fbpx
Таг: бројки

таг: бројки

Во земјава има 6.037 доктори на науки и 18.897 неписмени лица

Во С. Македонија, 6.037 лица (0,4 отсто) се со докторат, 23.192 лица (1,5 отсто) немаат никакво образование, а пак, 62.129 лица (4,1 отсто) се со незавршено основно образование. Ова го покажува евиденцијата на Државниот завод за статистика, во согласност со Програмата за објавување и дисеминација на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите во државата. „Според писменоста, регистрирани се...

Вкупно 1.082 лица се лекуват низ ковид центрите во државата, има околу 340 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа, во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 619 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, a вкупно 463 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Поради зголемениот број на пациенти кои имаат потреба од хоспитализација, отворен е и ковид центратот на ТОАРИЛУЦ, на Клиниката за Трауматологија. „По извештаите на...

Нови 408 случаи на ковид-19, оздравени 280, а починати четворица пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Кочани-4, Демир Хисар-4, Пехчево-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-3, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 280 оздравени пациенти од: Скопје-148,...

Истиномер: Математички егзибиции на српските власти со бројките за ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести,што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до Грција...

Четири лица починаа, а регистрирани се нови 118 заразени со коронавирус во последните 24 часа

Сто и осумнаесет нови случаи на ковид-19 се регистрирани во изминатото деноноќие, од направени вкупно 1.363 тестирања, информира Министерството за здравство. Од новозаразените, 55 се во Скопје, 9 во Куманово, по еден пациент во Гевгелија, Дебар, Битола, Штип, Свети Николе и во Кичево, по четворица во Прилеп и во Гостивар, 20 во Тетово, по двајца во Струга, Велес и...

СЕММ реагира за шпекулациите со бројките на заразени и починати граѓани од корона вирусот

Советот за етика на медиумите во Македонија (СЕММ) реагира на тенденцијата на медиумите во последните денови да шпекулираат со број на новозаразени и починати граѓани како последица на корона вирусот. „Потсетуваме на првиот член од Кодексот на новинарите што наложува информациите да бидат точни и проверени. Имајќи предвид дека се работи за исклучително чувствителни вести, поврзани со здравјето и со...

СКМ два пати неделно ќе соопштува бројки, коментари и свои ставови за економијата

Стопанската комора на Македонија (СКМ) информира дека започнува нов начин на комуникација со медиумите и поинаков формат на обраќање кон јавноста за актуелните состојби во државава, особено во економската сфера. Тие ќе бидат кратки и ќе содржат четири важни поенти: Бројки на денот, Коментар на денот, Споредба на денот и Наш став. Се планираат по две прес конференции во...

ДЗС: Невработени се 198.569 лица од активното население

Стапката на невработеност во 2018 година изнесувала 20,7 проценти и е намалена во однос на 2017 година кога изнесувала 22,4 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Активното население во 2018 година изнесувало 957.623 лица, од кои вработени се 759. 054, а 198.569 лица се невработени. Стапката на активност во овој период е 56,9, а стапката на вработеност 45,1 проценти.

Анѓушев: Првпат растот е одраз на реалната економија, а не со вештачки проекти

Eкономијата не оди во надолна линија, бројките кажуваат дека оди токму во нагорна линија рече вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев при денешната посета на производствените капацитети на компаниите „МИК“ и „БИМ“ каде што оствари средба со бизнис секторот. - Минатата година имавме негативен раст, после тоа првиот квартал не беше најдобар. Меѓутоа вториот квартал во 2018 година, спореден со вториот...

Кочовски: Во металуршката индустрија има пад на производството и на извозот

Бројките во металуршката индустрија се поразителни така што лани, заклучно со ноември, производството на руди и на метали бележи пад од 8 проценти, а само на метали - 11 проценти во однос на 2015 година, изјави претседателот на Здружението на металургија, Митко Кочовски. - Само во ноември 2016 година, производството на основни метали е намалено за 20 проценти во однос на истиот месец...

ДПА: Малкуте буџетски средства за Aлбанците ДУИ ги претвoра во ништо!

Пратеникот Беким Фазлиу од ДПА денеска на прес-конференција во Собранието рече дека антиалбанскатa владина политика на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ, најјасно се гледа при донесувањето на буџетите и на буџетските ребаланси. Според Фазлиу, единствениот случај каде Албанците се дискриминирани повеќе отколку при донесувањето на државниот буџет, се случува кога се носи буџетскиот ребаланс. - Со ребалансот на буџетот, и оние неколку проекти предвидени...

Клиника за гинекологија: Бројките за смртност на новороденчиња се вадат од контекст

Бројките за смртноста на новороденчиња на Клиниката за гинекологија и акушерство, изнесени во јавноста, се вадат од контекст, изјавија денеска на прес-конференција лекари од Клиниката. Според раководителот на онколошкото одделение на Клиниката, д-р Драган Тантуровски, бројките што се презентираат треба да бидат направени врз основа на едногодишна или повеќегодишна статистичка обработка. - Многу е лошо кога се вадат од контекст одредени бројки....

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...