fbpx
Таг: Близард

таг: Близард

Најавена најновата Warcraft Arcligth Rumble бесплатна игра за мобилни телефони и ќе биде наменета за деца

Скриншот од Blizzard на YouTube
Најавена е најновата Warcraft игра за мобилни телефони и ќе биде наменета за деца. Целосното име на играта е Warcraft Arclight Rumble и ќе биде бесплатна "tower defense" тип на игра, жанр што е многу популарен кај најмладите.  https://www.youtube.com/watch?v=0jPOG8Nru_E Првично иако планот на Blizzard бил Warcraft играта за мобилни телефони да биде слична на Pokemon Go на крајот планот е сменет...

Франшизите „Warcraft“ и „Diablo“ во фокусот на 30-годишнината на „Близард“

Blizzard
Во видео интервју за „Вашингтон пост“, претседателот на компанијата за видеоигри „Близард“, Џ. Ален Брек, зборува за стојалиштето на неговата компанија за време на најновото издание на една од најголемите гејминг конвенции во светот - Близкон (BlizzCon). Оваа конвенција, како другите слични настани, се одржа виртуелно поради пандемијата. Брек заедно со потпретседателот на „Близард“, Ален Адам, најави дека после неколкуте...

По притисокот на јавноста „Близард“ одлучи да му ја врати наградата на Hearthstone шампионот кој во официјален стрим ги поддржа протестите во Хонг Конг

Гејминг гигантот „Близард“ се соочува со критики на меѓународна сцена откако го суспендираше на 12 месеци професионалниот играч на Hearthstone, Нг Ваи Чунг со прекар “blitzchung” поради тоа што тој изрази поддршка за ослободителното движење на Хонг Конг. Сега хаштагот #BoycotBlizzard е трендинг на Твитер, додека безброј членови на заедницата, професионалци во оваа индустрија, но и членови на законодавниот...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...