fbpx
Таг: Далас

таг: Далас

Објавени нови документи за убиството на Кенеди

Американскиот Национален архив објави нови 676 владини документи поврзани за убиството на некогашниот претседател на САД, Џон Ф. Кенеди, во 1963 година. Тоа е трето објавување на документи од Националниот архив годинава. Претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата недела нареди преостанатите податоци да станат достапни за јавноста и им нареди на федералните агенции повторно да ги проучат предложените интервенции и...

Убиен полицаец во Сан Диего, САД

Еден полицаец е убиен, а негов колега е хоспитализиран со тешки повреди, откако синоќа во нив стрелало засега непознато вооружено лице во американскиот град Сан Диего, јавува „Би-би-си“. Двајцата полицајци биле дел од едницата за борба против банди, а биле застрелани на улица во Сан Диего, во четвртокот вечерта. Нивните имиња засега не се објавуваат, а според информациите, вториот полицаец бил во...

Обама го прекинува престојот во Европа за да го посети Далас

Американскиот претседател Барак Обама ќе го прекине својот престој во Европа за да го посети Далас, каде што пет полицајци беа убиени од снајперисти за време на демонстрациите на црнечката заедница против полициската бруталност. Од Белата куќа соопштија дека откако ќе заврши НАТО-самитот во Варшава, Обама требало да отпатува во Шпанија, но ќе ги прекине планираните активности за да допатува...

Организацијата „Црна моќ“ ја презеде одговорноста за нападот во Далас

Одговорноста за нападот врз полицијата во Далас ја презеде политичката организација „Црна моќ“, која на својот профил на „Твитер“ напиша дека ќе следуваат уште убиства на полицајци. - Нашите снајперисти убија петмина полицајци. Во наредните денови ќе има уште убиства. Набавете пушки и придружете им се на нашите снајперисти во борбата против полициската репресија – пишува на профилот на „Твитер“ на...

Заврши престрелката во Далас: Тројца уапсени, шест убиени и шест повредени

Едночасовната престрелка во Далас заврши со апсење на тројца од четворицата осомничени напаѓачи, додека последниот се самоубил, јавуваат американските медиуми. Пукањето почна за време на протестот против полициската бруталност кон црнечката заедница, откако најмалку двајца снајперисти отвориле оган врз полицијата. Протестот доаѓа два дена откако полицијата уби двајца Афроамериканци во американските сојузни држави Минесота и Луизијана. Според последните информации, пет полицајци...

Петмина полицајци убиени во Далас

Петмина полицајци се убиени, а уште седум се ранети од снајперски оган за време на протестите што во Далас се одржаа во знак на ревлот против убиството на двајца Афроамериканци од страна на полицијата. Меѓу снајперистите кои пукале на полицијата има една жена која веќе е притворена. Другиот снајперист сè уште е на слобода, а во престрелката при обидот за негово...

Осум жртви во невреме во Далас

Повеќе торнада го погодија поширокото подрачје во Далас и зад себе оставија значителна материјална штета, но и осум жртви. Вкупниот број на жртви на бурата што доцна синоќа ги погоди јужните држави во САД, Мисисипи, Тенеси и Арканзас, за време на божиќните празници се зголеми на 25. Најмалку осум лица загинаа кога невремето го зафати густо населеното урбано подрачје кое ги опфаќа Далас и...

Обама: Ниеден акт на изразување не оправдува насилство

Ставот на американскиот претседател Барак Обама по повод пукањето во Далас во неделата навечер е дека ниту еден акт на изразување не оправдува насилство, соопшти портпаролот на Белата куќа. Наведувајќи дека екстремистите се обидуваат да го искористат изразувањето кое го сметаат за навредливо како нешто што го оправдува насилството во светот, портпаролот Џош Ернест истакна дека „ниеден чин на изразување, дури и...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...