fbpx
Таг: Да ја спасиме Попова Шапка

таг: Да ја спасиме Попова Шапка

Порталб: Попова Шапка оставена на милост и немилост, Владата молчи за инвестициите

Сè уште не се знае што се случи со инвестициите во Попова Шапка, и кој ќе биде инвеститорот, како и кому ќе биде даден под концесија овој ски центар во наредните 99 години. Владата молчи и покрај тоа што премиерот во заминување Зоран Заев пред околу пет месеци изјави дека инвеститорот работи на подготовка на проект, без да го...

Порталб: Зимскиот центар „Попова Шапка“ ќе биде делумно приватизиран преку јавно-приватно партнерство

На својата 51-та седница, Владата на Северна Македонија вчера одлучи компанијата што управува со зимскиот центар „Попова Шапка“ „ЕЛЕМ Турс“, која во моментов функционира во склоп на „АД ЕСМ“, да биде поделена и да функционира како независна компанија. Исто така, беше решено за „Попова Шапка“ да се спроведе моделот за јавно–приватно партнерство и да се објави оглас за заинтересираните...

Бектеши не го исполни ветувањето за формирање Комисија за Попова Шапка, даде рок уште еден месец

Во декември лани, министерот за економија Крешник Бектеши вети дека до 20 јануари, ќе почне да функционира Комисијата што ќе одлучува за судбината на Попова Шапка. Денеска од Министерството за економија го одложија ветувањето за еден месец, односно за „Порталб.мк“ оттаму посочија дека Комисијата ќе почне да функционира пред 20 февруари. Од иницијативата „Да ја ​​спасиме Попова Шапка“ уште...

Скијачкиот центар Попова Шапка остана жртва на предизборни ветувања

Додека скијачкиот центар Попова Шапка се соочува со најлошата сезона во историјата на овој туристички центар, надлежните не се колебаа да даваат нови ветувања, и тоа: вештачки снег, изградба на жичара од Тетово до Попова Шапка, продажба на капацитетите на овој туристички центар, како и реновирање на државните хотели, пишува „Порталб.мк“. Ова беа само неколку од ветувањата на техничкиот премиер...

Екс-директорот на „Попова Шапка“: Физибилити-студијата е плагијат и е несериозна

Разработен плагијат и несериозен труд е физибилити-студијата за концесија или јавно-приватно партнерство за зимскиот центар Попова Шапка, изјави за „Порталб.мк“, Менан Мемеди, поранешниот директор на подружницата „Попова Шапка“ на ЕЛЕМ. На вчерашната презентација на студијата платена 200.000 евра не беа пуштени новинарите, а според Мемеди причината за тоа е што физибилити-студијата е плагијат и некој сакал да го скрие тој...

Новинарите не ги пуштија на презентацијата на студијата за Попова Шапка

Во отсуство на новинари и со само двајца претставници на граѓанското општество се одржа првата презентација на Физибилити студијата за ски-центарот Попова Шапка. На новинарите не им беше дозволено да влезат на презентацијата во хотелот „Славија“ на Попова Шапка оти „тоа било против правилата на компанијата PWC“, како што кажал министерот за економија, Крешник Бектеши, јави „Порталб.мк“. Претставниците на граѓанските здруженија...

Зимскиот центар „Попова Шапка“ за речиси еден век сменил шест сопственици

Зимскиот центар „Попова Шапка", уште во 1924 година е дестинација за планинарите на тогашна Југославија, со што уште на почетоците станува познат центар, а славата набргу се шири низ светот. Но, иако некогаш тука се инвестирало многу, центарот денес е претворен во јалова долина, пишува „Порталб“. Недостиг на инвестиции, нема жичница со шест седишта, има недостиг на места за паркирање,...

Заев ги повика на средба активистите на „Да ја спасиме Попова Шапка“

Владата, односно премиерот Зоран Заев, ја повика Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ да се сретнат и да разговараат за барањата на граѓанските активисти, јави „Порталб.мк“. Од владата потврдиле дека Заев побарал средба со претставници на иницијативата, а за времето кога таа ќе се одржи, ќе се знае наскоро. И „Да ја спасиме Попова Шапка“  потврди дека ќе има средба,...

Во Тетово презентиран ДУП-от за Попова Шапка, екологистите разочарани

Здружението за планирање, градежништво, трговија и услуги „Про-Инженеринг“ вчера го претстави Деталниот урбанистички план (ДУП) за Попова Шапка, а од Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ обвинија дека Општина Тетово одлучила да усвои план што никогаш не може да се реализира, известува „Порталб“. ДУП-от за Попова Шапка предвидува неколку проширувања на патиштата и зголемување на капацитетите за паркирање. Во...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...