fbpx
Таг: брак

таг: брак

Со видео со хомосексуалци Русите се заплашуваат да гласат за уставните измени по мерка на власта

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Сервисот на ЕУ за проверка на информациите од Источната наменска група на...

Истополови парови во Израел ќе можат да посвојуваат деца

Израелското Министерство за социјални прашања веќе не се противи двојки од исти пол да посвојуваат деца, јавуваат израелските медиуми. Министерството го информиралo Врховниот суд дека не постои проблем со таквото посвојување, откако беше потпишана петиција против Министерството и Обвинителството што ја поднесе Здружението на родители хомосексуалци. Промената на ставот, наводно, дошла на барање на министерот Хаим Каца, кој барал професионално мислење, наведува...

Правобранителот констатирал дискриминација во учебникот „Општество“ за 4. одделение

Народниот правобранител позитивно се произнесе во однос на претставката што беше поднесена со помош на Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ (СЗПМЗ), која најпрво беше иницирана од 40-тина мајки кои живеат во еднородителски семејства, вонбрачни заедници и брачни заедници, поддржани дополнително и од страна на останати осум организации, информираше Коалицијата СЗПМЗ. Лицата и организациите што реагирале укажале на дискриминација...

ВМРО-ДПМНЕ: На Македонија не ѝ требаат експерименти со истополови бракови

„Бракот е заедница исклучиво помеѓу еден маж и една жена. Така било, така е и така треба да остане. На Македонија не ѝ требаат експерименти со истополови бракови или посвојување на децата без родители од страна на двојки од ист пол“, изјави денеска пред Собранието Благица Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ. Таа додаде дека без никаква дебата и без никакви аргументи, власта...

Италија ги легализираше истополовите заедници

Италијанскиот премиер Матео Ренци ја оцени како „историска“ денешната одлука на Сенатот да ја поддржи легализацијата на заедниците на истополовите двојки. Припадниците на ЛГБТ-заедницата, сепак, изразија длабоко незадоволство затоа што законските измени не подразбираат и право хомосексуалните двојки да посвојуваат деца. Изминатите месеци во повеќе италијански градови беа одржани протести на кои се бараше легализација на истополовите заедници.

Меркел: Бракот е заедница меѓу маж и жена

Германската канцеларка Ангела Меркел повика да се стави крај на дискриминацијата на испополовите партнери, но го повтори својот став дека бракот е институција што ја склучуваат маж и жена. Во интервју за ѕвездата на „Јутуб“, Флоријан Мундт или Ле Флоид, Меркел рече дека за неа лично бракот е кохабитација меѓу маж и жена. - Јас сум за регистрирано партнерство. За тоа сум...

Врховниот суд на САД ги легализираше истополовите бракови

Американскиот Врховен суд пресуди дека истополовите двојки ќе можат легално да стапат во брак во сите 50 сојузни држави на САД, со што бракот стана уставно право на сите што живеат во Америка. Со историска одлука со пет наспроти четири гласа, претседателот Ентони Кенеди со мнозинството одлучи дека бракот е уставно право за сите. Досега, хомосексуалните двојки можеа да стапат во брак во 36 од...

Референдум во Ирска за легализација на истополовите бракови

Гласачите во Република Ирска денеска на референдум ќе се изјаснат за легализирање на истополовите бракови. Повеќе од 3,2 милиони граѓани ќе имаат можност да одговорат на прашањето дали сакаат да се измени уставот со што би се овозможило склучување брак меѓу лица од ист пол. Гласачките места ќе бидат затворени во 22 часот, а броењето на гласовите ќе почне утре наутро. Референдумот...

Седницата за уставните амандмани ќе продолжи в петок

Седницата на која пратениците ќе расправаат за уставните амандмани ќе продолжи в петок. Откако ја завршија расправата за амандманот 37 од Уставот, со кој се дефинираат максимумите до кои може да се движат буџетскиот дефицит и јавниот долг, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, ја прекина седницата. Пратениците расправаа за амандманот со кој се одредува дефицитот на буџетот на Македонија, односно...

„Амнести интернешнел“: Уставното дефинирање на бракот ја зацврстува дискриминацијата во Македонија

Уставниот амандман со кој се забрануваат истополовите бракови ќе ја зацврсти дискриминацијата во Македонија, оцени денеска меѓународната организација за човекови права „Амнести интернешнел“. Во соопштението се наведува дека Владата со предложениот уставен амандман, кој го дефинира бракот како заедница меѓу маж и жена и ги „афирмира, промовира и заштитува“ традиционалните вредности, всушност, ги забранува истополовите бракови и ги дискриминира исполовите двојки. -...

Пратениците денеска ќе ги носат уставните измени

Предлог-­амандман за дефинирање на бракот како заедница само меѓу еден маж и една жена, основање меѓународни финансиски зони чие работење и организација ќе се доуредува со закон и уште неколку амандмани за уставни измени ќе се најдат денеска пред пратениците во Собранието. За да се усвојат амандманите, за нив треба да гласаат 82 пратеника. Два од амандманите се однесуваат на одлучување...

Уставните измени добија зелено светло од Комисијата

Комисијата за уставни прашања денеска даде зелено светло за уставните измени. Членовите на комисијата гласаа за дефинирање на бракот само како заедница меѓу еден маж и една жена, основање на меѓународни финансиски зони, Народната банка да се преименува во Централна банка на РМ, во фискалната политика дефицитот е проектиран најмногу на 3 проценти, а јавниот долг на 60 проценти од БДП при носењето...

Ја киднапирал сопствената ќерка

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Ѓ.И. (27) од Струмица, за кривично дело одземање малолетник. Имено, како што информираше полицијата, на 25 ноември годинава, во 08.30 часот, во градинката „Детска радост“ , пријавениот, со употреба на физичка сила, од поранешната сопруга насилно ја одзел нивната двегодишна ќерка, по што ја ставил во неговото патничко возило „бе-ем-ве“ и заминал во непознат правец. Пријавениот, по...

Зголемен бројот на склучени бракови и на раѓања

За еден процент е зголемен бројот на живородени деца во третиот квартал од годинава, во споредба со истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. То број сега изнесува 6.377 живородени деца. Во третото тримесечје од годинава имало 4.555 умрени лица, што споредено со истиот квартал од минатата година, претставува намалување за 0,7 проценти, а од вкупниот број умрени, 71 се...

Кака се разведува?!

Фудбалерот Рикардо Кака и неговата сопруга Каролина Селико се пред развод, тврдат бразилските медиуми. Тие се во брак девет години. Како што пишуваат медиумите, Каролина решила да покрене тужба за развод на бракот поради наводно неверство на бразилската фудбалска ѕвезда. Неофицијално се тврди дека девојката со која Кака ја изнверил сопругата е носителката на титулата „мис на Бразил 2013“, Жакелин де Оливеира. Кака,...

Видео од филмска сцена злоупотребено да се прикаже револт на работници кои не зеле плата

Не е точно дека видеото прикажува револтирани работници кои одлучиле да го демолираат автомобилот на својот газда бидејќи не им дал плата. Видеото е дел од сцена на филмот...