fbpx
Таг: борба

таг: борба

Антикорупциски реформи: Напредок е забележан единствено кај ДКСK и во работата на граѓанските организации

Работењето на новиот состав на Антикорупциската комисија, посветеноста на неколку организации од граѓанскиот сектор и перспективите од новиот Закон за јавно обвинителство, се единствените светли точки во реформските постигнувања на Северна Македонија во полето на антикорупцијата и борбата со оганизираниот криминал во текот на 2019 и почетокот на 2020 година. Ова е главниот наод на истражувањето што во рамките на...

Одложено плаќање на даноците и субвенции се дел од економските мерки на државите поради корона вирусот

Институтот за економски истражувања и политики „Фајненс тинк“ ги претстави дел од фискалните мерки на голем број на држави, за справување со економските последици предизвикани од состојбата со корона вирусот. Најголем дел од мерките се однесуваат на одложено плаќање на даноците и субвенции за скратеното работно време. Одложено плаќање на данокот на додадена вредност (ДДВ) има во Данска на 30...

Борјан Ефтимов e нов студентски лидер на УКИМ

Студентите го избраа Борјан Ефтимов за претседател на Универзитетското-студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, а негов противкандидат беше Александар Ѓорѓиевски. Tој е дел од Факултетското студентско собрание на Правниот факултет и Студентската организација на истиот факултет. Ефтимов во неговиот говор пред студентите истакна дека ќе се залага да се реализираат што повеќе активности. – Ќе го контактирам...

Владата со акциски план ќе се бори против дезинформациите и лажните вести

Дезинформациите се еден од главните предизвици на демократијата во 2019 година и се алатка која се користи за манипулација на граѓаните, мешање во изборни процеси и намалување на довербата на граѓаните во институциите и медиумите, рече денеска премиерот Зоран Заев претставувајќи го Предлог-планот одлучна акција против ширење дезинформации и против напади врз демократијата. „Република Северна Македонија во изминативе две години...

За Делчев треба да зборуваат тој и историјата, а не Ангел Џамбаски

Спорот за тоа што бил Гоце Делчев по национално убедување што произлезе од работата на заедничката македонско-бугарска комисија за историските прашања и за учебниците, во изминатиов месец ја возбуди речиси целата јавност и во Бугарија и во Македонија. Притоа се слушнаа најразлични изјави, па и закани од врвот на бугарската државна власт. Работите дополнително ги подгреа Ангел Џамбаски, потпретседател на...

ССК: Неформалната економија најголем проблем во сите сектори

Сузбивање на неформалната економија во Македонија која изнесува над 30 проценти е главниот предизвик за обезбедување поволен деловен амбиент за малите и средни претпријатија кои се стожер на македонската економија и сочинуваат 99,7 проценти од сите компании со учество од 70 отсто во домашниот бруто-производ (БДП). Ова беше една од темите на која претседателката на  на Сојузот на стопански комори,...

И Халили утре ќе поднесе оставка, не можел да го трпи притисокот врз Антикорупциска

Членот на Државната комисија за спречување на корупција, Сејди Халили за порталот „Порталб“ изјави дека утре ќе поднесе оставка, бидејќи не може да го трпи притисокот од јавноста. Тој вели дека сака да отвори пат за реализација на новите политики во борбата против корупцијата. „До вечер сум член на Комисијата, утре планирам да поднесам оставка. Не можам повеќе да го трпам овој...

Мора да се најдат начини за борба против корупцијата, нема еден ефикасен модел

Ефикасно утврдување и проценка на ризикот од корупција во јавните институции е главна тема на дводневниот регионален форум што почна денеска во главниот град на Словенија, Љубљана. Собирот е во организација на Регионалниот совет за соработка (РСС), Регионалната антикорупциска иницијатива (РАИ), а со помош на Комисијата за спречување на корупцијата на Словенија. На собирот учествуваат претставници на министерствата за правда...

Груевски: Пред нас е борба за современа и просперитетна Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, испрати честитка до граѓаните по повод државниот празник Илинден, иако делегација на ВМРО-ДПМНЕ вчера на Мечкин камен во Крушево положи цвеќе и се поклони пред споменикот на илинденците, несакајќи тоа да го стори денеска, при официјалната прослава. „Пред нас е нова борба, борба за современа, просперитетна и економски напредна Македонија, рамо до рамо со другите европски...

По еден месец штрајк, новинарите во МПМ се враќаат на работа

Со префрлањето на платата за јануари, штрајкувачкиот одбор на „Дневник“, „Утрински весник“ и на „Вест“ донел одлука за прекин на штрајкот, информираат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). - ССНМ со жалење констатира дека и покрај префрлањето на платата, ситуацијата на вработените во МПМ и понатаму е критична и очекува од управата да извлече поуки од речиси четиринеделениот...

„Анима мунди“ го прашува Мухиќ дали бил коорганизатор на борби со кучиња

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, инспирирано од колумната на кандидадот за пратеник предложен од СДСМ, Ферид Мухиќ, со наслов „Борба“, јавно го прашува кој е неговиот став во врска со борбите со кучиња и дали бил поддржувач, учесник, коорганизатор на борби со кучиња. „Како граѓански кандидат за пратеник на претстојните парламентарни избори, очекуваме јавно да кажете дали во...

Австралија бара поголема соработка со земјите од Југоисточна Азија против заканите од ИД

Австралија ќе им понуди поголема помош на земјите од Југоисточна Азија за спречување на можни терористички напади во тој регион, јавуваат светските медиуми. Безбедносните прашања ќе бидат тема на дискусија меѓу австралискиот премиер Малком Трнбул и другите лидери на Азискиот самит, кој се одржува во Лаос. Трнбул веќе навести дека неговата намера е да ја прошири соработката на Австралија со...

Хелсиншки комитет спроведе кампања против говор на омраза

Хелсиншкиот комитет за човекови права спроведе билборд-кампања против говор на омраза, наменета пред се за граѓаните за да го препознаат тој говор. - Говорот на омраза сè почесто го исполнува јавниот простор во Македонија. Граѓаните се соочуваат со говор на омраза во медиумите, интернет просторот и секојдневниот живот. Дотолку пострашно, честопати ширењето на говор на омраза резултира со насилство и...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ изразија сочувство за нападот во Ница

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ денеска изразија сочувство до францускиот претседател Франсоа Оланд, премиерот Мануел Валс и до граѓаните на Република Франција за вчерашниот напад во Ница, во која животот го загубија повеќе од 80, а повредени се неколку десетици лица. Во одделни соопштенија двете партии го осудија грозоморниот терористички напад и порачаа дека е неопходно уште поцврсто и уште поорганизирано обединување и дејствување против насилството,...

Столтенберг: Обуката на локални војници е многу поефикасна отколку употреба на сопствените воени сили

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на вториот ден од Самитот изјави дека донесена е одлука НАТО да ги засили и своите партнери и дека треба да  помогне во градење капацитет на локално ниво. Како што изјави Столтенберг, на долг рок обуката на локални војници е многу поефикасна отколку употреба на сопствените воени сили во борбените операции и дека тоа...

Ердоган: Турција ќе се бори против тероризмот до крај

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го осуди нападот на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул, оценувајќи дека целта била „Турција да се поткопа, посегнувајќи по невините“. „Јасно е дека целта на овој напад не беше постигнување на некаков резултат, туку создавање пропаганда против нашата земја, користејќи ја крвта и болката на невините луѓе,“ наведе Ердоган во соопштението. Тој порача дека очекува светот да заземе...

Ангелов ја потпиша платформата за демократска Македонија

Лидерите на СДСМ и на Достоинство, Зоран Заев и Стојанче Ангелов, денеска ја потпишаа платформата за демократска Македонија. Лидерот на опозицискиот СДСМ рече дека зголемувањето на бројот на партии што сакаат да ја потпишат платформата покажува дека сите се обединуваат за иднината на Македонија и на граѓаните. - Денеска потпишавме со една десна партија. Тоа е партијата Достоинство на Стојанче Ангелов,...

Вучиќ: Ќе учествуваме во борбата против тероризмот и ќе ги заштитиме граѓаните

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека тоа што денеска се случи во Брисел е катастрофа и дека е згрозен од тие случувања, но верува дека Европа и светот ќе најдат најдобар одговор за терористичките напади. Вучиќ вели дека по ваквите напади очекува мир и присебност. - Никој од нас не смее да го направи тоа што терористите најмногу би го сакале,...

Обама бара од Конгресот 1,9 милијарди долари за борба против вирусот зика

Американскиот претседател Барак Обама официјално побара од Конгресот да се издвојат 1,9 милијарди долари за борба против вирусот зика во Латинска Америка и во САД. Обама од Конгресот побара и флексибилност за дел од средствата што останале од борбата против еболата, од 2015 година, да се пренасочат во борбата против вирусот зика. Високи претставници на републиканците во претставничкиот дом во Конгресот...

Турција: Ирак пречи во единството во борбата против ИД

Претставникот на Турција во Обединетите нации го обвини Ирак дека со своите акции го минира меѓународното единство во борбата против Исламска држава. На вонредната седница на Советот за безбедност на ОН, претставникот на Турција, Халит Чавик, изјави дека Багдад со своите акции го минира меѓународното единство во борбата против ИД. Тој го коментираше обраќањето на шефот на дипломатијата на Ирак, Ибрахим...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...