fbpx
Таг: БРИКС

таг: БРИКС

Не е точно дека Мексико сака да се приклучи на БРИКС

Тврдењето дека Мексико сака да се приклучи на БРИКС во 2024 година е невистинито и беше демантирано дека има ваква одлука од властите во Мексико, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   На Фејсбук објава прикачена е фотографија од заедничка средба на лидерите на Мексико и Кина и напишан е текст кој тврди дека Мексико сака да...

Започнаа мировни преговори за Украина во Малта, Русија не е присутна

Денес во малта започна трета рунда на мировни преговори за војната во Украина. Присутни се претставници од повеќе од 50 земји, но не и од Русија. Москва го нарече настанот „бесрамно анти-руски“, известуваат Гардијан. Претседателот на Украина Володимир Зеленски има план со десет точки за како да се сопре војната. Неговиoт план за мир ја повикува Русија да ја повлече...

„Сонцето на Македонија“ не може да се наоѓа на валутата на БРИКС, затоа што БРИКС нема валута

Станува збор за симболична банкнота, која рускиот амбасадор во Јужна Африка, Илја Рогачев, му ја подарил на шефот на дипломатската мисија на ОАЕ, Махаш Саид Алхамели. БРИКС – неформална група на држави која ја сочинуваат Федеративна Република Бразил, Руската Федерација, Република Индија, Народна Република Кина и Јужноафриканската Република, воопшто нема валута. Освен тоа, сонцето коешто се наоѓа во средиштето...

Македонија во БРИКС: Реалност или фантазија на евроскептиците? [инфографик]

Неодамнешниот самит на земјите од БРИКС, кој се одржа кон крајот на август годинава во Јужноафриканската Република повторно ги отвори вратите за радикалните проруски структури на Балканот кои трагаат по алтернативи за членството на земјите од Западен Балкан во Европската Унија. Вакви оддеци има и во Македонија. На прашањето колку Македонија во БРИКС би профитирала од некакво членство во...

Проруската партија на Вулин почна иницијатива за приклучување на Србија во БРИКС

Движењето на социјалистите (ДнС), проруска партија на чие чело до неодамна беше контроверзниот поранешен српски министер Александар Вулин, а сегашен директор на државната безбедносна агенција БИА, во парламентот на Србија поднело предлог-резолуција за приклучување на земјата на БРИКС, сојузот на Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, известува српски „Данас“. Одлуката би била донесена по широка расправа и спроведен референдум,...

Не е вистина дека земјотресот во Турција не е природен

Силен земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер ја погоди јужна Турција рано во понеделникот, предизвикувајќи големи штети и убивајќи илјадници луѓе таму и во соседна Сирија. На социјалните мрежи набргу по земјотресот се ширеа теории на заговор дека тој не бил предизвикан од природата. Таква е и објавата што е предмет на оваа рецензија, којашто освен што неточно...

БРИКС – уште едно пропагандно оружје на Кремљ во војната со Украина

Со почетокот на војната во Украина, она што можеше да се забележи како дел од пропагандата, а со тоа и со пласирањето на дезинформации од страна на Москва, беше нагласеното инсистирање фокусот на меѓународната јавност да се сврти на БРИКС. Ова за Русија стана исклучително важно откако ги почувствува сите сериозни последици и ризици од економските и политичките санкции...

Вистиномер: Фотошопирана фотографија – Бин Салман не направил безобразен гест при поздравот со Бајден

Оваа објава на социјалната мрежа Фејсбук ги манипулира корисниците преку видоизменетата фотографија и преку невистинитата содржина на самиот пост. Се работи за фотошопирана фотографија. На оригиналната фотографија може да се види дека Џо Бајден и Мохамед Бин Салман се поздравиле со стиснати тупаници. Исто така, не е точно тврдењето во постот дека Турција, Египет и Саудиска Арабија се новите...

Путин предложи заедничка енергетска платформа на Самитот на БРИКС

Рускиот претседател Владимир Путин им понуди на членките на БРИКС (организација во која членуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканска Република) заедничка платформа во областа на енергетските истражувања. - Важно е да се зголеми дијалогот за енергетиката на овие пет земји - изјави Путин на самитот на БРИКС, кој почна денеска во Сијам. Путин предложи да се основа заедничка енергетска платформа...

Путин пристигна во Индија, ќе потпишува договори со Моди

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во индиската сојузна држава Гоа на разговори со премиерот на Индија, Нарендра Моди. Состанокот на двајцата лидери се одржува во пресет на дводневниот самит на државите од БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африја) кој денеска почнува во Гоа. Путин и Моди треба денеска да потпишат договори од областите енергетика и одбрана во знак на продлабочување...

БРИКС: Спремни сме за кризата

Лидерите на пет земји во развој, Бразил, Русија, Кина, Индија и Јужна Африка, се уверени дека нивните економии се добро подготвени да се соочат со кризите. Претставниците на земјите, во соопштението, по состанокот на маргините на Самитот Г20 во Бризбен, укажаа дека стабилната и долгорочна обнова не е постигната шест години по почетокот на глобалната финансиска криза. Развојот на пазарната економија...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...