fbpx
Таг: брегзит

таг: брегзит

Џонсон: Ја преминавме целната линија за Брекситот

Британскиот парламент вчера го усвои ЕУ-законот односно легислативата што го овозможува излегувањето на Обединетото Кралство од Европската Унија. Премиерот Борис Џонсон претпоследниот потег од официјализирањето на раздружувањето на земјата од европското семејство го поздрави со зборовите „Ја преминавме целната линија за Брекситот“. Документот кој беше усвоен синоќа ќе стане закон откако ќе го потпише кралицата Елизабета, што се очекува да...

Излегувањето на Британија од ЕУ одложено до 31 јануари 2020 година

Земјите - членки на ЕУ денеска се согласија да го одложат Брегзитот за три месеци, односно до 31 јануари 2020 година. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на својот профил на „Твитер“ потврди дека европските лидери се согласиле да го одложат излегувањето на Велика Британија од ЕУ до крајот на јануари. Продолжувањето на рокот за успешна реализација на Брегзитот значи...

Британскиот Парламент суспендиран на пет недели

Парламентот на Велика Британија е суспендиран рано утрово за пет недели, до 14 октомври – само две недели пред закажаниот датум за Брегзит, на 31 октомври. Пратениците го отфрлија предлогот за одржување предвремени избори, за кои се залагаше премиерот Борис Џонсон. Опозицијата го обвинува премиерот дека се обидува да ги спречи парламентарците да го разгледаат неговиот план за Брегзит. Предлог-законот со кој...

Меј го преживеа гласањето недоверба во парламентот

Британската премиерка Тереза Меј синоќа доби доверба за продолжување на мандатот од пратениците  во британскиот парламент, еден ден откако нејзиниот договор за Брегзит претрпи тежок пораз. Владата на Меј доби 325 гласови, наспроти 306 кои беа против. По овој крупен чекор, Меј ќе разговара со сите парламентарни партии во обид да се изнајде решение за проблемот. Излегувањето на Велика Британија од ЕУ,...

По пропаѓањето на договорот со ЕУ за Брексит, денеска се гласа доверба на владата на Меј

Владата на британската премиерка Тереза Меј денеска се соочува со гласање доверба во Парламентот по синоќешниот пораз на нејзиниот предлог за Брексит, односно договорот со ЕУ за регулирање на меѓусебните однос по излегувањето на Велика Британија од европската заедница. Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“, го отфрли Договорот за истапувањето на Велика Британија...

Фараж се „заканува“ со нова кампања за Брексит

Доколку Британија не излезе од ЕУ до 2019 годин, ќе почнам нова кампања за напуштање на Европската Унија, изјави привремениот лидер на антиевропската и антимигрантска Партија на независноста на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж. Во своето обраќање по одлуката на лондонскиот виш суд, според која владата нема овластување да го почне двегодишниот процес за напуштање на ЕУ без согласност и...

Иванов за Брексит: Страв ни е ЕУ да не тргне по патот на Југославија

Со загриженост ја примивме пораката за тоа што денеска се случи во Велика Британија, пред сè, бидејќи сите наши стратешки определби се насочени кон Европската Унија, изјави претседателот на државата, Ѓорге Иванов, при денешната посета на Министерството за внатрешни работа. Иванов рече дека Европа сега се наоѓа во една нова ситуација за која нема никакво претходно искуство и дека Македонија...

Поскапува нафтата поради референдумот во Велика Британија

Цената на нафтата во Азија се зголеми само неколку часа пред почетокот на референдумот во Велика Британија на кој граѓаните на таа земја треба да одлучат дали државата ќе остане членка на Европската Унија. Како и финансиските пазари, така и трговците со нафта се сосредоточени на референдумот, бидејќи аналитичарите предупредуваат дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ би можело да ја турне земјата во...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...