fbpx
Таг: брзина

таг: брзина

МВР изрече 203 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (05.10.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 203 возачи. „Од нив, 16 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со...

Во сообраќајниот хаос, јавниот превоз во Скопје секоја година ја намалува брзината на движење [инфографик]

Со околу 150.000 автомобили и десетици илјади други возила што секојдневно се движат по скопските улици, јавниот превоз во главниот град од година во година станува сè побавен за патниците. Набавката на нови возила од граѓаните низ годините и непрописното паркирање на автомобили на улиците го зголемува сообраќајниот метеж, кој пак предизвикува намалување на комерцијалната брзина на движење на...

Манчевски: Градовите ќе бидат покриени со „5G“ мрежа до 2027 година

Третата меѓународна конференција од областа на телекомуникациите на тема „5G и понатаму“ (5G and Beyond), денеска официјално се отвори во Скопје. Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на отворањето на конференцијата рече дека технологијата се очекува да донесе вистинска дигитална еволуција, поттикнување на економскиот раст, иновативноста и благосостојбата. „„5G“ ќе ги промени целите индустрии. Овие сектори ќе бидат целосно...

Магла на Стража, свлечиште на патот Делчево – Македонска Каменица

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а намалена видливост поради магла има во Крива Паланка и на Страцин до 50 метри и на Стража до 30 метри, информираат од Автомото-сојузот на Макеоднија. Поради обилните врнежи, на патниот правец Делчево – Македонска Каменица има свлечиште и сообраќајот се одвива отежнато. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и низ планински превои...

Со 240 километри на час, 79-годишна жена возела „порше“

Сообраќајни полицајци во Белгија биле многу изненадени кога констатирале дека зад воланот на автомобилот „порше бокстер ГТС“, за кого во 2 часот наутро на 18 јуни измериле дека се движел со брзина од 238 километри на час, седи 79-годишна жена. Кога нивни колеги подоцна ја сопреле, таа рекла дека немала поим дека вози толку брзо, а излегла да се вози...

Слаб снег и магла на патниот правец кон Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На Попова Шапка провејува слаб снег и има намалена видливост од 30 до 40 метри поради појава на магла. Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини се...

Сообраќајот се одвива отежнато поради снежните врнежи

Сообраќајот по државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози и со остатоци од снег на коловозите, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Снег со слаб интензитет паѓа низ цела Македонија, а поради ниската температура на места е можна појава на голомразица. Забрана за движење на тешки товарни возила има на планинските превои Стража, Плетвар, Ѓавато, Пресека, како и на...

Неприлагодена брзина на возот, можна причина за несреќата во Хитрино

Неприлагодена брзина на возот при влез во железничката станица е една од можните причини за несреќата во Хитрино, во која воз излета од шините и настана експлозија на превезуваниот гас, јавува дописничката на „Мета“ од Бугарија. Причината за несреќата денеска ја соопштил Станко Станков, сопственикот на компанијата „Булмаркет“, која го превезувала гасот, а истата била потврдена и од истрагата на црната кутија...

Невреме со силен ветер и со дожд го погоди Лондон

Невреме проследено со силен ветер и со дожд го погоди Лондон, а граѓаните останале без превоз бидејќи многу возови кон претстолнината биле откажани. Невремето Ангус го погодило и јужното крајбрежје на државата, а во Дорсет патиштата биле оштетени. На каналот Ламанш дувале ветрови со брзина од 156 километри на час. Во Лондон брзината на ветрот изнесувала 64 километри на час, а...

АМСМ предупредува на внимателно возење по скопската обиколница

Авто мото сојузот на Македонија (АМСМ) препорачува внимателно возење по скопската обиколница, бидејќи има оштетени делови на патот. По поплавите на 6 август кога ова подрачје беше најпогодено од невремето, скопската обиколница е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени, каде што се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење на...

Од 11 до 12 часот во прекин магистралниот пат Кочани – Штип

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по суви коловози, јавуваат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Поради протест на месното население од 11 до 12 часот, во прекин ќе биде сообраќајот на магистралниот пат Кочани - Штип, кај селото Облешево. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на...

Возењето со 50 километри на час чека една година да се воведе

Ограничувањето на брзината на возење низ сообраќајниците во урбаните средини во земјава од досегашните 60 на 50 километри на час, кое деновиве се најде во фокусот на јавноста, е предвидено со новиот Закон за безбедност во сообраќајот на патиштата, кој во моментов е во собраниска процедура и, според очекувањата, во догледно време треба да стапи на сила. Во членот 35...

Жерновски: Во Дебар-маало ќе се вози со максимални 30 км/ч

Брзината на движење на возилата во Дебар-маало, во центарот на Скопје, ќе се ограничи на 30 километри на час, како дел од проектот на Општина Центар „Зона на мирен сообраќај“, напиша на својот фејсбук-профил, градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски. „Зачестените сообраќајни несреќи, густиот сообраќај, постоење на училишта и градинки, безбедноста на граѓаните беа причините да предложиме воведување на популарно наречената...

Раиконен сака побрза и поопасна Формула 1

Возачот во Ф1-тимот на Ферари, Кими Раиконен, смета дека натпреварувањата во Формула 1 треба да бидат „малку побрази и поопасни“, за овој спорт повторно да стане интресен и атрактивен за публиката, пренесува „Автоспорт.ком“. „Кога првпат дојдов во Ф1, овој спорт беше многу повозбудлив за сите“, рекол Раиконен во интервју со Жан Алези на „Канал плус“. Финецот смета дека нешто мора да се направи...

Авионот на „Ер Азија“ пребрзо се искачувал

Авионот на компанијата „Ер Азија“, кој се урна во Јаванско Mоре, се вивнал на поголема висина со поголема брзина од вообичаената, а потоа „запрел“, покажуваат резултатите од истрагата. - Во последните минути, авионот се качувал со преголема брзина од вообичаената - рече индонезискиот министер за сообраќај, Игнасиус Џонан, повикувајќи се на податоци добиени од радарските уреди. Џонан соопшти дека авионот се...

Ние намаливме на 50, ЕУ размислува за зони со максимални 30 километри на час

Педесет километри на час во урбани средини, како што предвидува новиот закон за сообраќај кај нас, веќе неколку години е практика во сите земји-членки на ЕУ, и во некои кои не се дел од Унијата. Европскиот парламент минатата година усвои документ со кој бара од Европската комисија да ги провери можностите оваа граница да биде спуштена за уште 20...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...