fbpx
Таг: членови

таг: членови

Речиси 70 отсто од германските инвеститори кои инвестирале во државата, повторно би го сториле истото

Речиси 70 отсто од германските инвеститори кои веќе инвестирале во државата, повторно би го сториле истото, покажува анкетата на Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија. „Резултатите не беа премногу изненадувачки, македонското стопанство е загрижено поради последиците кои ги предизвика пандемијата. Членовите на Македонско-Германското стопанско здружение посочија на проблеми кои се однесуваат на владеењето на правото, како и на политички...

Собранието го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Со 61 глас „за“, без против и без воздржани, Собранието на РСМ вчера ја усвои одлуката за избор на седумте члена на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. За членови на Комисијата со мандат од пет години избрани се Игор Јадровски, дипломиран правник со положен правосуден испит од Скопје, Неда Чаловска-Димовска, дипломиран правник од Скопје, Лимко Бејзароски, политиколог и...

Младинската организација „AIESEC“ регрутира нови членови

Младинската невладина и глобална организација AIESEC во моментов врши регрутација на нови членови и ги повикува сите млади кои сакаат да волонтираат и станат дел од организацијата која брои над 70 илјади активни членови, а е присутна во над 114 земји во светот. „Како организација, главниот фокус го ставаме во развивање на лидерскиот потенцијал кај младите, при што нудиме можности...

ВМРО-ДПМНЕ бара државна комисија за справување со пандемијата, Филипче вели дека го загрозуваат јавното здравје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ предложила специјална државна комисија за справување со пандемија која ќе брои 11 члена, но овој предлот министерот за здравство Венко Филипче го одбил, информираше Антонијо Милошоски. Според предлогот на ВМРО-ДПМНЕ оваа Комисија би ја сочинувале министерот за здравство и директорот за Центарот за управување со кризи, а внатре би членувале специјалисти инфектолози тројца членови, епидемиолози двајца членови, микробиолози...

Мрежата за заштита од дискриминација бара транспарентен избор на членови на КСЗД

Мрежата за заштита од дискриминација остро ја осудува одлуката на Владата со која се одбива предлогот на граѓанските организации за транспарентна и инклузивна постапка за избор на членовите на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД), информираат од таму. „Со оваа одлука, од една страна, Владата покажува дека има намера да назначува партиски кандидати во тело кое според закон...

Вториот и третиот пензиски столб продолжуваат да растат и во услови на ковид-19

И покрај предизвиците што ги наметна корона кризата, капитално финансираното пензиско осигурување кое е вториот сегмент според големината на активата во рамки на финанскиот систем, веднаш по банкарскиот сектор, остана стабилно и продолжи со својот раст, информираат од Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување - МАПАС Вкупните акумулирани средства во задолжителните и доброволните приватни пензиски фондови со кои...

Бројот на библиотеки во земјава со години ист, членството за три години опаднало за речиси 50.000

Во Македонија лани имало вкупно 175 библиотеки со вкупно 82.928 зачленети лица, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бројот на библиотеки во земјава со години е ист, а единствено се менува видот на библиотеките низ периодот, и тоа од специјализирани во друг вид библиотеки и обратно. Во споредба со 2016 година, лани се намалил бројот на специјализирани библиотеки...

МАПАС: Истекува рокот за поднесување на Изјава за членовите со бенифициран стаж

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС), информира дека истекува рокот за поднесување на Изјава за продолжување на членството во задолжителен пензиски фонд. Согласно законските измени од 2 септември годинава членовите на задолжителните пензиски фондови кои веќе стекнале стаж со кој се остварува намалување на старосната граница за пензионирање за најмалку една година, имаат право да изберат дали...

ЦГК: Управните и надзорните одбори на државните претпријатија полни со партиски членови

Како членови на управните одбори во најголемите државни претпријатија се јавуваат многу политички кадри, секторски директори во други државни претпријатија, припадници на државната администрација, сметководители во приватни компании, секретари на училишта, педагози, психолози па и раководител на бензинска пумпа, сопственик на златарски дуќан итн. Ова го покажува истражувањето на 30 најголеми претпријатија во земјата „Право или политика: Изборот на членови...

Во Антикорупциска засукаа ракави, но не знаат од каде попрво да почнат

Новиот состав на Антикорупциска (Државна комисија за спречување на корупција - ДКСК) денеска почна со работа, но сè уште без дефиниран приоритет, туку ќе се разгледаат сите случаи, па тогаш новите антикорупционери ќе решат по кој редослед ќе ги решаваат. Како што објасни претседателката Билјана Ивановска, за новата комисија сите случаи се подеднакво важни, пренесува „Порталб“. - Ќе ги разгледаме сите...

МАПАС ќе ги информира пензионерите кои се оштетени со нераспределбата на пензиите

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС), известува  дека во рамките на своите надлежности ќе соработува со надлежните институции заради заштита на интересите на членовите на пензиските фондови, поради скандалот со пензиите кој го откри Министерството за труд и социјална политика (МТСП). „Исто така, МАПАС ја известува јавноста дека ќе ги информира членовите за нивната распределба во соодветните пензиски фондови...

Антикорупциска: Комисија која од борец стана творец на корупција (визуелизација)

Државната комисија за спречување на корупцијата беше формирана во 2002 година како клучно тело во спречување и справување со коруптивното однесување на носителите на функции и злоупотреби на јавните пари. Првиот состав на новото тело го оправда ентузијазмот и надежите – покрена неколку капитални случаи и единствениот антикорупциски предмет со судска разрешница - „Бачило“. Но, веќе по парламентарните избори во 2006...

ДИК денеска решава за оставката на Атанасов и за гласањето во странство

Државната изборна комисија (ДИК), денеска ќе решава за оставката на пратеникот од СДСМ, Петар Атанасов. Потоа ќе разгледува барања за добивање на овластувања за набљудување на Референдумот 2018, поднесени од неколку граѓански организации, помеѓу кои и ОДИХР. Исто така, ќе се разгледува Предлог Решение за утврдување и објавување на описите на избирачките места, како и други одлуки за претстоечкиот референдум. На...

Членовите на ДИК и директорот на Статистика разговараа за подготовките за референдумот

Членовите на Државната изборна комисија денеска се сретнаа со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски со кого разговарале за подготовките околу претстојниот референдум на 30 септември. Од ДИК информираат дека тие разговарале за методолошко-информатичката обработка на избирачкиот список, за контролата при печатењето на изводите и посебните изводи на избирачкиот список и за внесот и преносот на податоци на...

Членовите на ДИК дадоа свечена изјава пред Џафери и го означија почетокот на работата

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, потпретседателот Дитмире Шеху, членовите Елизабета Постоловска, Борис Кондарко, Јанаке Витановски, Радица Ристеска и Енвер Салиу денеска дадоа свечени изјави пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Дерковски рече дека како ДИК, почитувајќи ги законите и Уставот ќе постапат и ќе направат се што е во нивна надлежност за да успее организирањето на референдумот. Тој се...

Членовите на ДИК денеска ќе стапат на функција

Новоизбраните членови на Државната изборна комисија денеска ќе даваат свечени изјави во Собранието по што ќе ја одржат првата седница. Членовите на ДИК беа избрани во средата со 100 гласа „за“ откако партиите се договорија привремениот состав на ДИК да биде избран по стариот модел односно со членови предложени од партиите со најмногу освоени гласови на последните избори. Претседател на Комисијата...

Новите членови на ДИК ќе дадат свечена изјава во понеделник во 10 часот

Собранието го презакажа давањето свечени изјави на новоизбраните членови на ДИК за понеделник во 10 часот откако денеска беше одложено поради комеморативната седница во Приштина по повод смртта на активистот за албанските права, Адем Демаќи каде отпатува собранискиот спикер Талат Џафери. Новиот привремен состав на ДИК со 100 гласа „за“ помина експресно на седницата која се одржа во среда вечерта. Согласно...

Одложени свечените изјави на новоизбраните членови на ДИК

Собранието ја одложи свечената изјава на новоизбраните членови на Државната изборна комисија поради комеморативната седница во Приштина по повод смртта на активистот за албанските права, Адем Демаќи. Собранискиот спикер Талат Џафери веќе отпатувал за Приштина. Собранието дополнително ќе ја закаже активноста за свечените изјави на членовите на ДИК. Новиот привремен состав на ДИК со 100 гласа „за“ помина експресно на седницата...

Комисијата го утврди составот на ДИК, Собраниска седница во 18 часот

Комисијата за изборите и именувањата на експресна седница без расправа едногласно ги утврди седуммината членови на новиот состав на ДИК, што треба да го спроведе референдумот за Договорот со Грција оваа есен. Претседателот на Собранието Талат Џафери, закажа собраниска седница во 18 часот на која пратениците ќе треба да го изберат новиот состав на Државната изборна комисија. Оливер Дерковски од ВМРО-ДПМНЕ...

ВМРО-ДПМНЕ ги испрати предлозите за членови на ДИК до Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска претпладне ги доставила предлозите за претседател и еден член на ДИК до претседателот на Собранието, Талат Џафери со што се очекува да се деблокира процесот за избор на составот на Државната изборна комисија. Кабинетот на Џафери формалните известувања од политичките партии за предлозите за членови на ДИК потоа ќе ги достави до претседателот на Комисијата...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...