fbpx
Таг: БПЦ

таг: БПЦ

БПЦ ќе бара начин успешно да се реши прашањето на МПЦ, порача патријархот Неофит

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе расправа за барањето на Македонската православна црква, соопшти бургаскиот патријарх Неофит, додавајќи дека БПЦ за автокефалноста на МПЦ ќе разговара и со другите помесни православни цркви. Патријархот Неофит го запознал бугарскиот претседател Румен Радев со писмото на МПЦ, во кое се бара евхаристичкото единство на БПЦ со МПЦ. Патријархот и претседателот констатирале дека...

Заев и Борисов не сакаат да се мешаат – ги охрабруваат црквите да најдат решение

Македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска изјавија дека го почитуваат секуларниот карактер на двете држави и не сакаат да се мешаат во работата и во соработката на двете цркви, но оти можат да ги охрабрат да најдат решение во духот на добрососедството и на пријателството. - Јас се надевам дека ќе дојде до меѓусебно признавање, бидејќи...

Агатангел: Синодот не беше едногласен за писмото до БПЦ, јас се спротивставив

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, денеска преку соопштение изрази несогласување со писмото на Синодот на МПЦ-ОА упатено до Синодот на Бугарската православна црква, со кое се бара БПЦ да се прогласи за мајка црква на МПЦ. Тој вели дека се спротивставил во Синодот на таквиот потег, односно дека тезата за мајка црква „има цел да го...

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...