fbpx
Таг: Борче Стаменов

таг: Борче Стаменов

Доделена наградата „Мето Јовановски“ на Платформата „Лице в лице“ и на Борче Стаменов [ГАЛЕРИЈА]

На Платформата за одржлив развој „Лице в лице“ и Борче Стаменов од иницијативата „Донирај компјутер“ денеска им беше доделена годинашната државна награда „Мето Јовановски“. На церемонијата во Собранието, Александра Цветановска, претседателот на Одборот за доделување на државната награда „Мето Јовановски”, порача дкеа на одборот не му било тешко да ја додели наградата едногласно. „Платформата „Лице в лице“ постои од 2012 година...

Платформата „Лице в лице“ и Борче Стаменов се добитници на државната награда „Мето Јовановски”

Платформата за одржлив развој „Лице в лице“ и Борче Стаменов од иницијативата „Донирај компјутер“ се годинашни добитници на државната награда „Мето Јовановски“, соопшти Министерството за култура. Наградата е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на промоцијата, заштитата и унапредувањето на човековите права. Претседател на Одборот за доделување на државната награда „Мето Јовановски” е Александра Цветановска. Наградата на добитниците ќе им биде...

Фатени крадците на лаптопи од „Донирај компјутер“

Фатени се крадци на компјутери и компјутерска опрема во Кавадарци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР) претпладнево. Иако информациите што се соопштени се сувопарни, некои детали веднаш посочуваат кон кражбата од просториите на „Донирај компјутер“, организацијата што работи на оспособување и подарување користена компјутерска опрема на луѓето во незавидна позиција. „Мета“ пишуваше за кражбата. https://meta.mk/ukradeni-laptopi-od-doniraj-kompjuter-se-spremale-kako-pomosh-za-nadareni-studenti/ Тоа го потврди и првиот човек на...

Украдени лаптопи од „Донирај компјутер“, се спремале како помош за надарени студенти

Канцелариите на иницијативата „Донирај компјутер“ во Кавадарци биле ограбени ноќта помеѓу неделата и понеделникот, а штетата се проценува дека е околу 2.500 евра. Крадецот однел повеќе лаптопи и компјутерска опрема, дури и компјутерот во кој се водела евиденцијата и се собирале донациите на иницијативата. „Се деси и тоа. Сабајле у 3.59 некој ги обил канцелариите на Донирај Компјутер во Кавадарци....

Целта на хуманитарната мисија на Борче Стаменов е секој човек во земјава да добие компјутер

Секој човек во Македонија да има компјутер, е благородната цел кон која се стреми Борче Стаменов од Кавадарци, кој меѓу граѓаните е многу попознат преку иницијативата „Донирај компјутер“. Веќе шест години овој млад човек неуморно работи на поправка на користени електронски уреди и ги подарува на оние на кои им се многу потребни, а не можат да си ги...

На таблата на полициското одделение во Шуто Оризари има македонски јазик

Македонскиот јазик стои на таблата пред полициското одделение во Шуто Оризари. Тоа може да се види од фотографиите и видеото од отворањето на полициското одделение во Општина Шуто Оризари....