fbpx
Таг: бомбаши самоубијци

таг: бомбаши самоубијци

Во серија напади на цркви во Шри Ланка најмалку 207 загинати

Во серија бомбашки напади на три цркви и четири хотели во Шри Ланка, на прв ден Великден според Грегоријанскиот календар, загинаа најмалку 2017 лица, а над 450 се повредени. Најмалку 27 од загинатите се странци. Засега никој не презема одговорност за нападите во земјата каде до 2009 се водеа борби со сепаратистичките герилци Тамилски тигри. Локалните христијани велат дека последниве години се...

Најмалку 38 жртви во самоубиствен бомбашки напад во Багдад

Најмалку 38 луѓе се убиени и уште 105 се повредени во двојниот бомбашки напад во средиштето на Багдад, втор во последните три дена. Двата напади уследија по неколкуте седмици релативен мирна состојба во главниот град на Ирак. - Двајца самоубијци активираа експлозив кој го носеле на плоштадот Ал-Тајаран во центарот на Багдад - изјави генералот Сад Ман, портпарол на оперативната...

Еден од напаѓачите во Истанбул бил азилант во Австрија

Чеченецот Ахмед Чатаев, кој е еден од бомбашите самоубијци што усмртија 42 и повредија 239 лица на истанбулскиот аеродром „Ататурк“, од 2003 година како политички азилант живее во Австрија, објави виенскиот весник „Пресе“. Весникот наведува дека Чатаев во 2012 година заминал за Сирија, каде се бори на страна на џихадистите. Портпаролот на австриското министерство за внатрешни работи соопшти дека турските власти веќе...

Нападот на „Ататурк“ го извршиле лица по потекло од Русија, Узбекистан и од Киргистан

Бомбашите самоубијци што завчера при нападот во истанбулскиот аеродром „Ататурк“ усмртија 42 и повредија 239 лица, потекнуваат од Русија, Узбекистан и од Киргистан, јавуваат британските медиуми, повикувајќи се на неименуван турски претставник. Полицијата претходно соопшти дека во полициски рации на 16 локации во Истанбул и во Измир, уапсила 13 лица поврзани со нападот, од кои тројца биле странски државјани. Уапсените се...

Тројца бомбаши самоубијци се разнеле на „Ататурк“

Најмалку 28 лица загинаа, а 60 се повредени откако тројца бомбаши самоубијци се разнесоа на најголемиот истанбулски аеродром „Ататурк“. Васип Шахин, гувернерот на Истанбул, за телевизискиот канал НТВ изјави дека 28 лица загинале и оти властите веруваат дека нападот го извршиле тројца бомбаши, бидејќи на аеродромот одекнале три одделни експлозии. Друг турски претставник, за британскиот весник „Гардијан“ соопшти дека осомничените се...

Идентификувани бомбашите самоубијци од аеродромот во Брисел

Двајцата бомбаши самоубијци што го извршија нападот на бриселскиот аеродром се идентификувани како браќата Ел Баркау, кои од претходно ѝ се познати на полицијата, јави белгиската телевизијата „Ар-те-бе-еф“. Белгиските власти и понатаму трагаат по третиот осомничен за вчерашните напади во Брисел, кој според белгиското федерално обвинителство, сè уште е во бегство. Станува збор за 25-годишниот Најим Лачарау, а неговата ДНК е...

15 лица загинаа во самоубиствени напади во шиитска џамија

Во два самоубиствени напади во шиитската џамија во Багдад, денеска загинаа најмалку 15 лица. Педесет лица беа ранети во двојниот напад врз исламскот храм во квартот Шула. Првиот напаѓач детонирал ремен со експлозив во внатрешноста на џамијата, а вториот го сторил истото, но во момент кога на местото на првата експлозија се собрале службеници на силите за безбедност. Меѓу загинатите има и четворица полицајци. Сè...

Стапија во сила договорите за зголемена мобилност и движење со лични карти во Западен Балкан

Во Северна Македонија, Албанија и Косово денеска стапија на сила трите договори потпишани на 3 ноември лани во рамките на Берлинскиот процес, со кој на граѓаните им се овозможува...