fbpx
Таг: бренд

таг: бренд

Зелен и современ Охрид бара „Охрид СОС“ од идниот градоначалник

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ до кандидатите за градоначалници се обрати со своја „Платформа за зелен и современ Охрид“. Од иницијативата велат дека проектите што досега се предлагале биле за развој на масовен туризам кој е надминат, неодржлив, со краткотрајна и ограничена добивка и е сосема несоодветен за регионот. „Охрид нема стратегија за развој на турзимот, ниту стратегија за управување со УНЕСКО-регионот. Заштитата на Охридското Езеро...

Мислав Галер ќе биде нов извршен директор на „Оне-Вип“

Мислав Галер ќе биде нов извршен директор на телекомуникацискиот оператор „Оне-Вип“. Тој обврските на новата функција ќе ги преземе од октомври 2017 година и ќе го наследи Димитар Ковачевски, кој одлучил да ја напушти компанијата. „Ковачевски ќе остане во „Оне-Вип“ до крајот на годината за да помогне во веќе почнатите проекти кои се однесуваат на зацврстување и на позиционирање на брендот на...

Заврши шестото издание на Неделата на дизајн во Скопје

Шестото издание на Неделата на дизајн во Скопје заврши, а го одбележаа добри презентации, изложби, таргетирани предавања, работилници за професионалци проследени со музичка програма. Првпат беа доделени и награди за дизајн и тоа во три категории: за најдобар студенски производ/прототип, најдобар млад бренд во подем и за најдобра презентација на компанија. На завршниот настан во „Јавна соба“ организаторите порачаа дека македонскиот дизајн со...

Позлатена „калашников-ламба“ во Скопје се продава за 48.360 денари

Столна ламба на која телото ѝ е во форма на автоматската пушка „калашников“ и тоа во златна боја, во продавница во Скопје се продава за 48.360 денари (околу 800 евра). Ламбата, наводно, ја има само во два примероци - онаа што е во излогот и што е на продажба, и другата која била во домот на сопственикот на продавницата. Како што...

Компаниите во ТИРЗ, нелојална конкуренција за текстилните фабрики

Компаниите во технолошко-индустриските зони (ТИРЗ) се нелојална конкуренција на текстилните фабрики, бидејќи квалификувани работници заминуваат да работат кај странските инвеститори кои се ослободени од плаќање давачки за нив. Ова денеска го истакна претседателот на Здружението на текстилната индустрија и конфекција при Стопанска комора на Македонија, Ангел Димитров. - Се случува обучени работници, во чија едукација сме вложувале 20 години и за кои сме...

Салата „Борис Трајковски“ и стадионот „Филип Втори“ добија нови имиња

Најголемиот македонски стадион, Националната арена „Филип Втори“, и Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе добијат нови брендирани имиња и тоа „Телеком арена“ и „Вип арена“. Договорот помеѓу Спортскиот центар „Борис Трајковски“ и „Оне Вип“ е веќе потпишан, а деновиве се очекува параф да стават и првите луѓе на скопскиот стадион и на „Телеком“. Спортскиот центар кој го носеше името на поранешниот претседател на Република Македонија, Борис...

Охридската цреша ќе стане заштитен производ

Извонредно сочната и вкусна цреша, позната како oхридска, која се произведува, главно, во реонот на селата Лескоец и Велгошти, во близина на Охрид, се најде на листата производи кои се во постапка на заштитување. Заедно со црешата, на листата се и овчиот кашкавал и сирењето од Бистра. Досега процесот на заштитување го завршија шест производи: кочански ориз, тетовски грав, македонски ајвар, овчеполски...

„Лего“ – најмоќна марка на светот

Данската компанија „Лего“ (Lego), по падот на популарноста почнувајќи од 2000 година, повторно е меѓу најмоќните марки во светот, па во 2014 година од „Ферари“ (Ferrari) ја презеде лидерската позиција на листата со најдобрите марки во светот, објави истражувачката компанија „Бренд фајнанс“ (Brand Finance), пренесе „Денар“. Авторите на студијата истакнуваат дека на популарноста на овој производител на играчки влијаел успехот од филмот...

Сите сакаат да заработат од трагедијата во Париз

Милиони луѓе во светот на социјалните медиуми објавија „Je suis Charlie“ („Јас сум Шарли“), идентификувајќи се слоганот кој во себе ја крие пораката „Слободен сум, не се плашам“. Фразата „Јас сум Шарли“ е дело на уметникот Жоашим Ронса, кој непосредно по нападот на својот твитер-профил ја објави сега славната фотографија, на која слоганот е испишан со фонтот на парискиот сатиричен магазин. Таа...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...