fbpx
Таг: CtrlZ

таг: CtrlZ

Повторно поскапуваат меѓуградските билети, студентите изложени на поголеми трошоци

Растот на цената на горивата што настана откако Владата одлучи да не ги продолжи антикризните мерки, се одрази и врз меѓуградските автобуски билети од некои превозници на релацијата Тетово - Скопје, Гостивар - Тетово како и на Гостивар - Скопје. Патниците кои патуваат од Тетово кон Скопје со автобускиот превозник Еуро турист - Гостивар од вчера наместо 160 денари, плаќаат...

Со граѓанска наука до заштита на природата: се мапираат растителните видови кај Вевчански извори

Еко-свест и Натура МК започнуваат со примена на граѓанска наука за да помогнат во идентификација и мапирање на растителни видови во Споменикот на природа „Вевчански извори“ и со тоа да овозможат подобар мониторинг и заштита на шумите во ова заштитено подрачје. Еко-свест и Натура МК спроведуваат обука за правилно индентификување и мапирање на видови дрвја - буката, костенот и дабот...

Граѓаните при прошетка во заштитени подрачја треба да внимаваат да не ја нарушат природата

Дури шест закони опишуваат што сѐ е забрането во природата, меѓу кои е и Кривичниот законик. Законот за заштита на природата, пак, се однесува конкретно на заштитени подрачја. При тоа се идентификуваат преку 35 активности кои се забранети - од дивоградби, нелегално депонирање на отпад, па до криволов и нелегална сеча, потсетува „Натура МК“. Државниот инспекторат за животна средина е...

Османи ги промовираше електричните тротинети за МНР: Зелена дипломатија-новото нормално

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во Министерството за надворешни работи (МНР), како пример за одговорно однесување кон животната средина и проблемот со аерозагадувањето. „Со овој симболчен гест, МНР работи започнува со промоција на проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“, кој ќе се одвива во неколку етапи. Нашата...

Нуредини: Го ставивме Студенчишко Блато под привремена заштита до неговото прогласување за парк на природата

Додека трае постапката за прогласување на локалитетот Студенчишко Блато за заштитено подрачје во категоријата парк на природата, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, согласно Законот за заштита на природата, донесе Решение за привремена заштита на Студенчишко Блато (Стр. 34-35). Привремената заштита на подрачјето ќе се применува до денот на влегувањето во сила на Законот со кој ќе...

Протест против сечењето дрвја на „Орце Николов“ во 12 часот

Протест под името„Кога пилите ќе стивнат“ ќе се одржи денеска со почеток во 12 часот, на улицата „Орце Николов“ во Скопје, поради плановите на градските власти да се исечат и преостанатите 10 дрвја. Организаторите бараат да се прекине на решението издадено од Град Скопје со кое се овозможило сечењето на дрвјата на улицата, за да се спасат преостанатите дрвја. „Собирот ќе...

В недела ќе се трча на „HalkEco Скопје Трча 10КМ“, дел од улиците во Скопје затворени за сообраќај

Традиционалната трка „HalkEco Скопје Трча 10КМ“ оваа година ќе се одржи на 13 јуни, недела, со почеток во 7:30 часот. Стартот и целта на овогодинешната десет километарска трка ќе бидат на улицата Илинденска, пред фонтаната Лотос. Стартните пакети учесниците ќе може да ги подигнат денеска и утре, во период од 12 до 19 часот, во кугланата на СРЦ „Борис Трајковски“....

МОН отвори информативна веб страница за реформите во основното образование

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека отвори нова информативна веб страница на која може да се добијат информации за реформите што се креираат и спроведуваат во основното образование, според планот за промени и унапредување на квалитетот на националниот образовен систем. „На www.osnovnoobrazovanie.mon.gov.mk медиумите и граѓаните може да се информираат за сите тековни и идни активности кои МОН и...

Порталб: Скејт паркот во Тетово не ја преживеа небрежноста од општината, младите во акција

Институционалната небрежност на општина Тетово, како и вандализмот на граѓаните, ги оставија младите во овој град без единствениот скејт парк. Паркот, изграден од странски и локални активисти, во моментов наликува на мала депонија. Откако барањето на младите до институциите за одржување на локацијата не наиде на слух, активистите за време на викендот ги презедоа работите во свои раце. Активистот...

Утре се отвора Биеналето на млади уметници во МСУ

Во 20 часот утревечер, во Музејот на современата уметност - Скопје (МСУ) ќе биде отворено 13. Меѓународното биенале на млади уметници со наслов „Страст за лутање“. Годинашново Биенале, чиј организатор е МСУ, се проширува вон архитектурата на музејот, вклучувајќи институционална соработка со Музејот на Македонија, Природнонаучниот Музеј и зградата на Управата за хидрометеоролошки работи, степенувајќи ја важноста на овие простори,...

Млади амбасадори за климатски промени ја симулираат Конференцијата на ОН за климатски промени СОР26

Дваесет млади амбасадори за климатски промени, заедно со експерти и граѓански активисти, денеска се дел од првата симулација на Конференцијата на ОН за климатски промени СОР26, која се одржува во земјава и пошироко, во организација на организацијата „Гоу Грин“. Млaдите амбасадори, кои претходно беа обучени преку онлајн курсот за климатска дипломатија, пред почетокот на конференцијата ги слушнаа препораките на експертите,...

Сојузот на средношколци го продолжува бојкотот на наставата, МОН вели дека тоа е „неоправдано“

По вчерашната одлука на Сојузот на средношколци и следнава седмица да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите, денеска реагираше Министерството за образование и наука, кое порача дека барањата се неприфатливи, а бојкотот е неоправдан и е на штета на матурантите. Од Сојузот бараат на државната матура да се полагаат два наместо четири предмети, од кои едниот задолжителен мајчин...

Министерството за образование и Државниот студентски центар во несогласување околу повртатот на средства за студентите

Студентите кои уплатија за сместување и исхрана во државните студентски домови за месец март минатата година, кога домовите беа затворени заради пристигнувањето на корона вирусот во државата, сè уште не ги добиле назад уплатените средства. Според одлуката која во април ја донесе управниот одбор на Државниот студентски дом „Скопје“, студентите кои имаа легло беа ослободени од плаќање партиципација за...

Нора Волина: Ова се најатрактивните компјутерски игри во светот

Навикнати сме за компјутерски игри вообичаено да слушаме момчиња како даваат совети. Како и да е, во интервју за „Порталб.мк“, „гејмерката“ Нора Волина од Северна Македонија, која е на магистерски студии по компјутерски инженеринг во Виена, нè информираше за последните новини. Според Нора, игрите што се играле најмногу оваа година се PubG, Valorant, League of Legends, Fortnite и Call of...

Нова веб платформа на „5+“ за неформално учење и забава

ОХО креираше нова веб платформа www.5plus.mk - за неформално е-учење, забава и квалитетно време поминато во дигиталниот простор, информираат од продукцијата. Веб платформата содржи избор од интерактивни едукативни содржини и активности на македонски и албански јазик кои помагаат за развој на основните логички операции кај децата и ја поттикнуваат нивната креативност. „Новата веб платформа 5+ обезбедува неформално образование, содржини за забава...

Прогласени победниците на конкурсот „НајООР наставник/ наставничка од основното образование за 2020 година“

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ во рамките на проектот „Отворени образовани ресурси“ (ООР) , одбележувајќи го Меѓународниот ден на децата, 20 ноември, ги прогласи победниците на конкурсот „НајООР наставник/наставничка од основното образование за 2020 година“. Тоа се се Кети Наумоска (ОУ„Кузман Јосифоски-Питу“, Кичево), Југослав Спасиќ (ООУ „Крсте Мисирков“ Куманово) и Александра Блажевска (ООУ „Јан Амос Коменски“, Скопје). Пропозициите на...

Министерот за животна средина Нуредини: Полицискиот час покажа дека голем процент од загадувањето доаѓа од транспортот и индустријата

Признавајќи дека сепак е далеку целта поставена со Планот за чист воздух за Скопје, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека во борбата за почист воздух треба да се направат уште многу контроли и проверки. Нуредини потенцира и дека за разлика од претходниот став на власта, полицискиот час,...

Паметна инвалидска количка која се управува со окото – проект на младите херои Мартин, Давид и Благојче

„From Zero To Hero“ (Од нула до херои) – вака гласи името на тимот кој сè почесто се среќава во медиумите, а од кој дел се студентите Мартин Динев, Давид Лазароски и средношколецот Благојче Павлески. Освен тимот, нив тројца ги спојува и заедничката желба да им помогнат на другите луѓе. Плод на нивната соработка и вложен труд е проектот за...

Иницијативата за забрана на пластични кеси потсетува на нереализираните ветувања на власта

Неодамна формираната Иницијатива за забрана на пластични кеси, која обединува екологисти, потсетува дека е крајно време надлежните да донесат законска одредба за забрана на пластичните кеси за пазарење и да воведат нови, вистински биоразградливи, според европските стандарди, а истовремено, кај потрошувачите да се поттикне создавањето навика за користење на платнени торби за повеќекратна употреба. Екологистите потсетуват дека Владата вети но...

Младите бегаат од земјите од регионот, честопати и илегално – лани во ЕУ фатени 6.575 илегалци со македонски пасош

Вкупно 6.575 граѓани на Северна Македонија во 2019 година биле фатени со илегален престој во една од земјите на Европската Унија. Трите земји во кои најчесто граѓаните на земјава престојуваат нелегално се Германија, Унгарија и Словенија. Зачленувањето на Северна Македонија во Европската Унија би го решило овој проблем, пишува Порталб.мк. Во 2019 година, Фондацијата Фридрих Еберт спроведе истражување за тоа...

Почина жената од Неготино која беше претепана од својот партнер

Во текот на вчерашниот ден, на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) починала 46-годишната жена од Неготино, која пред пет дена, на 2 август, беше претепана од...