fbpx
Таг: Будимпешта

таг: Будимпешта

Орбан со вето за преговорите со ЕУ за Украина, повици за санкции за Унгарија

Европската комисија добива предупредувања да не се обидува „да го смири“ унгарскиот премиер Виктор Орбан, „одмрзнувајќи“ милијарди евра наменети за Будимпешта, откако тој се закани дека ќе ги блокира плановите на ЕУ за отворање пристапните преговори со Украина и за нова парична помош за Кијив, пишува британски „Гардијан“. Потезите на унгарската влада во последните години за подривање на независните институции,...

Препукувања меѓу Груби и Димитриевски за тоа кој бил во Будимпешта кај Груевски

Кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски и првиот вицепремиер, Артан Груби преку соопштенија и објави на Фејсбук се препукуваат за тоа кој бил во посета во Будимпшета кај експремиерот Никола Груевски. Димитриевски прво јавно го прозва Груби да каже кои биле причините што бил во Будимпешта, Груби му врати: „Максо, не ти личи да лажеш и се резилиш вака јавно“, а Димитриевски...

Никола Груевски не е во С. Македонија, ниту, пак, бил во земјава за својот роденден

Објавата дека експремиерот Груевски е во земјава се темели само на тврдењето дека неговата Фејсбук страница има четворица администратори кои се наоѓаат во Македонија, па оттаму се вади и заклучокот дека и Груевски е тука. Логичниот заклучок е дека за високопрофилиран политичар од негов ранг и калибар, којшто е баран во земјава и за него има распишана потерница, за...

Илјадници Унгарци излегоа на протест против отворање на кинески универзитет во Будимпешта

Протести во Будимпешта
Околу 10.000 луѓе во саботата излегоа на улиците низ Будимпешта во знак на протест против плановите на владата за отворање на кинески универзитетски кампус во главниот град на Унгарија, пишува „Би-би-си“. Противниците на проектот ја обвинуваат десничарската влада на Виктор Орбан за тесната соработка со кинеските комунистички власти. Тие стравуваат дека новиот кампус ќе го поткопа унгарското високо образование и...

Сорос ѝ донира милион евра на Будимпешта за справување со корона вирусот

Американскиот милијардер и филантроп, Џорџ Сорос, најави дека ќе даде помош од еден милион евра на негиовиот роден град Будимпешта. Парите ќе бидат доделени од неговата Фондација Отворено општество, која пред две години беше забранета во Унгарија од власта на Виктор Орбан. Инаку, на чело на Будимпешта од минатата година е Гергеј Карачон, кој беше заеднички кандидат на опозицијата. Тој...

Орбан ја загуби Будимпешта на локалните избори во Унгарија

За прв пат по доаѓањето на власт во 2010 година, Виктор Орбан претрпе значаен пораз од унгарските опозиционери. Либералот Гергели Карашони е нов градоначалник на Будимпешта, кој на вчерашните локални избори освои над 50 отсто од гласовите и се најде пред кандидатот на владејачката партија Фидес, Иштван Тарлос. Според првичните резултати на изборната комисија, опозицијата освои и 17 делегати во...

Судот во Будимпешта го отфрли барањето за екстрадиција на Груевски

Судот во Будимпешта на денешното рочиште реши да да го отфрли барањето за екстрадиција на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, јави „Индекс. ху“. Судијката во одлуката соопшти дека за екстрадицијата на бегалецот Груевски, кој во земјава треба да одлежува казна од две години за набавката на блиндираниот мерцедес вреден речиси 600.000 евра, се решавало врз основа на барањето упатено од...

Груевски со капче, очила за сонце и палто врз рацете се појави на суд во Будимпешта

Поранешниот премиер на Македонија и сегашен бегалец од правдата и азилант во Унгарија, Никола Груевски, се појави денеска во судот во Будимпешта, кој одлучува по барањето за негова екстрадиција од македонските власти, објавуваат унгарските медиуми. Груевски, како што може да се види од видеото, доаѓа во прiдружба на неколку непознати лица, со т.н. безбол капче, очила за сонце и палто...

Интервју со бегалец од законот: Има ли правила?

Разговорот кој го водеше новинарката на ТВ „Сител“ со експремиерот Груевски, кој е правосилно осуден по еден судски предмет, а по уште неколку се води како обвинет и судењата се во тек, подигна доста прав. Една од причините за тој интерес е и дилемата – дали треба да се разговара со бегалец од законот? Постојат ли услови до кои...

„ХирКлик“: Груевски го нема подолго време, може веќе не е во Унгарија

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски влегол во Унгарија потполно независно од постапката за азил, пишува унгарскиот новински сајт „ХирКлик“, кој шпекулира со тоа каде е Груевски во моментов. Како што пишува сајтот, Груевски не е забележан подолго време и можно е повеќе да не е на унгарска територија, велејќи дека последните фотографии и видеоснимки од него во Будимпешта се направени...

Повторно протести синоќа пред унгарската државна телевизија

Протестите против режимот на Виктор Орбан продолжија и вчера во Будимпешта, со околу 2.000 демонстранти што протестираа пред објектот на унгарската државна телевизија. Исто како и претходната ноќ, се бараше независност на јавниот телевизиски сервис и судството. Дел од демонстрантите, следени од бројни полициски сили кои кои се соочија со силно полициско обезбедување, носеа транспаренти со пораки дека јавната телевизија...

Полицијата со солзавец против демонтрантите, а пратеници избркани од унгарската телевизија

Двајцата независни пратеници во унгарскиот парламент, претпладнево од страна на обезбедувањето беа избркани од објектот на унгарската државна телевизија, каде сакаа да прочитаат петиција. Инцидентот се случи неколку часа по синоќешните големи протести против режимот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, на кои во Будимпешта полицијата фрлаше солзавец. Двајцата пратеници со опозициска ориентација беа дел од групата од десет пратеници кои ноќта...

Британски новинар го фотографираше Груевски на прошетка во Будимпешта

Даниел Нолан, дописник на британски „Гардијан“ од Будимпешта вчера на својот Твитер-профил објави фотографија од избеганиот поранешен македонски премиер Никола Груевски во Будимпешта. Груевски бил фотографиран од Нолан во центарот на Будимпешта, како чекори кон штанд за автобуски туристички тури „Хоп Он - Хоп Оф“. Фотографијата е направена пред бутикот „Ретрок“ близу метро станицата „Деак Ференц“ и паркот „Ержебет“ во...

Студенти протестираат неколку дена пред истекот на рокот за соросовиот Универзитет да си замине од Унгарија

Оваа седмица е последниот рок по кој ќе се види дали Централно-европскиот универзитет (ЦЕУ), приватниот универзитет основан во 1991 од страна на финансиерот и филантроп Џорџ Сорос, ќе остане во Унгарија, пишува „Глобал војсес“. Оваа институција, со седиште во Будимпешта од 1993, е во правна неизвесност уште од април 2017, кога унгарската влада ја усвои контроверзната измена на постоечките...

Белград без официјална реакција за „случајот Груевски“

Поголемиот дел медиуми во Србија денеска ги пренесуваат информациите од министерствата за внатрешни работи на Албанија и Црна Гора дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски избегал од Македонија преку Албанија и Црна Гора во автомобил на амбасадата на Унгарија во Тирана, и тоа два дена пред за него да биде распишана потерница. Но српската власт сè уште не се огласила...

Груевски: Во Будимпешта сум, побарав политички азил

Поранешниот премиер и екс лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по кого е распишана потерница, се наоѓа во Будимпешта и таму ќе бара политички азил. Ова самиот го соопшти на социјалната мрежа „Фејсбук“. „Во последните неколку денови примив безброј закани по мојот живот. Јас сум во Будимпешта сега, и побарав политички азил од унгарските власти. Секогаш ќе останам верен на каузата на...

За 50 милиони евра биле купени 15 амбасади и конзулати на лоши локации

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски на денешната прес-конференција обелодени дека во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, биле направени огромни злоупотреби при купување и реконструкции на објекти за амбасади, конзулати и резиденци во Виена, Прага, Будимпешта, Љубљана и Истанбул. Тоа е утврдено со  увид во документацијата за купување на објектите за дипломатско-конзуларни претставништва, како и директен увид...

Ги зајакнуваме односите со Кина за идна експанзија на економската соработка, рече Заев

Премиерот Зоран Заев на Самитот на шефови на влади за соработка на земјите од Централна и од Источна Европа со Народна Република Кина, ги претстави позициите на Македонија за подобрување на бизнис-климата во земјата и за унапредување на животниот стандард на граѓаните. - Владата на Република Македонија ќе продолжи со активностите кои имаат цел значително да ја подобрат бизнис-климата, преку...

Протести во Будимпешта – повеќе од илјада демонстранти се собраа близу руската амбасада

Повеќе од илјада луѓе се собраа вчера близу амбасадата на Русија во Будимпешта, продолжувајќи ги протестите против, како што велат, засиленото руско влијание врз Унгарија во последните неколку години и против авторитарната политика на премиерот Виктор Орбан, известуваат унгарски медиуми. Намерата на демонстрантите беше протестот да се одржи пред руската амбасада, но полицијата го забрани тоа. Писателот и филозоф Андраш Лањи,...

Попоски на конференција за предизвиците на НАТО во Будимпешта

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска ќе учествува на безбедносна конференција посветена на задачите и на предизвиците на НАТО во пресрет на самитот на Алијансата во Варшава, што ќе се одржи во Будимпешта, Република Унгарија. Во фокусот на конференцијата ќе бидат актуелните безбедносни предизвици со кои се соочува Евроатлантскиот Регион во пресрет на Самитот на НАТО во Варшава и...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...