fbpx
Таг: Блаже Конески

таг: Блаже Конески

„Немаме потреба од одбрана туку од мудрост“ – Заврши манифестацијата „2021 – Година во чест на Блаже Конески“

Вчера вечер се одржа завршниот настан од манифестацијата за чествувањето на Блаже Конески во годината што е стогодишнина од неговото раѓање. „Блаже Конески, тој тивок и кроток човек, добиваше строг лик со кој до крај го бранеше секој збор, секоја буква од македонската азбука. Зашто одбраната на посебноста на македонскиот јазик за Конески е света работа и должност: „не е...

Царовска: Делото на Конески е аманет за негување и унапредување на македонскиот јазик

Министерството за образование и наука со низа активности одбележа едно столетие од раѓањето на една од најважните личности за македонскиот јазик, нашиот голем книжевник, деец, поет и академик Блаже Конески. Сите овие активности се во насока на зголемување на афирмацијата на неговото име и дела, но и поттикнување на нашите и светските лингвисти, студенти, научници да дадат свој придонес...

Филолошкиот факултет одбележува 75 години постоење и 100 години од раѓањето на Блаже Конески

Филолошки факултет
Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ со програми предвидени за 13, 14 и 15 декември го одбележува патрониот празник за јубилејните 75 години постење и 100 годишнината од раѓањето на најзначајниот деец за македонската книжевност и јазик - Блаже Конески. Вчера, 13 декември беше отворен Меѓународниот научен собир „100 години Блаже Конески и 75 години Филолошки факултет“ со поздравни обраќања и три...

Во четврток промоција на пет реобјавени дела на Блаже Конески

Во чест на стогодишнината од раѓањето на великанот на македонската книжевност Блаже Конески, издавачката куќа „Арс Ламина“ реобјавува пет негови значајни дела. По овој повод, во четврток на 16 декември со почеток во 19:00 часот во фоајето на Националната опера и балет ќе се одржи настан: „Сто години од раѓањето на Блаже Конески: Песна од копнеж и песна од...

На денешен ден пред 28 години почина Блаже Конески

На денешен ден, на 7 декември 1993 година, почина академик Блаже Конески, кој беше првиот претседател на Македонската академија на науките и уметностите и еден од кодификаторите на современиот македонски литературен јазик. По повод 28 години од смртта на Блаже Конески, премиерот Зоран Заев напиша дека животот и делото на Конески се судбински поврзани со раѓањето на македонската државност. „Со неговата...

Илустративен хор преку дигитални дела инспирирани од уметноста на Блаже Конески

На Факултетот за ликовни уметности во Скопје е отворена изложба на илустрации за јубилејната книга: „Блаже Конески - поезија и кратка проза“. На оваа ликовна изложба учествуваат седум автори: Гоце Илиевски, Владимир Илиевски, Марија Конеска, Филип Велковски, Елена Ѓорѓиевска, Иван Коминовски кои се претставуваат со 3 дигитални илустрации инспирирани од поезијата на македонскиот великан и тука е наградената авторка...

Реиздание на „Проста и строга македонска песна“ од Блаже Конески 

Љубителите на македонска музика, но и на македонската поезија од неодамна можат повторно да го преслушаат албумот со песни од Блаже Конески - „Проста и строга македонска песна“ кој беше реиздаден како дел од прославата на три децении независност на Македонија. Албумот е збир од одбрани песни од Блаже Конески што ги рецитираат г. Конески и Цветанка Трпкова, во пијано придружба...

Летната школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура почнува в понеделник

Од 15 август до 2 септември, во Охрид ќе се одржи 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. По пауза од една година, Летната школа повторно ќе се одржи со настава и предавања во живо и со почитување на пропишаните протоколи. На школата своето учество досега го потврдиле четириесетмина...

Трибина на КИЦ по повод 100 години од раѓањето на Блаже Конески и Денот на македонскиот јазик

Културно-информативниот центар–Скопје (КИЦ) организира трибина на тема: „Блаже Конески денес“, по повод 100 години од неговото раѓање, како и одбележување на Денот на македонскиот јазик, 5 мај. На трибината која се одржа во паркот пред КИЦ, за ликот и делото на Конески се зборуваше во потесна и во поширока смисла. Во потесна смисла: она што претставува неговото творештво денес во...

Заев: Владата искрено и силно е посветена во негувањето и унапредувањето на македонскиот јазик

Денеска го одбележуваме Денот на македонскиот јазик, кој оваа Влада како дел од постојаната грижа, заштита и унапредување за нашиот мајчин јазик во 2019 година го прогласи за празник во чест на 5 мај 1945 година кога е донесено Решението на Президиумот на АСНОМ за усвојување на азбуката на македонскиот јазик како официјално писмо на нашиот јазик, пишува премиерот...

Пендаровски на промоцијата на поштенска марка со ликот на Блаже Конески: Обединети стоиме во одбрана на македонскиот јазик

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на промоцијата на поштенска марка по повод јубилејот – 100 години од раѓањето на македонскиот великан, Блаже Конески, а во рамки на програмата на манифестацијата „2021 – Година во чест на Блаже Конески“ која се одвива под покровителство на претседателот на Република Северна Македонија. „За жал, и после децении од кодифицирањето на македонскиот јазик...

Советот на град Скопје ја усвои одлуката за промена на имињата на улиците, опозицијата најавува судска разврска

Листата на имиња на улици, мостови и плоштади на подрачјето на Град Скопје вчера беше усвоена од мнозинството во Советот на град Скопје, на што опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ жестоко се спротивстави и најави дека по судски пат ќе ја укинува донесената одлука на градските советници. На вчерашната седница се расправаше за имињата на 485 улици на територијата на главниот град....

Во седиштето на УНЕСКО се чествуваше 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески

Високи дипломатски претставници во УНЕСКО од Албанија, Франција, Чешка, Словенија, Србија, Тунис и Шведска денеска прочитаа дел од поезијата на Блаже Конески на настанот организиран во седиштето на УНЕСКО во Париз по повод 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската култура Блаже Конески и Светскиот ден на поезијата - 21 Март. Поезија од Конески на македонски читаше Ѓоко Здравески,...

Денеска се одржа тркалезна маса „Блаже Конески – мостот што ги поврзува македонските и руските слависти“

За делото на Блаже Конески пишувано е многу пати, разгледувано е од многу аспекти, но сепак и децении подоцна тоа останува актуелно. За тоа најдобра потврда е географијата на денешниот настан, но исто така потврда е и задоволството за прифаќањето на поканата на сите поканети за учество на откривањето на уште еден сегмет од делото на Конески. Со овие...

Заев во родната куќа на Блаже Конески: Тој ги запиша најубавите стихови во слава на нашиот национален идентитет

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерката за култура Ирена Стефоска и градоначалниците на општините Прилеп и Долнени, Илија Јованоски и Џемил Ќамили денеска ја посетија родната куќа на великанот Блаже Конески, положувајќи цвеќе пред неговиот споменик во чест на неговиот роденден. - Оваа посета ја правиме и во пресрет на 100 годишнината од неговото раѓање која како настан за одбележување...

Грчко книжевно списание објави портрет на Блаже Конески и преводи на 6 песни

Во својот број за јуни 2020 г., грчкото списание за литература „Карта“ („Χάρτης“) објави портрет на македонскиот лингвист, писател, преведувач и поет, академик Блаже Конески (1921-1993), насловен „Житија“ („Συναξάρια“), во кој е претставен дел од наговиот опус. Веста до македонската јавност ја пренесе писателот и новинар Томислав Османли преку неговиот профил на Фејсбук. Тој укажа дека написот го прикажува Конески...

Комплетно е реновирана родната куќа на Блаже Конески во село Небрегово

Заврши реконструкцијата на родната куќа на основоположникот на современиот македонски јазик, граматика и правопис, Блаже Конески во селото Небрегово, во општина Долнени. Според информациите од „Завод и Музеј“ во Прилеп, извршено е комплетно препокривање на објектот. -Ставени се нови, камени плочи увезени од Грција. Овој проект е дел од редовната Програма на нашата установа за минатата година, финансиран со милион денари...

Твитер казнет со 150 милиони долари поради продажба на податоци од своите корисници

Твитер во САД мора да плати казна од 150 милони американски долари откако органите обвинија дека незаконски ги користел податоците на корисниците за да помогне во продажбата на рекламите,...