fbpx
Таг: дадилка

таг: дадилка

Судењето на дадилката што малтретираше дете почна зад затворени врати

Судењето на дадилката обвинета за малтретирање деветмесечно бебе почна денеска зад затворени врати во Основниот суд Скопјe 1, откако судијата ја исклучи јавноста и медиумите од следење на рочиштето, пренесува „Телма“. Пред почетокот на судењето, како што пренесува телевизијата, судијата Драган Николовски објавил дека од текот на судскиот процес ќе ги исклучи медиумите и јавноста, заради, како што рекол, заштита...

За Кривичниот суд, снимката со дадилката што малтретира бебе е прифатлив доказ

Судот не го прифати барањето на адвокатот на дадилката Т.С., осомничена за запуштање и за малтретирање малолетно дете, да ја издвои снимката од камерата како доказ во судската постапка. За Кривичниот суд ваквото барање е неосновано. „Бранителот на осмоничената во барањето навел дека снимката приложена во доказниот материјал претставува доказ кој е прибавен на незаконски начин, бидејќи не е добиена...

Диме Спасов апелира да се ангажираат лиценцирани дадилки

По случајот со скопската дадилка, која доби притвор за малтретирање деветмесечно бебе, министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, апелираше населението да ангажира само лиценцирани дадилки, што е предвидено во рамките на Законот за детска заштита. Според него, во општинските градинки негувателките се лиценцирани, но треба и сите други што чуваат деца во приватни домови, да ја извадат потребната лиценца. -...

МВР: Таткото ја поставил камерата откако видел дека дадилката го удира детето

Денеска од Министерството за внатрешни работи излегоа со соопштение за случајот со осомничената дадилка за малтретирање на деветмесечно бебе во Скопје. - Пријавената во периодот од мај до 1 септември 2015 година во Скопје, додека била ангажирана како негувателка задолжена за грижа за животот, здравјето и за негување на деветмесечно дете, го малтретирала и грубо се однесувала, од што истото пројавило проблеми...

Судот одреди 30 дена притвор за дадилката што тепаше бебе

Триесетдневен притвор за дадилката, за која постои сомневање дека малтретирала деветмесечено бебе, одреди Основниот суд Скопје 1. Случајот беше обелоденет вчера попладне, кога Обвинителството соопшти дека се води истражна постапка против скопјанка која била ангажирана да чува бебе. Родителите на деветмесечното бебе ја ангажирале пред пет месеци, но се посомневале дека жената го малтретира нивниот син кога забележале модринки по неговото тело. По...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...