fbpx
Таг: брза интервенција

таг: брза интервенција

Шекеринска ги награди припадниците на АРМ кои учествуваа во гасењето на пожарите летово

Припадниците на Армијата кои учествуваа во справувањето со пожарите кои летово ја зафатија Северна Македонија, денеска беа наградени со парични награди и стимулативни мерки, информираат од Министерството за одбрана. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на почетокот од своето обраќање во касарната Илинден, ги повика припадниците на Армијата со едноминутно молчење да оддадат почит на жртвите во несреќата во Бугарија. „Секој граѓанин...

Холандија формира тим за брза интервенција

Холандските власти денеска соопштија дека ќе формираат тим од 300 граничари за брза интервенција, кои може да бидат распоредени каде што ќе има потреба, пред сè, во рамките на ЕУ. Во писменото соопштение до парламентот, холандската влада навела дека тимот ќе биде формиран во најкраток можен рок за да се засили контролата на границите на ЕУ, а за да се реши мигрантската криза. Тимот ќе...

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...