fbpx
Таг: Благој Бочварски

таг: Благој Бочварски

Годинава започнува изградбата на гасоводот од Неготино до Гевгелија

До средина на оваа година ќе извадиме одобрение за градење а до крај на годината, а може и порано да распишеме тендер за изградба на магистралниот гасовод од Неготино до Гевгелија, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при денешната работна посета на општина Гевгелија. Министерот додаде дека проектот е готов, за него има одобрение од министерство за животна...

Бочварски: Предвидена е изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска изјави дека годинава ќе се започне со постапка за изработка на физибилити студија за изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово. При денешната посета на Тетово, тој заедно со заменик министерот за транспорт и врски Беким Реџепи остварија средба со градоначалникот на општина Тетово, Теута Арифи, на која средба се разговараше...

Експресниот пат Градско-Прилеп на Коридор-10 ќе продолжи да се гради, надминат е застојот

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при денешната посета на општина Прилеп најави дека се надминати проблемите со изведувачите на новиот експресен пат Градско-Прилеп. Тој рече дека проблемите се решени и со почетокот на претстојната градежна сезона ќе започне силно темпо на изградба на овој експресен пат што се наоѓа на кракот Д од Коридорот-10. „Сакам да информирам дека...

ТАВ нема да уплати пари за неизградениот карго аеродром, туку ќе ги спроведува општинските проекти

По синоќешната седница, Владата соопшти дека го утврдила текстот на Анексот на Договорот за концесија склучен со ТАВ Македонија ДООЕЛ, со кој се става во функција одлуката за распределба на средствата што беа предвидени за карго аеродром во Штип. Проектот за карго аеродромот во Штип требаше да биде готов оваа година, но истиот беше напуштен поради несоодветни климатски услови и економска неоправданост. Наместо аеродром во...

Почна да се гради трговскиот центар Штип Сити мол

Штипската компанија Даг Фагус денеска ги удри темелите на трговскиот центар Штип Сити мол, инвестиција вредна 10 милиони евра, најавувајќи отворање на нови 250 работни места. Работите почнаа на површна од 11000 квадратни метри, од кои 7.500 квадрати се за зградата на четири ката, каде ќе бидат сместени трговски центар, бизнис комплекс и хотел. -Идејата е да изградиме место кое ќе...

Општина Штип доби готови проекти за изработка на секундарна гасификациона мрежа

Општина Штип денеска доби готови проекти за изработка на секундарна гасификациона мрежа по што останува уште одобрението за градба, информираат од општината. „Станува збор за три проекти, основен, идеен и инфраструктурен проект и со ова сме чекор поблиску до остварување на онаа желба на граѓаните на Штип, за гасификација на градот. Граѓаните на Општина Штип ќе имаат голем бенефит од...

Бочварски најави построга контрола на реализацијата на капиталните инвестиции

Многу бројки и ветувања, но кај дел од инфраструктурните проекти има доцнења во изведбата и пролонгирање на крајните рокови за изградба. Поради ова, државата на централно ниво догодина ќе формира единица за надгледување и реализација на капиталните проекти со цел да се испорача високо ниво на реализација. Ова го спомена министерот за транспорт и врски Благој Бочварски на денешната...

Државата инвестира 90 милиони евра во модернизиран патен Коридор 8 кон Бугарија

Целокупната траса на Коридорот 8 во земјава се реконструира и за година-две граѓаните ќе добијат целосно обновена модерна патна мрежа која што ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија. Ова денеска го изјави премиерот Зоран Заев, кој заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми извршија увид...

Автопатот, пругата, гасоводот и заедничкиот граничен премин ветени во Приштина меѓу Бочварски и Абраши

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска престојуваше во официјална посета на Приштина, каде што се сретна со неговиот косовски колега Арбан Арбаши. На средбата се дискутирало за неколку инфраструктурни проекти, кои би овозможиле посилен регионален развој, информираат од Министерството за транспорт и врски. Во однос на ветената изградба на заедничкиот железнички граничен премин меѓу Македонија и Косово во...

Бочварски потврди дека сè уште се преговара за парите од неизградениот аеродром кај Штип

Тимот на вицепремиерот Фатмир Битиќи ги работи деталите од договорот со компанијата ТАВ, која треба да одвои пари за откажувањето на проектот за изградба на карго аеродромот кај Штип. Ова го кажа министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој очекува по постигнувањето на договорот да се одлучи како ќе се трошат овие средства. „Кога ќе има одредено решение и...

Распишан тендер за избор на фирма за изградба на брана на реката Отиња во Штип, ќе трае до 17 ноември

До 17 ноември ќе трае тендерот за избор на фирма за изградба на брана на реката Отиња во Штип, проект вреден 7,5 милиони евра. Работите се предвивува да траат 30 месеци, при што се очекува изградба на брана со зафатнина од три милони кубни метри вода и висока 34 метри, или колку една 11-катница. Ова го објави довчерашниот градоначалник...

Се реконструира автопатот Петровец-Катланово, граѓаните бараат да се работи навечер

Јавното претпријатие за државни патишта ја започна реконструкцијата на автопатската делница Петровец-Катланово на патниот Коридор 10. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов денеска извршија увид во градежните работи на проектот вреден 7,2 милиони евра. Градежните екипи работат на рехабилитација на коловозот во вкупна должина од 10 километри во двата...

Државата и германската „Вибе“ преку арбитража ќе го решаваат спорот со недоградената пруга Куманово-Бељаковце

Спорот меѓу државата и германската компанија „Вибе“ околу недоградената пруга Куманово-Бељаковце ќе се решава пред меѓународен суд. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска најави дека преку арбитража ќе се решава прекинот со изградба откако фирмата-изведувач „Вибе“ на 29 мај годинава го известила Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на РСМ дека бара раскинување на договорот за изведба...

Министерот Бочварски вети дека годинава ќе се пушти во функција пругата Битола-Кременица

Извор: Facebook page of the Bitola-Kremenica Project
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при денешната посета на Пелагонискиот регион порача дека изградената пруга Битола-Кременица годинава ќе биде ставена во функција. Тој информираше дека моментов се вршат последните тестирања на новата пруга и се очекува до крајот на годинава да се пушти во употреба железничката станица во Жабени, од што бенефит ќе има и тамошната индустриска...

Јане Миланов е в.д градоначалник на Општина Штип

Со размена на пенкало и плакета, претпладнево во Општина Штип беше испратен досегашниот градоначалник Благој Бочварски, а промовиран новиот Јане Миланов кој функцијата в.д. градоначалник треба да ја врши до предвремените избори, што треба да се одржат на општинско ниво најдоцна за шест месеци од денеска. Досегашниот претседател на Советот на Општина Штип, Јане Миланов пред една недела си даде...

Градоначалникот Бочварски станува министер, повлече домино промени во Општина Штип

Како што беше најавено, актуелниот градоначалник на Штип Благој Бочварски се најде во денешната предложена листа за состав на новата влада на мандатарот Зоран Заев, како предлог за нов министер за транспорт и врски. Пред денешното предлагање, во изминатите денови се случија повеќе промени во Советот на Општина Штип, како подготовка за заминувањето на Бочварски во централната власт. Извесно е...

Во Штип денеска 13 новозаболени, се очекуваат препораки до компаниите со болни работници да затворат

„Што е следно? Ќе оди ли Штип под карантин?“, се прашањата што доминираат меѓу штипјани откако вчера беше објавена бројката од 60 новозаболени од ковид- 19 од овој град. Иако смирувачки делува денешната бројка од 13 нови позитивни случаи, сепак, кренат е алармот и кај институциите и кај граѓаните. Се очекува на состанок со сопствениците на компании каде има болни...

Владата за викендов ја забрани работата на текстилните и кожарски капацитети во Штип

Владата по барање на Општината Штип донела акт, со кој се забранува работа на компаниите во текстилниот и кожарскиот сектор за време на претстојниот празник и викенд, а се забранува и издавање на дозволи за движење, рече на прес-конференција градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски. Според Бочварски, ова е начин да се превенираат потенцијални случаи на Ковид-19, во ситуација кога...

Девет нови случаи на Kовид-19 во Штип, текстилната фабрика останува жариште

Група епидемиолози од Институтот за јавно здравје во Скопје денеска се во Штип, во увид на состојбата, откако деновиве се појавија нови случаи на заболени од Kовид-19, со жариште во текстилна фабрика. Во Центарот за јавно здравје во Штип денеска се евидентирани девет нови случаи до 12 часот, додека во евиденцијата на Министерството за здравство, според вчерашните тестирања, има...

Штип и Крива Паланка пред изградба на дистрибутивната гасоводна мрежа

Со оглед на близината на магистралниот гасоводен систем, општините Штип и Крива Паланка меѓу првите почнаа со проектирањето, а ќе бидат веројатно и првите две општини што ќе може да стартуваат со секундарната гасификација. Општина Штип, според градоначалникот Благој Бочварски, е пред добивање на дозволата за градба. - За гасификација сме на крај од проектирањето, почнувајќи од основниот проект, идејниот...

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Во ноќта помеѓу 2 и 3 декември, руските вооружение сили ја нападнаа Украина со 12 беспилотни летала марка „Шахед“ ор иранско производство лансирани од руската Приморско-Ахтарска област и наведувана...