fbpx
Таг: Даниела Арсовска

таг: Даниела Арсовска

ССКМ достави 15 барања до Владата, приоритет се финансиската поддршка за плати и бескаматните кредити

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ) со 15 мерки доставени до Владата бара да продолжи поддршката за зачувување на работните места и за опстанок на претпријатијата. Како што соопштија од ССКМ, приоритетни мерки на предложениот пакет вклучуваат продолжување на месечната финансиска помош од 14.500 денари за платите на вработените до април 2021 година, директно и неселективно, продолжување на...

Арсовска: Институциите в година да се посветат на владеење на правото и сузбивање на сивата економија

Во следната година државата треба да се стреми кон систем кој ќе гарантира сигурност и стабилност на работните места и на економијата, воопшто, а и важно е да се инсистира на овозможување на подобро деловно опкружување, каде секој ќе има еднаква шанса за успех и напредок, посочува во својата изјава претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ),...

Арсовска: Зголемен пласман на македонските производи ќе го помогне економскиот раст

Затворањето на економијата и ограниченото движење поради рестриктивните мерки за спречување на ширењето на корона вирусот ја предизвика најдлабоката рецесија на економија за што е показател падот од 12,7 отсто на бруто домашниот производ. Иако, намалување се бележи во речиси сите носечки структурни елементи на БДП, сепак евидентен е падот на извозот на стоки и на услуги кој во...

Арсовска: Бизнис-мерките што ги испорачавме се приоритетни, ги баравме и претходно

Владиниот економски тим предводен од премиерот Зоран Заев изминатиот период оствари средби со претставниците на стопанските комори во државата, за да се запознае со барањата на бизнисмените и да се увиди потребата од носење итни мерки за подобро функционирање на бизнисот. Вчера тие одржаа средба со Стопанска комора на Северозападна Македонија, а претходно имаа деловен појадок со Сојузот на стопански комори...

Заев најави поволности за домашните компании какви што имаат странските

На деловниот појадок со владиниот економски тим, предводен од премиерот Зоран Заев, Сојузот на стопанските комори (ССК) испорача пакет од 75 економски мерки. Мерките, како што истакна претседателката на ССК, Данела Арсовска, се во насока на спроведување на структурните реформи и подобрување на инвестициската клима и деловното опкружување во земјава. Според неа, од особено значење за бизнис-заедницата е ефикасноста на администрацијата на...

Форум во Белград: Македонија да спроведе реформи во управувањето со јавни финансии

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска, и министерот за економија на Албанија, Милва Економи, го отворија „Форумот за унапредување на инвестициската клима меѓу ЕУ и Западен Балкан“, во организација на Генералниот директорат за проширување на Европската комисија. На првата панел-сесија, Хан и Арсовска дискутираа за неопходноста...

Арсовска: Бизнис-секторот во Македонија се соочува со голема неизвесност

„Бизнис-секторот во Македонија се соочува со голема неизвесност поради внатрешни и надворешни фактори“, изјави претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска, на обраќањето на 20. Евроазиски економски самит во Истанбул. Таа како фактори ги посочи тешкотиите на економиите во регионот и влијанието на рецесијата во соседните земји, но пред сè мигрантската криза и бранот бегалци кои пристигаат на...

Четири компании се наградени за најуспешни претприемачи на годината

Традиционално и годинава, на јубилејното 10. издание на престижната манифестација „Претприемач на годината“ беа доделени наградите на најуспешните претприемачи на мали и микропретпријатија во Македонија. Во категоријата мали претпријатија првата награда му припадна на Деан Бадаревски од „Софа студио“ од Скопје, додека втората награда му припадна на Васко Брдаровски од „Евросуровина ПА“ од Битола. Во категоријата на микропретпријатија, добитник на првата награда...

Десет домашни компании добија признанија за македонски квалитет

Компаниите „Кодинг горска“, „Термалифт“, „Специјал продукт“, „Гринагро“, „Мирана“, „Конти хидропласт“, „Компанија Велкоски“, „Голден арт“, „Те-Те пласт“ и „Ансамбл Македонија“ се добитници на признанијата за македонски квалитет за 2016 година кои ги додели претседателот Ѓорге Иванов. „Оваа манифестација има цел да ги поттикне домашните инвеститори, кои се вистински амбасадори на нашата земја со својот квалитет и со вложување во својата успешна...

Наумов се сретна со претседателката на ССК, Арсовска

Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, денеска се сретна со претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска. На средбата се зборувало за актуелните состојби во стопанството и за предизвиците со кои се соочуваат компаниите членки на Сојузот на стопански комори на Македонија. Наумов бил информиран за проблемите со кои се соочуваат компаниите, а се однесуваат на надлежност на...

Сивата економија ќе се намалува со поголема контрола од инспекциските служби

За намалување на сивата економија, Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) и Инспекцискиот совет потпишаа меморандум за соработка. Според претседателката на ССК, Данела Арсовска, не смее да се дозволи регистрираните компании, трговци-поединци и занаетчии што ги почитуваат законите, ги плаќаат даноците, ги исполнуваат стандардите, прописно ги пријавуваат и ги плаќаат работниците, да трпат штета од нерегистрираните субјекти, кои се дел од сивата...

Македонска бизнис-делегација на Економскo-трговски форум во Кина

Делегација на бизнисмени, предводени од претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска, учествуваат на 5. Економскo-трговски форум на Кина и на земјите од Централна и од Источна Европа (ЦИЕ), кој се одржува во Суџоу, Кина. Повеќе од 1.000 претставници на компании од Кина и од 16 земји од ЦИЕ, премиери, државни владини претставници, делегации на највисоко ниво,...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...