fbpx
Таг: Блерим Беџети

таг: Блерим Беџети

Порталб: Иако градоначалникот Беџети вети, работите на поликлиниката Сарај не завршија во февруари

Иако градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, рече дека во февруари ќе завршат градежните работи на поликлиниката во оваа општина, тоа не се реализира. Според сликите од терен, работите во овој објект продолжуваат. Работите нема да завршат најмалку уште еден месец, пишува Порталб.мк. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во јануари годинава Беџети изјави дека работите ќе завршат во февруари и потоа...

Порталб: И по обвинението, платформите на Матка не се отстранети, градоначалникот Беџети нема време да одговара на новинари

И по поднесување на две обвиненија од Јавното обвинителство во врска со нелегалните платформи на Матка, објектите и понатаму стојат „непоколебливо“ над вода, додека узурпаторите немаат преземено никакви мерки за нивно отстранување, пишува „Порталб.мк“. Нелегалните платформи веќе долго време се поставени на Матка, и иако овој проблем беше повеќе пати покренуван од медиумите, властите не презедоа мерки за негово решавање. Од...

Антикорупциска бара кривична одговорност за платформата на Матка, почнува постапка за дивоградбата кај Чинарот

Државната комисија за спречување корупција поведе постапка за кривично гонење на градоначалникот на Сарај Блерим Беџети поради непостапување за нелегално изградената платформа на Матка. На денешната седница, Антикорупциска отворила предмети и за пицеријата-дивоградба кај охридскиот Чинар, која е сопственост на советник од ДУИ во Советот на општина Охрид, Нефи Усеини. ДКСК ја испитува и јавната набавка за инсталација на...

Кандидатите за градоначалници ветуваат препород за Сарај

Со буџет на Општина Сарај од 20 милиони евра, кога би застанале на челото на општината, четворицата кандидати за градоналник на оваа општина, ветуваат дека ќе направат многу. Така кажаа на вчерашната дебата од дебатниот карван „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“. Башким Бакиу од Беса, Блерим Беџети од ДУИ, Екрем Алија од Алијанса...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...