fbpx
Таг: чизми

таг: чизми

Независниот синдикат се жали дека не се набавуваат униформи, МВР демантира

Независниот синдикат на полицијата денеска повторно се пожали дека полициските службеници не добиле униформи, по што реагираше Министерството за внатрешни работи (МВР), велејќи дека постапките течат, а дел од униформите и опремата се веќе набавени. Претседателот на синдикатот, Гоце Делчев Тодев, пред Министерството за внатрешни работи рече дека полициските службеници сами се снаоѓаат и шијат или купуваат униформи од дивите...

Спасовски и Македонскиот полициски синдикат договориле работни групи за платите

На денешната работна средба на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со делегација на Македонскиот полициски синдикат, предводена од претседателот Ацо Антовски, било договорено заедничко решавање на проблемот со платите, соопшти МВР. Спасовски и Антовски се договориле заради ветеното усогласување на платите на вработените во МВР со платите на вработените во сродните институции во државата и полициите во опкружувањето, во...

На двете сметки на Црвен крст собрани 766.848 евра

На жиро-сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 33.944.220  денари или 551.938 евра, а од донирањето 100 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400, собрани се 13.217.000 денари, односно 214.910 евра, или вкупно 766.848 евра, соопштија од Црвен крст. Досега, како што известија од Црвен крст, нивните екипи дистрибуирале: 33.084 пакети со храна (еден пакет е наменет за...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...