fbpx
Таг: бранко црвенковски

таг: бранко црвенковски

Собир во МАНУ: Пендаровски гледа напредок на земјава, Црвенковски со серија критики

Нашите денешни главни предизвици се во најголем дел, структурно поинакви, меѓутоа, не се помали по тежина и по значење од оние во 1990-тите, рече претседателот Стево Пендаровски кој денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното формирање и развој: 1941-1991/1991-2021 година”. Научниот собир се одржува во организација на Македонската академија...

Бранко Црвенковски го замрзна членството во СДСМ, Мицкоски вечерва ќе протестира пред Владата

Поранешниот претседател на СДСМ Бранко Црвенковски смета дека ставовите и тезите искажани во интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС предизвикаа и ќе предизвикуваат тешки и долгорочни последици за македонскиот народ и македонската држава. Поради тоа, Црвенковски смета дека направена е огромна и непоправлива штета и најавува дека ќе го замрзне членството во СДСМ додека партијата не...

Прв круг со најмала разлика во последните пет избори (инфографик)

Фото: Борче Поповски
Првиот круг од претседателските избори што се одржа вчера ја има најмалата разлика во гласови меѓу двајцата кандидати на последните пет круга претседателски избори, односно Стево Пендаровски освои само 4.606 гласови повеќе од Гордана Сиљановска - Давкова. Поради тоа, многу се мали и шансите за успешно предвидување на исходот од вториот круг, ако се обидуваме да правиме споредба со...

Црвенковски: На референдумот ќе гласам „за“, незадоволство од власта се искажува на избори

На 30 септември јас ќе излезам на референдумското изјаснување и ќе гласам „за“, вели поранешниот претседател и премиер на Македонија и поранешен лидер на СДСМ. Црвенковски вели дека ќе гласа „за“, не затоа што мисли дека Преспанскиот договор е голема победа и успех, туку затоа што смета дека е нужност од која нема бегање. „Ќе гласам „за“, не затоа што мислам дека...

Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ и протестите на народот ја заштитија унитарна Македонија

„Зоран Заев е првиот мандатар што потпишува гаранции дека нема да ги наруши највисоките државни и национални интереси. Тоа не било побарано ниту од Бранко Црвенковски, ниту од Хари Костов, ниту од Владо Бучковски. Тоа доволно говори за сериозноста на информациите што предупредуваа на ризикот со кој се соочува Македонија“, рече Никола Тодоров на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ откако претседателот...

Костовски: Судството за време на СДС го допре дното

„СДС еднаш веќе го имаше унакажано и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии, кои ги имаа поминато нивните партиски филтри“, изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за „Радио Слободна Европа“. Според него, судството тогаш го допрело дното. „Сега Заев сака да го реализира истото сценарио само за да...

Најчевска: Црвенковски ја отвори вратата и за ДПМНЕ и за владеењето на неправото во Македонија

Професорката Мирјана Најчевска побара „да не се идеализира ниту една политичка партија или политичка гарнитура или поединец“. Активистката за човекови права и политички аналитичар со остри зборови повика да се престане да се „идеализира“ Бранко Црвенковски: „Човекот беше и е маалски мангуп (ни помалку ни повеќе), човек кој ја отвори вратата на владеењето на неправото и кој (меѓу другото) ја нанесе најголемата...

Денеска конгрес на СДСМ

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) денеска ќе го одржи 20. конгрес. Конгресот ќе се одржи во хотелот „Александар палас“ во Скопје, со почеток во 12 часот. На конгресот ќе се обрати претседателот на партијата, Зоран Заев, кој по работниот дел ќе ги соопшти и донесените заклучоци и одлуки на делегатите. На конгресот се очекува да присуствува и поранешниот претседател на партијата, Бранко...

Црвенковски: Иванов итно да го избрише моето име и презиме од срамната одлука

Поранешниот претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, му испрати писмо на претседателот Ѓорге Иванов. Во писмото, Црвенковски бара Иванов итно да ја повлече одлуката за аболирање на која се наоѓа и името на поранешниот претседател. Во писмото Црвенковски вели дека ако работите зависеле од него, со тие како претседателот Иванов ниту нешто ќе се преговарало ниту, пак, од нив нешто...

Сите аболиции во независна Македонија: Иванов ги надмина Трајковски и Црвенковски

Тројца од вкупно четворицата претседатели на државата во историјата на самостојна Македонија ја искористија аболицијата како правен инструмент за ослободување лица од кривично гонење уште пред осомничените да седнат на обвинителна клупа во судот. Единствен што не го употребил овој институт е првиот претседател на државата, покојниот Киро Глигоров. Сите негови наследници во своите мандати аболираа лица осомничени за криминал, а последниот...

Црвенковски и Ставрески се на иста линија за економската состојба

Поранешниот премиер и претседател, Бранко Црвенковски, гостувајќи во „Топ-тема“ на ТВ „Телма“, се осврна и на економската состојба во државата. Според Црвенковски, имаме неодржлив економско-финансиски систем, кој во еден момент „ќе експлодира како меур од сапуница“. - Имаме длабока економско-финансиска криза.Тоа што власта, со својата пропаганда и со лажните статистички податоци се обидува да создаде привид дека сме успешна економска земја, едноставно...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...