fbpx
Таг: читатели

таг: читатели

Денеска се одбележува Светскиот ден на книгата

Ширум светот денешниот датум се одбележува како Светски ден на книгата. Се слави и е под покровителство на УНЕСКО уште од 1995 година. Овој ден го одбележува придонесот на книгите, се промовира нивното читање, се дава поддршка на авторите, издавачите и библиотеките низ целиот свет, а воедно се укажува и на важноста на заштитата на авторското право. „Книгите имаат уникатна...

Не починало ниту едно двегодишно дете во Македонија од Ковид -19

Во насловот на текстот „Трогателно: Почина двегодишно дете од коронавирусот во Македонија“, авторот го „прогласил мртво“ двегодишното дете, за кое Институтот за јавно здравје го опиша како најмладиот пациент со корона вирус кај нас, пишува „КриТинк“. Изгубен во преводот, или едноставно за собирање кликања, авторот го измешал терминот „пациент“ со „жртва“ и со тоа проширил дезинформација што воопшто не е...

Тетово: Зголемен е бројот на читатели, најдобрите за 2019 добија награди (инфографик)

Книги, признанија и ваучери со кои ќе имаат бесплатен пристап до тетовската библиотека во понеделникот им беа доделени на најдобриот 21 читател во Тетово за 2019 година. Добитниците на наградите беа поделени во неколку категории, со цел ниту една посебна возраст и категорија да не остане без награда, пишува „Порталб.мк“. Директорот на тетовската библиотека „Кочо Рацин“, Њомза Имери се надева...

Библиотеката во Тетово сè уште нема доволно пари за книги на албански јазик

Распределбата на буџетот за градската библиотека во Тетово „Кочо Рацин“ од страна на Министерството за култура се врши во сооднос 50/50 за книги на македонски и албански јазик, иако во оваа библиотека мнозинството читатели се Албанци, беше истакна денес на дебатата на тема „Читањето и младите“ што се одржа на Универзитетот на Југоисточна Европа, пренесува „Порталб.мк“. Читателите на градската библиотека...

Нова едиција „Басни од Македонија“ во модерно издание

Нова едиција „Басни од Македонија“ издадоа Движењето за поддршка на креативноста „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс ламина“. Едицијата е составена од басните „Кучето и зајакот­“, „Лакомата мечка“, „Војската на лавот“ и „Жабата и глушецот“, кои произлегуваат од усното народно творештво, а се собрани од Марко Цепенков. Креативните илустрации за басните ги изработи Катерина Николовска, која работеше и на илустрациите за едицијата...

Реакции на интервјуто на Груевски: Итрец е тој, сака нешто да ни продаде!

Читателите на грчка „То вима“ различно го прокоментираа интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, некои со обид да го сфатат, а некои со крајни навреди. Низ целиот текст на интервјуто е искористен еден редакторски трик, па името на земјава - Република Македoнија - е оставено во одговорите, но секаде во наводници, односно „Република Македонија“. Во своето прво интервју за грчки печатен медиум,...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...