fbpx
Таг: бунтовници

таг: бунтовници

Тројца осудени на доживотен затвор за летот MH17 во кој загинаа 298 луѓе, соборен од руски проектил

Денеска се изрече пресудата против обвинетите за соборувањето на авионот во 2014 над Источна Украина кога загинаа 298 луѓе. Во отсуство, осудени се три лица на доживотна казна затвор. Објавувањето на пресудата се одвиваше во живо, во присуство на голем број новинарски екипи и семејства и роднини на загинатите во авионската несреќа. Судијата Стинхуис рече дека судот верувал дека...

Индиските сили го убиле водачот на кашмирските бунтовници

Индиските сили за безбедност соопштија дека го убиле Васим Шах, водачот на кашмирската бунтовничка група, Лашкар е таиба. Бунтовничката група има база во Пакистан, а водачот е убиени за време на жестока размена на оган откако индиската војска и специјалните сили по добиена дојава го опколиле селото Литер. Ова е најновиот во низата инциденти со смртни последици помеѓу индиските сили и...

Дамаск ги обвини Вашингтон и Лондон дека им праќале хемиско оружје на терористите

Сирискиот заменик министер за надворешни работи, Фејсал Микдад соопшти дека во напуштено складиште за оружје на бунтовниците се пронајдени отровни супстанци на кои се гледа дека во Сирија стигнале од САД и од Велика Британија. - Пронајдени се рачни бомби и минофрлачки гранати опремени со агенсите цезиум и цијанид. Хемиската муниција ја произвела компанијата агенсите „Федерал лабораторис“ од САД, а...

Бунтовниците се евакуираат од предградието на Дамаск

Стотици сириски бунтовници и нивните семејства, денеска во согласност со договорот со сириската влада, почнаа да го напушаат предградието на Дамаск, Барзех, кое е под опсада на владините сили и се упатуваат кон провинцијата Идлиб, која е под контрола на бунтовниците. Таа се наоѓа долж границата со Турција. Спогодбата беше постигната вчера. Во текот на последните месеци, десетици илјади лица, кои...

Жестоки борби помеѓу сириските владини сили и бунтовниците во Дамаск

Жестоки борби избувнале денеска помеѓу сириските безбедносни сили и бунтовниците во источниот дел на главниот град на Сирија, Дамаск, пренесува „Би-би-си“. Борбите почнале откако бунтовничките сили извршиле ненадеен напад во областа Џобар, која е блиску до центарот на градот. Според жителите на областа, бунтовниците истрелале артилериски гранати и ракети во центарот на градот за време на ненадејниот напад. Биле изведени...

Повеќе од 40 сомалиски мигранти убиени во близина на брегот на Јемен

Повеќе од 40 сомалиски мигранти, меѓу кои имало жени и деца, биле убиени ноќеска во близина на брегот на Јемен, додека биле превезувани со чамец, јавуваат светските агенции. Чамецот, со околу 140 мигранти од Сомалија, бил погоден од лесно оружје во близина на пристанишниот град Ходеда, на западниот брег на Јемен, соопштила канцеларијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР)....

Сириската влада е подготвена за размена на затвореници

Сириската влада соопшти дека е подготвена да ослободи затвореници во замена за цивили и војници кои држат бунтовници. Неименуван претставник, за сириската телевизија, изјавил дека понудата е дадена во пресрет на дводневната мировна конференција која неделава треба да се одржи во Астана. Владата и бунтовниците минатата недела разменија десетина лица, вклучувајќи жени и деца, кои бунтовниците со години ги држат во...

Повеќе од 10 жртви во разгорените борби во Источна Украина

Повеќе од 10 луѓе загинале во борбите во Источна Украина денеска, во територија надвор од контрола на проруските бунтовници, јавија светските агенции. Тоа се меѓу најжестоките борби во последните неколку седмици, откако стапи на сила новото примирје, на 23 декември лани. Примирјето беше нарушено неколкупати оттогаш. Седум украински војници загинале во борбите што почнаа меѓу армијата на Украина и проруските...

Судири меѓу бунтовниците и владините сили на кратко го прекинаа примирјето во Сирија

Само два часа по стапувањето на сила на примирјето во Сирија, договорено со посредство на Русија и на Турција, избувнале судири меѓу бунтовниците и владините сили, тврди сириската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, јавуваат светските агенции. Опсерваторијата наведува дека бунтовниците го прекршиле примирјето, заземајќи позиции во провинцијата Хама, но додава дека судирите набргу прекинале и дека во...

Бунтовници ја загадиле водата во Дамаск

Претставниците на водоводот од Дамаск јавија дека се принудени да ја намалат испораката на вода во сириската престолнина затоа што бунтовниците ја загадиле водата со дизел-гориво. Додека проблемот не се реши, жителите на Дамаск ќе користат резерви на вода, најавија градските власти.

Сириската војска ја презеде контролата врз Алепо

Сириската војска денеска соопшти дека ја презела целосната контрола над градот Алепо, по евакуацијата и на последната група цивили и бунтовници од градот, јавува „Би-би-си“. Претставник на Обединетите нации (ОН) претходно соопштил дека за една недела, односно од минатиот четврток до денеска повеќе од 34.000 лица биле евакуирани од градот. Евакуираните цивили и припадници на бунтовничките сили се однесени на територија...

Продолжува евакуацијата во Алепо, 1.000 луѓе го напуштија градот

Околу 1.000 луѓе го напуштија денеска источниот дел на Алепо, при новата евакуација на жителите во тој дел од градот, кој е под опасада на владините сили. Шефот на единицата на лекари и на волонтери кои ја коордирнираат евакуацијата, Ахмад ал Дбис, изјави дека луѓето биле евакуирани со 20 автобуси и се упатиле во западниот дел на градот. Иствреме се врши...

Продолжува евакуацијата на цивили и на бунтовници во Алепо, соопштија сириските власти

Сириските воени претставници денеска соопштија дека се направени сите подготовки и оти евакуацијата на цивили и на бунтовници од Алепо може да почне во „секој момент“. Опозициските набљудувачки групи синоќа соопштија дека евакуацијата веќе почнала, но новите наводи не можеа веднаш да бидат потврдени. Спогодбата за евакуација на бунтовниците и на цивили од источен Алепо повторно е постигната и ќе почне...

Сириската војска убива цивили во Алепо, тврдат ОН

Обединетите нации денеска соопштија дека сириски провладини сили почнале да влегуваат во домови во источните делови во Алепо и да ги убиваат цивилите кои ќе ги затекнат внатре, пренесува „Би-би-си“. Од канцеларијата за човекови права на Обединетите нации, како што наведува британскиот национален сервис, изјавиле дека имаат веродостојни докази дека во четири области 82 цивили биле убиени на самото место. Портпаролот...

Сириската војска контролира 90 отсто од источниот дел на Алепо

Сириската војска утрово зазела уште еден голем кварт во Алепо и сега контролира 90 отсто од источниот дел на овој град, кој од почетокот на војната беше во рацете на бунтовничките сили, соопштила сириската опсерваторија за човекови права, јавуваат светските агенции. Силите на сирискиот претседател Башар ал Асад го зазеле квартот Шеик Саид, во кој вчера се воделе жестоки борби. За...

Убиен руски полковник во Алепо

Рускиот полковник Руслан Галицки е убиен во Алепо откако сириските бунтовници гранатираа дел од градот во кој се наоѓал, соопшти Министерството за одбрана на Русија. Убиството на Галицки може да предизвика уште посилен притисок од Русија врз бунтовничките сили, кои се борат против сириската војска, пренесува Сириската опсерваторија за човекови права. - Бунтовниците направија голема грешка – изјави Рами Хасан од...

Сириската војска го зазеде стариот дел на Алепо

Сириската војска денеска ја презела целосната контрола над стариот дел на Алепо, кој беше држен од бунтовничките сили, соопшти сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, јавуваат светските агенции. Сириската војска во стариот дел на градот, кој е втор по големина во Сирија, влегла вчера. Како што јавуваат агенциите, бунтовничките сили во последните две недели изгубиле две третини од...

Можен е договор меѓу САД и Русија за повлекување на бунтовниците од Алепо, смета Лавров

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска изјави дека е уверен оти Москва и Вашингтон можат да постигнат договор на неделните разговори за повлекување на сите бунтовници од источниот дел на Алепо во Сирија. Кога ќе се постигне договор, сите бунтовници кои одбиваат да го напуштат опколениот град ќе бидат третирани како терористи, нагласи Лавров и додаде дека Русија ќе...

Сириската војска тврди дека контролира повеќе од половина од источниот дел на Алепо

Сириската војска ја презела контролата на повеќе од 50 осто од источното подрачје на Алепо, кое го држеа бунтовничките сили, изјавил денеска потрпаролот на сириската војска, генералот Самир Сулејман. Сулејман за „Би-би-си“ вели оти се надева дека за неколку недели целиот град ќе биде во рацете на државните сили. Сириската војска во изминатите три недели од бунтовниците презеде големи подрачја од источниот...

Сириската војска зазела уште еден кварт во источниот дел на Алепо

Сириската војска зазела уште еден кварт во источниот дел на Алепо, во рамките на големата офанзива за преземање целосна контрола над градот од бунтовничките сили, соопштила денеска сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, јавуваат светските агенции. Силите лојални на сирискиот претседател Башар ал Асад го зазела квартот Тарик ал Баб и сега контролира 60 отсто од источниот...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...