fbpx
Таг: борба со дезинформации

таг: борба со дезинформации

Новинарите за борбата против дезинформации: И институциите и медиумите се одговорни

Дезинформациите се сериозен проблем прават голема штета. Тие придонесуваат за раздор во општеството. Потребно е институциите да се потранспарентни, а нивото на уредничка одговорност во медиумите да е повисоко. Ова е заклучокот по денешниот вебинар на тема „Проверка на факти и разоткривање на дезинформации - новинарски искуства“, на кој говореа новинарите Гоце Трпковски од „Призма“, Антонија Поповска од новинската агенција...

Клевета е дека вработени во Метаморфозис бришат содржини од Фејсбук

На ден 12.11.2020 година на веб-сајтот www.lider.com.mk е објавен текст со наслов „(ФОТО) Ова се луѓето кои бришат содржини од Facebook во Македонија!“ во кој се наведени повеќе невистинити тврдења кои можат да се окарактеризираат како клевети. Меѓу другото во спорниот текст е објавен колаж од фотографии од дел од вработените во Фондацијата „Метаморфозис“, а во насловот пишува дека тоа...

Високото образование ја презема борбата против дезинформациите во Косово

Во ситуација кога новинарите се едни од работниците кои се наоѓаат на фронтот во борбата со пандемијата на вирусот COVID-19, ширењето лажни вести во ова време на криза се смета како еден од најголемите проблеми за јавната благосостојба. На почетокот од месец март, кога повеќето земји на Балканот веќе имаа случаи на заразени со корона вирус, такви случаи немаше пријавени...

Јавноста „бомбардирана“ од лажни вести, најмногу ги има на Интернет

Актуелната состојба со ширењето лажни вести во земјава е сериозна, што треба да влијае на преземање мерки за справување со ваквиот проблем. Воведувањето на  медиумската писменост во образовниот процес во земјава е една од мерките што треба да се преземат, беше споменато на денешната јавна дискусија на тема „Вклучувањето на медиумската писменост во образованието“. Министерот задолжен за комуникации, отчетност и...

Спасов: Да се инвестира во развој на организациите кои вршат проверка на факти, како Фондацијата „Метаморфозис“

Потребно е да се инвестира во развој на организациите како Фондацијата „Метаморфозис“ кои во своите медиумски проекти ќе вршат проверка на факти и ќе ги соочуваат новинарските организации и новинарите со потребата од почитување на новинарските кодекси и новинарската етика и ќе ја подигаат медиумската култура на граѓаните за препознавање на кампањите за дезинформација, вели професорот Ѓорѓи Спасов во...

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...