fbpx
Таг: Ботаничка градина

таг: Ботаничка градина

Ученици од различни школи преку наставата во природа осознаваат растенија и инсекти [галерија]

Да се истражува во природа, да се собираат растенија, инсекти, почва и други материјали, кои потоа се анализираат и се изведуваат заклучоци е начинот на учење што го овозможува Мрежата на искуствено учење, која ја организира Македонското еколошко друштво (МЕД) заедно со неколку институции. Основци и средношколци можат да излезат од училница и да ја доживеат природата, да научат...

Започна втората фаза на уредување на новата Ботаничка градина во Скопје

Втората фаза на уредување на новата Ботаничка градина во Скопје, односно поставувањето на хидрантска мрежа и систем за наводнување пред целосно зазеленување на просторот започна денес.  Градоначалничката Данела Арсовска изврши увид на просторот во рамки на Зоолошката градина, а кој се простира на 12.600 квадратни метри, каде ќе бидат засадени повеќе од 4.600 уникатни дрвја и садници и ќе се постави...

Ароматични билки и растенија се садат и растат меѓу скопскиот асфалт, во урбаната градина на ПМФ

Лековити, ароматични, зачински билки и градинарски растенија растат среде Скопје. Тие се дел од урбаната градина која годинава беше направена во Ботаничката градина на Природно-математичкиот факултет (ПМФ). Целта и примарната улога на градината и одгледувањето на растенија е едукацијата, особено на учениците од основните училишта. Тие тука можат да видат како изгледаат и како се негуваат растенијата на кои...

„Шорткат“: Автохтони и исклучително ретки растенија во Ботаничката градина на ПМФ

Околу 150 исклучително ретки растенија што ги има во нашата земја се наоѓаат и во Ботаничката градина на Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје. Екипата на „Шорткат“ ја посети градината и во 31-вото издание прикажува интересни податоци и факти за автохтониот растителен свет што го затекнавме таму. Во најновата епизода на вестите за млади ја пренесуваме и веста дека со стартот...

„Шорткат“: Родителите и професорите да ги намалат очекувањата од учениците пред крајот на првото полугодие

И овој четврток носиме нови важни теми и интересни случувања кои ја одбележаа изминатава недела. Во најновото издание на емисијата за млади „Шорткат“ централна тема ни е враќањето во училница по онлајн наставата, момент којшто исфрли на површина неколку проблеми. Учениците се соочуваат со депресија и анксиозност, вели психологот Ана Поп-Ризова. Погледнете го разговорот со Поп-Ризова и нејзините препораки до...

Ботаничката градина чува над 150 автохтони растенија, некои се толку ретки што ги има само на едно место

Емова мајчина душичка, скопска мајчина душичка, кошанинова љубичица, галичички каранфил, галичички различник, цвијиќиева качунка, галичичка чувар-куќа, росичка, српска рамонда..... Ова се само дел од ретките и автохтони растенија кои можат да се видат во Ботаничката градина на Природно- математичкиот факултет во Скопје. Многу од нив ги има само на едно место во државата, а некои, покрај тоа што се...

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите...