fbpx
Таг: COVID-19

таг: COVID-19

Ellinika Hoaxes: „Најавите“ за масовно вакцинирање против ковид-19 во август се неточни информации

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Александар Вучиќ претерува, Србија не е меѓу земјите со најниска стапка на смртност

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Обединетото Кралство ќе биде домаќин на Глобалниот самит за вакцини и собирање финансиски средства за Алијансата за вакцини – Гави

Како што продолжува неизвесноста околу Ковид-19, нациите од целиот свет секојдневно соработуваат за да ги усогласат напорите за создавње на безбедна, ефективна и глобално достапна вакцина и се надеваат дека ќе ја постигнат оваа цел во рекордно време. Додека со рестриктивните мерки и социјалното дистанцирање купивме време и се здобивме со еден вид на контрола, она што ни е навистина...

Фрекфенциите на 5Г технологијата се преслаби да предизвикаат хемиска реакција и да влијаат на развојот на Ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Лаги во грчки медиуми за луѓе-кукли како корона пациенти и за италијански фармацевт „поумен од светот“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Британската амбасадорка Галовеј го поздрави поставувањето на мобилната болница кај Инфективна клиника (галерија)

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј го поздрави поставувањето на монтажната болница до Инфективната клиника, на просторот каде што беа бараките на студентскиот дом „Медицинар“. „Одлична соработка меѓу Министерството за одбрана и Град Скопје за изградба на капацитет за справување со епидемијата #COVID19. Оваа мобилна болница ќе го удвои капацитетот на Клиниката за инфективни болести и ќе ги поврзе здравствените експерти со...

За 24 часа нови 63.270 заболени од Ковид-19 во светот

За само 24 часа, бројката на случаи на Ковид-19 во светот се искачи за 63.270 и претпладнево изнесува 787.010 случаи, покажува бројчаникот на американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“, којшто од почетокот на избивањето на епидемијата секојдневно ги следи и ги прикажува податоците во светот. Порастот што е регистиран во изминатото деноноќие е сличен на тој на 26 март, кога првпат дневниот...

Како Србија дојде во вонредната состојба?

За помалку од еден месец, Србија, од земја во која се правеа шеги на сметка на корона вирусот, стаса до тоа да има повеќе од 100 заболени и да се прогласи вонредна состојба. Официјалните лица во повеќе наврати се огласуваа, од ден на ден изнесувајќи тврдења околу корона-вирусот и постојано донесуваа нови и се подрастични мерки во борбата против...

Грција во целосен карантин, во ЕУ се преземаат дополнителни мерки

Грција е во целосен карантин како мерка за спречување на ширењето на новиот корона вирус и болеста COVID-19. Мерката стапи на сила рано утринава, а ја објави премиерот Киријакос Мицотакис. Во меѓувреме, остатокот од ЕУ се бори од петни жили за да ја заузда ситуацијата. „Наложив да се превземат сите мерки за целосна забрана за непотребно движење на населението во...

Расте бројката на заразени во светот, се воведуваат сѐ порестриктивни мерки

Состојбата со новиот корона вирус во Европа и во светот ескалира, со огромен пораст на бројката на заразени и хоспитализирани, откако Македонија го забележа првиот смртен случај. Бугарија, според официјалното соопштение од утрово, има 190 случаи, Македонија според официјалното соопштение има прв смртен случај, а до вчера до пладне 114 заразени. Новата бројка на заразени треба да биде соопштена денеска...

Потврден лек уште нема, а кoрона вирусот „не влегува дома со патиките“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Дезинформации за лекување на Ковид-19 со „чудесен руски лек“ и напиток „препорачан од лекари“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

ЕК формираше заедничка залиха на маски, ракавици, лекови и медицинска апаратура

Европската Комисија (ЕК) денеска донесе одлука да се формира rescEU, заедничка залиха на медицинска опрема, како респиратори и заштитни маски, кои ќе се испраќаат онаму каде што се најпотребни во земјите-членки на ЕУ. - Со оваа прва во историјата заедничка залиха на медицинска опрема за итни ситуации, ја претвораме солидарноста на ЕУ во дело. Таа ќе биде од полза на...

Во Бугарија трета жртва, во Банско двајца Македонци се заразиле со Ковид-19

Бугарија ја регистрираше третата жртва на новиот корона вирус, Ковид-19, вкупниот број случаи се искачи на 94, од кои двајца македонски државјани, кои се заразиле во Банско, а биле дијагностицирани во Македонија, соопшти утрово генерал Венцислав Мутафчиски, началникот на бугарскиот Национален кризен штаб за борба со корона вирусот. Банско во моментов е во целосна блокада, и не се дозволува ниту...

Димитров повика граѓаните затекнати во странство да се пријавуваат по е-маил

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ги повика македонските граѓани затекнати во странство поради ситуацијата со корона вирусот, задолжително да се пријавуваат во дипломатско-конзуларните претставништва (ДКП) за да може да се следи ситуацијата и да се преземаат мерки да им се помогне. „Почитувани македонски граѓани кои во моментов сте во странство, посебно вие кои немате регулиран престој и поради вонредно...

ЕУ предупредува на наплив на дезинформации за Ковид-19 „испорачани“ од Русија

На прв поглед се забележува дека напорите за ширење дезинформации за новиот корона вирус Ковид-19, кои ги има во изобилство, се во насока на потпомагање на руските интереси, пишува euvsdisinfo.eu, проект на ЕУ за предвидување и сузбивање на дезинформациските кампањи што доаѓаат од Русија. Дезинформациите се во различни форми – од пишување на про-кремљовски онлајн медиум дека новиот корона вирус...

Дезинформациите за Ковид-19 се шират побрзо од самиот вирус

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

COVID-19: Дезинформациите повторно го надвладеаја и светот и Балканот

Додека светот се обидува да се справи со една од најдалекусежните кризи во последните децении и додека многу аспекти на нормалниот живот низ целиот свет се компромитирани, одредена група од луѓе си ги изострија мечевите, односно, додека кризата во достигнува својот врв, тие решија да пишуваат многу повеќе на нивните компјутери. Ковид-19, скратено од 'болест коронавирус 2019', (анг. COVID-19...

Како да не ви е досадно дома (Видео)

Во најновото видео Кика Авеиро споделува 5 совети што може да правите по дома овој период за да не ви е досадно и да го искористите времето продуктивно. Погледнете... https://www.youtube.com/watch?v=JkaTiLVTLuI&t=5s

Инфодемија во време на пандемија на корона вирусoт

Корона вирусот COVID-19, којшто е веќе оквалификуван како глобална пандемија, предизвикува тензија низ целиот свет. Можноста за создавање и дистрибуирање дезинформации во овој период останува голема. Уште од алармот во соседна Италија, некои вести, некојпат непроверени, а во некои случаи злонамерно пласирани, создадоа забуна кај многу читатели. Следниов пример е објава на Твитер-профил со 2.671 следбеници. Во модифицираното објавување, насловот...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...