fbpx
Таг: CtrlZ предизвик

таг: CtrlZ предизвик

#CtrlZ предизвик: Познати победниците на видео-конкурсот за млади на тема „образование“

Познати се добитниците на наградите од #CtrlZ предизвикот за млади – видео-конкурс на тема „образование“ што го распиша Фондацијата Метаморфозис. Право на учество на конкурсот имаа сите млади лица на возраст од 14 до 29 години. Учесниците требаше да создадат кратко видео поврзано со темата „образование“ во кое ќе претстават одреден проблем од основното, средното или високото образование. Според правилата,...

Продолжен рокот за видео-конкурсот на тема „образование“: Учествувај за вредни награди – ваучери за ИТ опрема

Продолжен е рокот на #CtrlZ предизвикот за млади што го објави Фондацијата Метаморфозис. Видео конкурсот на тема „образование“ е отворен до 2 мај 2023 година. Право на учество на конкурсот имаат сите млади на возраст од 14 до 29 години. Учесниците на предизвикот треба да создадат кратко видео поврзано со темата „образование“ во кое ќе претстават одреден проблем од основното,...

„Шорткат“ ја носи приказната за тројца млади што ја изработија апликацијата „Најди Аптека“

Во вечерашната епизода на „Шорткат“ ја третираме приказната за тројца млади таленти што ја изработија веб-апликацијата „Најди Аптека“, која на граѓаните може да им заштеди време и пари при пребарувањето лекови во аптеките. Во 77-тото издание на вестите за млади информираме за барањето на Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) да се намали обемот на материјал за полагање...

Вечерва во „Шорткат“: Студент во инвалидска количка досега немаше пристап до мензата во „Стив Наумов“

Главна тема во новата епизода на „Шорткат“ е приказната на студентот Дарко Стојановски сместен во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје, кој е корисник на инвалидска количка. До пред неколку денови, тој не можеше да пристапи до мензата во домот, поради непостоењето на пристапна рампа, што укажува на извршена дискриминација. Во „Шорткат“ информираме и за исплатата на субвенционираниот студентски оброк...

Нов CtrlZ предизвик – видео конкурс: Образованието во фокус, крени глас за проблемите на час

Фондацијата Метаморфозис објавува #CTRLZпредизвик за млади: Образованието во фокус, крени глас за проблемите на час – конкурс за најдобро видео на тема „образование“. Право на учество на конкурсот имаат сите млади лица на возраст од 14 до 29 години.  Учесниците на конкурсот треба да создадат кратко видео на тема „образование“ во кое ќе претстават одреден проблем од основното, средното или високото образование.  Како...

„Светло, камера, климатска акција!“ – Конкурс за најдобро видео на тема „климатски промени“

Фондацијата Метаморфозис објавува CTRLZ предизвик за млади - Конкурс за најдобро видео на тема „климатски промени“. Право на учество на конкурсот имаат сите млади лица на возраст од 14 до 29 години. Учесниците на конкурсот треба да создадат кратко видео на тема „климатски промени“ во кое ќе го прикажат влијанието на климатските промени врз природата и околината или пак ќе...

CtrlZ предизвик (видео)

Во нејзиното ново видео, Кика Авеиро споделува повеќе за #CtrlZChallenge. „Дечки снимајте ајде, знаете колку е интересно?“ - вели таа. Погледнете го видеото: https://youtu.be/LMShCUH-YgU

Учествувај на CtrlZ предизвикот и добиј Go Pro Hero 7

Фондацијата Метаморфозис објавува CtrlZ предизвик за кратко видео на тема: Животот на младите по појавата на ковид-19. Можат да учествуваат сите заинтересирани млади лица од 13 до 24 години. Сè што треба да направите е да креирате кратко видео поврзано со тоа како ќе изгледаат секојдневните активности на младите по завршувањето на ковид-19 епидемијата. Како ќе изгледа образовниот процес, полагањето испити,...

Заврши скрининг процесот со ЕУ, почетокот од преговорите за членство на земјава

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија Бојан Маричиќ го затвори синоќешниот последен Билатерален состанок од Поглавјето 31 за Кластерот 6, во седиштето на Европската Комисија...