fbpx
Таг: бугарска пропаганда

таг: бугарска пропаганда

Ковачевски: Ги помагаме Македонците во Албанија, поддршката ќе продолжи

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја коментираше посетата на бугарската потпретседателка Илијана Јотова на Голо Брдо, Албанија во пресрет на одржувањето на пописот кај нашиот западен сосед. Ковачевски изјави дека македонската држава има одлични односи со Албанија, а како држава на нашето македонско население даваме помош на многу начини во Албанија. Ковачевски рече дека тој пред еден месец заедно со неговите...

Пред пописот во Албанија, бугарската потпретседателка Јотова во посета на Голо Брдо

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова денеска заминува во посета на Албанија, каде ќе се сретнела со претставници на бугарското малцинство, извести Бугарско национално радио (БНР). Посетата доаѓа пред пописот на населението и живеалиштата во Албанија, кој се очекува да почне следната седмица. Првата активност на Јотова ќе биде средба со претставници на бугарската заедница во Голо Брдо. Албанија во октомври 2017 година...

Говор на омраза и закани – бугарски националистички налепници низ Охрид

Низ центарот на Охрид може да се забележат налепници со кои се промовираат бугарски шовинистички ставови, а кои се присутни на истите места каде што има налепници со домашна политичка пропаганда. За дел од нив евидентно е дека некој се обидел да ги отстрани со гребење, додека многу стојат негибнати. Еден вид вакви налепници содржат наводни цитати од историски личности. На...

Руска квази-агенција изнесува невистини за Гоце Делчев и за Македонија

Бугарското издание на руската новинска агенција „News Front“ во статија посветена на раѓањето на Гоце Делчев, објавена на 23 јануари, доајенот на македонското револуционерно дело го претставува во целост како Бугарин. Но фактите говорат нешто друго, односно историографијата го демаскира таквото тврдење. Да тргнеме по ред. Прво, статијата почнува со зборовите „На 23 јануари (стар стил) 1872 година во бугарскиот град...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....