fbpx
Таг: булевар

таг: булевар

Проширувањето на „Цветан Димов“ во Чаир ќе направи масакр на старите дрвја, предупредува Зелен хуман град

Улицата „Цветан Димов“ во општината Чаир може да остане без деценискиот дрворед, доколку се одобри реконструкција без подготвен проект, предупредуваат активистите на Зелен хуман град. На дневен ред на седница на Советот на Скопје утре по вторпат ќе се разгледува точката за меѓуопштинска соработка на градот Скопје и Чаир, „тешка“ 140 милиони денари, наменети за изработка на проект и...

Арсовска не отстапува од проектот за изградба на булевар и згради во Бутел

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, нема да отстапи од проектот за изградба на булеварот „Боца Иванова“ во Бутел и покрај тоа што жителите поддржани од градоначалникот на општината Дарко Костовски, протестираат против оваа одлука. Арсовска ги повика жителите „да не потпаѓаат на манипулациите на градоначалникот“, бидејќи, како што рече, проектот за изградба на булеварот „Боца Иванова“ во општина Бутел е...

Попладнево протест против претворањето на улицата Васко Карангелески во Аеродром во булевар

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ повика на протест денеска во 17 часот на улицата Васко Карангелески во Општина Аеродром. На протестот ќе се искаже незадоволство од планот улицата да се претвори во булевар. „Повеќе од една година заедно со локалното население се бориме да спречиме претворање на ул. Васко Карангелески во булевар. Наместо Град Скопје да работи на смирување на сообраќајот...

Не се знае дали булеварот „Благоја Тоска“ ќе биде готов наесен, Општина Тетово молчи (ВИДЕО)

Толку многу ветуваниот и многу дискутиран булевар „Благоја Тоска“ во Тетово, никако да се доврши и да се растовари сообраќајниот хаос. Иако беше ветено дека булеварот ќе биде готов во текот на есента, работите таму се изведуваат со слаб интензитет, тврдат граѓаните коишто ја користат оваа сообраќајница. Од општината молчат за тоа кога ќе завршат градежните работи, пишува Порталб.мк. Се...

„Зелен хуман град“ со протест против сечењето дрвја во Аеродром, од Град Скопје велат ќе се садат нови

Планираното сечење на 100 зрели дрвја за проширување на улицата Васко Карангелески во Општина Аеродром денеска на протест ги извади граѓаните и претставниците на „Зелен Хуман Град“. „Бараме веднаш да се запре со планираното проширување и да не се дозволи масакр на здрави зрели дрвја во Аеродром - една од најзагадените општини во еден од најзагадените градови во Европа и...

Порталб: Рамиз Мерко вети, но не го заврши централниот булевар во Струга

Во кампањата за локалните избори во 2017 година, актуелниот градоначалник на Струга вети дека ќе го заврши централниот булевар во градот. Во пресрет на крајот на 4-годишниот мандат на градоначалникот Рамиз Мерко, ова ветување е далеку од исполнување. Последниве месеци на терен се извршени само уривање на објект и некои мерења, пишува Порталб.мк. На локалните избори во 2017 година, Рамиз Мерко...

Вистиномер: Нема да се руши спортскиот центар „Борис Трајковски“ туку ќе се продолжува улица

Жителите на општина Карпош се вознемирија дека ќе се сруши Спортскиот центар Борис Трајковски. Градоначалникот на општина Карпош тврди дека ова е лажна вест, пишува „Вистиномер“. Текстот го пренесуваме во целост: На Фејсбук е креирана страница со име „Заштита на Спортскиот Центар Борис Трајковски“. Во описот на страната пишува дека е направена „со цел и интерес заштита на нашиот драг...

„Порталб.мк“: Во Тетово, булеварот „Илирија“ никако да се заврши за да добие „европски“ изглед

Булеварот „Илирија“ уште не е реализиран во ветената форма пред четири години, иако според градоначалничката на Тетово, Теута Арифии овој проект е при крај. Новинарот на Порталб.мк во четвртокот беше на терен и го утврди недостатокот на фонтани за вода за пиење, метални држачи за дрвја, некои контејнери за отпадоци и LED осветлување за дрвените клупи. Зошто истото не...

Порталб: Градските автобуси за Тетово шест месеци „спијат“ на паркинг

Додека директорот на ЈП „Тетово Транспорт“, Дарко Спировски, чека нов сообраќаен режим во Тетово за автобусите да започнат да сообраќаат, бидејќи, според него, во моментов нема услови за тоа, Секторот за сообраќај во Тетово не размислува за такво нешто. Од таму нагласуваат дека режимот е подготвен пред две децении, а, иако признаваат дека ќе има проблем со точноста на...

Град Скопје ќе го продолжува булеварот Борис Трајковски кон населбата Драчево

Советот на Град Скопје денеска донесе Одлука за изменување и дополнување на Програмата за уредување на градежното земјиште на подрачјето на град Скопје за 2021 година, со која се предвидува реконструкција и проширување на булеварот Борис Трајковски од населбата Пинтија до Драчево, информираат од Град Скопје. „Станува збор за капитален инфраструктурен проект со кој ќе се продолжи булеварското решение на...

Булеварот „В.С Бато“ во Тетово уште не е завршен, но граѓаните го користат

Проектот за булеварот „Видео Смилевски - Бато“ во Тетово, за кој парите беа обезбедени во август 2019 година, иако започна да се користи, сè уште не е завршен и не може официјално да се пушти во употреба. Покрај осветлувањето, на овој булевар се очекува да бидат изградени тротоари и зелена површина, а тој, пак, да биде продолжен до населбата...

Проектот од 500.000 илјади евра за булеварот „Илирија“ во Тетово на суд

Булеварот „Илирија“ во Тетово никако не го добие изгледот што го вети градоначалничката Теута Арифи. Работите што започнаа од 2017 година сè уште не се завршени, а проект ги чинеше граѓаните 500.000 евра. Една од причините поради која граѓаните сè уште не можат да го видат главниот градски булевар добро уреден е тоа што компанијата што требаше да ги...

Град Скопје апелира да се користат алтернативни рути за влез, додека се реконструира булеварот Александар Македонски

Град Скопје информира дека во тек е голема градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици, па поради тоа апелираат, граѓаните да ги користат алтернативните приоди и сообраќајници за влез во градот, пред се поради големата реконструкција на бул. Александар Македонски во општина Гази Баба. „Граѓаните можат во Скопје да пристапат преку скопската обиколница, на исклучувањето кај населба Радишани,...

Поправени се нефункционалните семафори на еден од најфреквентните булевари во Тетово

Семафорите на крстосницата на булеварот „Илинденска“ се поправени, откако повеќе од шест месеци не беа функционални и на тој начин секојдневно го загрозуваа животот на граѓаните, имајќи предвид дека се работи за една од најфреквентните улици во Тетово, информира „Порталб.мк“. Станува збор за три семафори што се наоѓаат во близина на средното медицинско училиште и двата универзитети, а низ оваа...

Пуштен во употреба булеварот „Христијан Тодоровски – Карпош“ до скопската обиколница

Новиот булевар „Христијан Тодоровски - Карпош“, кој се протега од крстосницата со улицата „Босна и Херцеговина“, кај стара Општина Чаир, до скопската обиколница, денеска беше свечено пуштен во употреба. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на церемонијата на која присуствуваа и градоначалниците на општините Бутел, Гази Баба и Шуто Оризари - Велимир Смилевски, Борис Георгиевски и Курто Дудуш, како и претседателката на...

Автопат Скопје – Блаце: Две децении ветувања за 12,5 километри дупки и нерамнини (видео)

Македонскиот главен град го делат околу 20 километри пат до границата со Косово. Јадранската магистрала денес е преполна со дупки и нерамнини има застарена сообраќајна сигнализација и заштитни огради на патот, како и неосветлен тунел што се наоѓа на трасата. Максималната брзина на движење на возилата е од 60 до 80 километри на час, па требаат 30 минути да...

Тетово ќе добие нов булевар и градски превоз преку проектот за подобрување на општинските услуги МСИП

Министерката за финансии Ширет Елези информираше дека Тетово ќе добие нов булевар и градски превоз преку Проектот за подобрување на општинските услуги МСИП. Преку 3,5 милиони евра од овој проект досега се доделени за капитални проекти во оваа општина за набавка на фотоволтаици, изградба на локални патишта, набавка на комунални возила, рече заменик министерката за финансии Ширет Елези на настанот...

Повторно доцни изградбата на булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово

Паркирани возила, кал и искористени шприцови се само дел од работите што може да се видат на местото каде што е предвидена изградбата на булеварот „Благоја Тоска“ во Тетово. И покрај тоа што отворањето на булеварот се ветува од 2014 година, изградбата на оваа важна тетовска сообраќајница не е завршена, ниту пак може да се види градежна машинерија на...

Линијата 15А на ЈСП на нова траса

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје соопшти дека линијата 15А која ја одржува, отсега ќе има нова траса. Наместо преку „Рекорд“, како досега, автобусите ќе сообраќаат преку булеварите „Крсте Мисирков“ и „Гоце Делчев“. Возниот ред ќе остане истиот. Отсега 15А во правец од Ново Лисиче кон Карпош 4, по постојката кај Народна Банка наместо лево, како досега, ќе врти десно и...

МВР известува за посебен сообраќаен режим поради протестот на ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска од 19 часот е закажан протест во Скопје организиран од страна на политичка партија со релација на движење од плоштадот ВМРО, десно по улицата Даме Груев, право по улицата Васил Главинов, право по булеварот ВМРО, лево по булеварот Илинден до пред зградата на Влада. „Од  тие причини ќе бидат превземени мерки за посебен...

Зеленски не кажал дека наскоро ќе го убијат

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема изјавено дека наскоро ќе го убијат, туку одговарајќи на прашање на новинарот на „Сан“, кажа дека има сознанија за операција наречена „Мајдан 3“ за...