fbpx
Таг: Че Тим ТВ

таг: Че Тим ТВ

„Че Тим ТВ“ ги претставува изненадувањата во „туристичкиот центар“ Попова Шапка

Младите автори од „Че Тим ТВ“ со поддршка од порталот „Portalb.mk“ направија ново видео во кое ја отсликуваат реалната ситуација во зимскиот центар „Попова Шапка“, кој пропаѓа со години, бидејќи во него не се инвестира. (За да го вклучите превод на македонски јазик, кликнете на „cc“ копчето во долниот десен агол на видеото) Со зимскиот центар управува „ЕЛЕМ Турс“. Некои од...

„Че тим ТВ“: Учениците едвај читаат, покажа тестирањето ПИСА (видео)

Младите од „Че тим ТВ“ направија ново видео со кое се осврнуваат на лошите резултати на учениците од Македонија во последниот извештај на ПИСА (Programme for International Student Assessment). Според она што го соопшти Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), средношколците од Северна Македонија се рангирани на 67 место во светот, со просечен резултат од 393 поени за читање,...

Министерот, загадениот воздух и праведниот човек (видео)

Момците од Че Тим имаат ново видео - овој пат во фокусот им е загадувањето на воздухот. (за македонски вклучете превод: кликнете на „cc“ копчето во долниот десен агол на видеото) https://www.youtube.com/watch?v=1q3ITYh0fA0&feature=youtu.be Најновите податоци на Државниот завод за статистика откриваат дека најмалку пари се инвестираат за справување со овој проблем, како и дека најмалку даноци се наплатуваат по оваа основа. Имено, трошоците за заштита...

„Че тим ТВ“: Партиски вработувања во јавната администрација (ВИДЕО)

Младите на „Че тим ТВ“ започнаа со објавување нoва серија со кратки видеа.  Темата на првото видео се однесува на вработувањата во јавната администрација, пренесува Порталб.мк. (за превод на македонски вклучете превод: кликнете на „cc“ копчето во долниот десен агол на видеото) Јавната администрација во северна Македонија минатиот период, но и сега е цел на критики бидејќи постои перцепција дека е...

Error 1200: Вака обично се добива возачка дозвола во Македонија (видео)

Младите од тим „Че Тим ТВ“ во следното видео откриваат како ја добил дозволата човекот којшто го прегазил „градоначалникот“. За повеќе детали, погледнете го видеото. Младите честопати разговараат меѓу себе, и на социјалните мрежи, околу проблемот со добивање возачка дозвола во Македонија. Она што најмногу ги загрижува е начинот на добивање на дозволата. Велат дека се даваат огромни суми пари...

Error 1200: Што се случува кога „градоначалникот“ на општината ќе „го изгуби“ велосипедот? (видео)

Младите од „Че Тим ТВ“ направија продолжение на видеата со приказната за замислениот „градоначалник“ на Општина Тетово. Откако собра храброст да вози велосипед низ улиците на овој град каде што недостасуваат велосипедски патеки, „градоначалникот“ доживува несреќа. За бавната реакција на Итната помош, однесувањето на лекарите и другите актуелности погледнете го видеото. (за превод на македонски вклучете превод: кликнете на „cc“ копчето...

Економскиот институт – Скопје ја одбележа 70-годишнината од неговото постоење [фото]

Економскиот институт – Скопје вчера свечено ја одбележа 70-годишнината од неговото основање во 1952 година. На свеченоста, покрај директорот на Економскиот институт, проф. д-р Зоран Јаневски, свое обраќање имаше ректорот...