fbpx
Таг: членови

таг: членови

Собраниска комисија за утврдување листа за членови на ДИК

Собраниската комисија за прашања на изборите и на именувањата денеска треба да утврди листа на пријавени кандидати по одлуката за објавување на јавниот оглас за избор на претседател и на членови на Државната изборна комисија. Според информациите од Собранието, на огласот, што заврши во понеделникот, се пријавиле педесетина кандидати. На дневен ред на оваа комисија е и утврдување на предлог за...

Избрани членовите на анкетната комисија за прислушувањето

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата вечерва усвои предлог-одлука за избор на претседател, заменик-претседател и на членови на анкетната комисија за прислушувањето, чие формирање е врз основа на Договорот од Пржино за надминување на политичката криза, јавува телевизија „24 Вести“. За претседател на анкетната комисија е предложен Петре Шилегов, а за заменик-претседател Горан Мисовски. Членови на комисијата, според...

Членовите на aнкетната комисија ќе се избираат денеска во 18 часот

Комисијата за прашањата на изборите и именувања денеска во 18 часот ќе одржи втора седница, на која ќе треба да се изберат членови на анкетната комисија на која треба да се расправа за прислушуваните разговори. Пратеникот Горан Мисовски рече дека од ВМРО-ДПМНЕ намерно не предлагаат членови затоа што сакаат максимално да да се одложи формирањето на комисијата. Анкетната комисија ќе има...

Мисовски: ВМРО-ДПМНЕ намерно не сака да се формира анкетна комисија

Седницата на собраниската комисија за прашања за изборите и за именувањата, на која требаше да се изберат членови на анкетната комисија, беше одложена затоа што ВМРО-ДПМНЕ и ДПА не дале предлози. Пратеникот од СДСМ, Горан Мисовски, рече дека од ВМРО-ДПМНЕ намерно не предлагаат членови затоа што сакаат максимално да се одложи формирањето на ова тело. Анкетната комисија ќе има вкупно 16...

Собранието ќе распише оглас за избор на членови на ДИК

Пратениците денеска на пленарна седница ќе треба да ја одобрат одлуката за Собранието да распише оглас за избор на членови на Државната изборна комисија. Во составот на Државната изборна комисија, според новиот Изборен законик, треба да има тројца членови од власта, тројца од опозицијата и тројца експерти. Сите заинтересирани кандидати пријавата за учество и лична биографија, како и потребните документи, оригинал...

Кекеновски и Новковски: Лажно соопштуваат дека сме исклучени

Јове Кекеновски и Ненад Новковски се јавија со реакција и свои аргументи откако денеска беа исклучени од ФРОДЕМ. „1. Не постои никаква службена електронска адреса на движењето ФРОДЕМ, зашто за тоа е потребна легална регистрација каква што нема. Ако некој се појавува под такво име регистрирано на фирма, тогаш тој не го претставува движењето каде што ние го сочинуваме основниот...

Кекеновски и Новковски исклучени од ФРОДЕМ

Јове Кекеновски и Ненад Новковски не се повеќе членови на ФРОДЕМ затоа што нивните амбиции и цели биле политички и во интерес на некоја партија, со една цел - да се излезе на избори, известија од партијата. „Од тие причини, не се повеќе дел од фронтот. Во таа насока, нивните изјави не го претставуваат истиот. Треба да биде јасно, дека ФРОДЕМ...

Собранието в понеделник ќе објави оглас за избор на нови членови на ДИК

В понеделник, Собранието на Република Македонија ќе донесе одлука за објавување конкурс за избор на нов претседател и на нови членови на Државната изборна комисија (ДИК). За понеделник, според распоредот на Собрането, е закажана 73. седница, на која на дневен ред, покрај дополнување на предлог-буџетот на Република Македонија за 2016 година, е и предлог-одлука за објавување јавен оглас за избор на...

ДУИ го претстави тимот за изборите догодина

Демократската унија за интергација (ДУИ) денеска на Скопски саем ги претстави членовите на партијата што ќе ја водат кампањата на ДУИ на предвремените параламентарни избори закажани за април следната година. Пред околку 1.200 членови на партијата, се обрати претседателот на ДУИ, Али Ахмети, кој го претстави актуелниот министер за економија, Беким Незири, за шеф на изборниот штаб. „Македонија е во многу тешка...

Почнаа долго одложуваните парламентарни избори во Египет

Во Египет денеска почна првиот круг гласање за избор на членови на новиот парламент, кој долго време беше одложуван, јавуваат медиумите. Станува збор за први избори во земјата откако претходниот состав на парламентот беше распуштен со одлука на судот уште во 2012 година. Според властите во Египет, изборите се последниот чекор кон воспоставување целосна демократија во земјата. Од друга страна, според критичарите,...

Обвинителот Јован Илиевски избран за претседател на Комисијата за одмерување казни

Членовите на новоформираната Комисија за воедначување на казнената политика го избраа обвинителот од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Јован Илиевски, за претседател на Комисијата, пишува „Утрински“ на својата интернет-страница. Седуммината членови, кои ја сочинуваат Комисијата, ги избира Собранието, а нивниот мандат е четири години, со право на повторен избор. Како што пренесува „Утрински“, два члена се избираат...

Денеска ќе се избира потпретседател на Собранието од редовите на СДСМ

Собранието денеска ќе одржи две седницци на кои ќе се гласа за предлогот Рената Тренеска-Дескоска да биде потпретседател од редовите на СДСМ. Пратениците ќе гласаат и за пополнување на испразнетите места во собраниските комисии и тела. Пратеникот Горан Мисевски ќе биде претседател на Комисијата за надзор над спроведувањето на посебната истражна мерка за следење на комуникациите од МВР, Управата за финансиска полиција,...

Прв состанок на работната група за Договорот од Пржино

Денеска попладне работна група составена од двајца членови од секоја од најголемите партии, ќе ја има првата средба за спроведување на Договорот од Пржино. На оваа средба би требало да се договорат нечелата и принципите по кои ќе се работи, а белгискиот посредник Питер Ванхут ќе биде координатор на комисијата. Во комисијата ќе членуваат по двајца од четирите најголеми партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ,...

Пратениците ги изгласаа новите антикорупционери

Пратениците во Собранието денеска го потврдија изборот на новите членови на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК). За нови членови на комисијата се именувани Горан Миленков, адвокат од Скопје, Игор Тантуровски, доктор на економски науки од Скопје, Најдо Спасевски, адвокат од Скопје, Сузана Таскова-Аџикотарева, магистер по казнено право од Скопје, Жаклина Данчевска, магистер по деловно право од Прилеп,...

Антикорупциска комисија наскоро со нов состав

На денешната седница на собраниската комисија за избори и именувања, составот на комисијата предложи да се изберат седум нови членови на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК). Двајца од членовите, Сејди Халили и Фарие Алиу, се од претходниот состав, а предложени се Горан Миленков, адвокат од Скопје, Игор Тантуровски, дипломиран економист, Најдо Спасевски, адвокат од Скопје, Сузана Таскова-Аџикотарева, магистер...

Финансиска едукација за учениците преку интерактивна детска игра

Преку интерактивна детска игра, учениците од ОУ „Александар Македонски“ денеска имаа можност да се запознаат со постоењето на финансиските ризици, а индиректно со тоа да се запознаат со тоа дека осигурувањето претставува важен елемент како да се справат со тие ризици. Кампањата е дел од одбележувањето на „Глобалната недела на парите“, во организација на Агенцијата за супервизија на осигурување...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...