fbpx
Таг: Босна и Херцеговина

таг: Босна и Херцеговина

Додик со закани по поднесеното обвинение: Ќе извршам хомогенизација на Република Српска

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик по поднесеното обвинение од страна на босанското обвинителство се закани дека ќе изврши максимална хомогенизација на српскиот народ и на Република Српска. Тој се закани дека ќе ги повика луѓето да се соберат околу институциите на Република Српска, пренесува klix.ba. Додик во реакцијата по обвинението вели дека сите притисоци имаат за цел да се...

Подигнато обвинение против Милорад Додик за неизвршување одлука на босанските власти

Обвинителството на Босна и Херцеговина подигна обвинение против претседателот на Република Српска, Милорад Додик и в.д. директорот на Службениот весник на Република Српска, Милош Лукиќ, објави сараевскиот весник Ослобоџење. Двајцата се товарат за казненото дело неизвршување на одлука од високиот претставник на БиХ. Додик потпиша указ за прогласување на Законот за необјавување, односно неизвршување на одлука на високиот меѓународен претставник...

Трагедија во Босна: Убил тројца, на крајот се самоубил пред полицијата

35-годишен маж од босанскиот град Градачац ја убил својата сопруга, а убиството го пренесувал во живо на Инстаграм. При бегството од полицијата убил уште две лица, за на крајот да се самоубие пред полицијата. Трагедијата која го потресе регионот се случила во Градачац, на североистокот од Босна и Херцеговина. Од босанското обвинителство за сараевскиот весник Ослобоџење потврдија дека Нермин Сулејмановиќ...

Ученик пукал во вработен во основно училиште во Лукавац, БиХ

Едно лице е тешко повредено во престрелка што утрово се случила во основно училиште во градот Лукавац во Босна и Херцеговина. Како што јавува порталот „Oslobodjenje.ba“, вработен во училиштето „Лукавац Град“ бил застрелан од незадоволен ученик, кој поради лошо однесување претходно бил префрлен во друго основно училиште. Повредениот бил хоспитализиран во Универзитетскиот медицински центар Тузла поради прострелна рана во предела на...

Меѓународниот механизам за кривични трибунали ја потврди пресудата за Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ

Апелациската комора на Меѓународниот резидуален механизам за кривичните трибунали (IRMCT) донесе пресуда во случајот против двајца поранешни раководители на Службата за државна безбедност (СДБ) при МВР на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ, со што ја потврди првичната првостепената пресуда и им ја зголеми казната на 15 години затвор. Тие се осудени дека како дел од поголема криминална група...

Кинески капитал во регионот: Србија светски рекордер, Македонија во „златна средина“ [инфографик]

Во последните две години, Србија постанала светски рекордер според приливот на кинески капитал и кредитното задолжување од Кина. Алармантните податоци кај северниот сосед не се идентични со состојбата во Северна Македонија, која во изминативе три години немала забележителна инвестиција од Кина или кредит којшто бил подигнат од надлежните власти. Албанија и Косово се на самото дно според приливот на...

Здрави шуми за здрави луѓе: Акција на локалните заедници во регионот

На Меѓународниот ден на шумите – 21 април, Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) со јавноста ја сподели репортажата „Здрави шуми за здрави луѓе“ која раскажува за неколку граѓански иницијативи кои успешно спроведуваат активности за заштита на шумите и урбаното зеленило. Сторијата која нè води на планината Романија во БиХ, парк шумата Горица во Црна Гора, падините на Шара...

Aфлатоксин во недозволено количество пронајден во млекото „Милкано“

Од македонскиот пазар ќе се повлечат 20 тони небезбедно трајно млеко, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Врз основа на добиен позитивен резултат за присуство на афлатоксин М1 над максимално дозволени концентрации во млеко од брендот „Милкано“, увезено од Босна и Херцеговина, од продажба се повлекуваат 20 тони од трајното млеко со 3,2 отсто масленост, со сериски број/лот- LOT...

Во Бугарија и БиХ денеска се одржуваат избори

Значајни избори денеска се одржуваат во Бугарија и Босна и Херцеговина, коишто ќе определат кој ќе раководи со овие две балкански земји. Бугарските граѓани гласаат на предвремени парламентарни избори, од кои се очекува во новиот бугарски парламент да влезат осум политички партии. Најмногу гласови се очекува да освои партијата ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов, но прогнозите на аналитичарите...

Ердоган ja започна во посета на Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска ја започna тридневната балканска турнеја за зајакнување на регионалните врски во рамките на која ќе ги посети Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска, јави турската агенција Анадолу. Во првиот дел од посетата, Ердоган беше официјално пречекан во Сараево. Тој ќе оствари директни и меѓуделегации состаноци со тричлениот Претседателски совет на Босна и Херцеговина. Меѓу...

Парламентот на Австрија усвои резолуција за геноцидот во Сребреница

Парламентот на Австрија едногласно усвои резолуција за геноцидот во Сребреница, оддавајќи им почит на Босанците убиени на 11 јули 1995 година. Со Резолуцијата се бара од австриските власти да продолжат активно да ја поддржуваат комеморацијата на геноцидот во Сребреница заедно со другите членки на Европската унија. Усвојувањето на документот доаѓа по официјалната посета на австриската министерка за правда Алма Задиќ на...

Европскиот парламент со нова проценка за политичката ситуација во Босна и Херцеговина, Косово и Србија

Европскиот парламент денеска ја презентираше својата проценка за политичката ситуација во три земји-пристапнички: Босна и Херцеговина, Косово и Србија. Босна и Херцеговина: Ставање крај на политичкиот ќорсокак и унапредување на реформите Европратениците ја потврдија својата поддршка за евроатлантската ориентација на Босна и Херцеговина. Сепак, тие силно ги осудуваат сите реторики на омраза и попречувачки дејствија, вклучително и повлекување и опструкција на...

Девојка загина во силниот земјотрес во БиХ, утрово тресеше и во Хрватска

Девојка родена 1994 година загина во Босна и Херцеговина во општината Столац, откако голема карпа се срушила врз семејната куќа, каде што живеела со родителите, како последица на земјотресот со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала, кој се почувствува не само во БиХ, туку и во Црна Гора, Хрватска, Србија, а и во Северна Македонија. Нејзината сестра и родителите...

Nisam Tražila: Четири жени се борат против родовото насилство во Босна и Херцеговина

Иницијативата „Нисам тражила“ започна кога четири студентки по уметност од Босна и Херцеговина (БиХ) — Матеја Маврак, Асја Крсмановиќ, Ана Тиквиќ и Надина Мичиќ — реагираа на откритијата за случаи на силување во соседна Србија. Претходно, српската актерка Милена Радуловиќ и уште неколку жени го пријавија сопственикот на белградската школа за глума, Мирослав Мика Алексиќ, за силување и сексуално...

Филмот за геноцидот во Сребреница „Quo vadis, Aida?“ прогласен за европски филм на годината

Филмот на босанската режисерка Јасмила Жбаниќ „Quo vadis, Aida?“ ја доби наградата за филм на годината на доделувањето на Европските филмски награди, манифестација која често се опишува како еквивалент на американските „Оскари“. Жбаниќ ја освои и наградата за најдобра режисерка, додека носителката на главната улога во филмот, српската глумица Јасна Ѓуричиќ, е прогласена за европска актерка на годината за 2021...

Балканските патишта кон ЕУ: Босна и Херцеговина – Доволно за мир, но не и за функционалност

Политиката на ЕУ кон целиот регион се обликуваше по завршувањето на граѓанската војана во Босна и Херцеговина и се обликуваше новиот регион Западен Балкан и новиот регионален пристап. Дипломатското решение обликувано во Дејтонскиот мир – ја рекреираше Босна и Херцеговина како сложена држава која не е дефинирана ни како конфедерација ни како федерација, но се состои од два ентитети,...

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ за влез во земјата мора да приложат негативен ПЦР тест

Владата на вчерашната седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести да се воведе ПЦР тест за влез на државјани на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина во државата. Одлуката стапува на сила од денеска и ќе трае сè до донесување на нова одлука на владата. „Владата на 75. седница донесе дополнување на Одлуката за мерки за...

Комисијата за заразни болести дала предлог до Владата да се воведе ПЦР тест за граѓаните од Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил информираше дека Комисијата за заразни болести утрово одржала состанок на кој донела одлука да достави предлог до Владата, од утре при влез во нашата земја за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да биде задолжително да достават ПСР тест не постар од 72 часа. „Препораката на Комисијата...

Дарко Омерагиќ, новинар од Сараево: Пандемијата го промени животот на сите, посебно на новинарите

 „Навистина не знам зошто некои медиуми отпуштаа новинари, посебно ми е нејасно зошто беа отпуштани добри новинари. Една од причините која ја слушнав беше намалениот приход од маркетингот, но сепак тоа не би требало да биде причина, ако се земе предвид фактот дека медиумите одамна се присутни и со дигитални платформи, кои од своја страна, им овозможуваат приходи од...

Над 7.000 заболени од Ковид-19 на Балканот, најголем број во Србија и во Грција (видео)

Додека бројот на регистрирани случаи на заболени од корона вирусот на светско ниво достигна над еден милион, во земјите од Балканскиот полуостров до 3 април се регистрирани вкупно 7.200 заболени. Најголем дел од нив се во Грција - 1.613 и Србија - 1.476, а најмал број се до сега откриени во Црна Гора - 197 и Косово - 126. Северна...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...