одржи утре на...

Викендов СДСМ ќе ги разгледува кадровските решенија за техничка влада

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од членката на извршниот одбор на СДСМ, Сања Лукаревска, попладнево се сретна со Данијела Баришиќ, новоименуваната амбасадорка на Хрватска во Македонија. Тема на состанокот беа чекорите во процесот на потребната разврска на политичката криза во Македонија и искуствата што може да ги искористи Македонија од Хрватска за враќање на демократските процеси во нормален колосек. -...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...